Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

29 lipca 2024 r.
9:36

Jak Polacy oszczędzają na emeryturę?

0 0 A A

Jak wynika z badania Prudential Family Index zrealizowanego w styczniu 2024 r., tylko 13% Polaków w wieku 25-34 lat deklaruje, że oszczędza pieniądze na przyszłość. Co więcej, blisko 3/4 z tych oszczędzających decyduje się na odkładanie do „skarpety”. Na czym najczęściej oszczędzają Polacy i jak oszczędzać pieniądze, aby nie traciły na wartości? Podpowiadamy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Badanie Prudential potwierdza, że oszczędzanie pieniędzy na emeryturę nie jest silną stroną Polaków. W aktualnym systemie szkolnictwa niestety niewiele jest miejsca na zagadnienia, które przygotowywałyby młodych ludzi do odpowiedzialnego i przemyślanego zarządzenia finansami. Większość Polaków nie wyniosła również odpowiednich wzorców w zakresie oszczędzania z domu, a część — podejmując świadomą decyzję woli żyć w beztroskim tu i teraz, nie skupiając się zbytnio na tym, co wydarzy się za 10, 20 czy 30 lat.

Na czym oszczędzamy? Na co najczęściej ograniczamy wydatki?

Na skutek rosnących cen żywności, paliwa, energii elektrycznej oraz podwyżek rat kredytów i pożyczek, wielu dorosłych Polaków "chcąc nie chcąc", musiało zacisnąć finansowego pasa. Aby odciążyć domowy budżet, mieszkańcy naszego kraju robią coraz bardziej przemyślane zakupy, wkładając do koszyków jedynie potrzebne produkty. Coraz częściej rezygnują także z impulsywnych zakupów, a zamiast ulubionych produktów wybierają tańsze towary marek własnych. Aby zaoszczędzić, Polacy starają się także finansować bieżące wydatki i nieprzewidziane koszty z własnych środków, unikając sięgania po zewnętrzne źródła finansowania w postaci kredytów czy pożyczek.

Dlaczego część Polaków nie oszczędza?

Dlaczego część Polaków nie oszczędza pieniędzy na emeryturę? Jak wskazują wyniki badania Prudential Family Index co piąta osoba w wieku 25-34 lat twierdzi, że ma jeszcze czas, by zastanowić się nad swoją emeryturą, kolejne 20% nie widzi takiej potrzeby, a 11% uważa, że da sobie radę. Na pytanie "Dlaczego nie oszczędza Pan/i na emeryturę?” 16% respondentów w wieku 25-34 lat odpowiedziało: „nie znam się na tym”. Brak edukacji finansowej i skupienie na tu i teraz nie są jednak jedyną przyczyną, która stoi za beztroskimpodejściem do finansów i brakiem oszczędności. Dla wielu osób kluczowym argumentem, zwłaszcza w czasach wysokiej inflacji, jest nadmiernie obciążony budżet i wysokie koszty towarzyszące codziennym wydatkom.. Trzeba mieć jednak świadomość, że nawet niewielkie kwoty odkładane regularnie i pomnażane w przemyślany sposób za kilka czy kilkanaście lat przemienią się w znacznie większą sumę. Chcesz zadbać o finansową przyszłość swoją i swoich najbliższych? Już dziś zastanów się, z jakich wydatków możesz zrezygnować i jaką kwotę miesięcznie jesteś w stanie odłożyć. Choć regularne oszczędzanie może — zwłaszcza na początku — wiązać się z wyrzeczeniami, zdecydowanie warto podjąć wyzwanie. Nagrodą będzie bowiem finansowe bezpieczeństwo w przyszłości.

Infografika – paradoks 10. dnia miesiąca.

Jakie oszczędności powinniśmy odłożyć na przyszłość?

Wyniki badania przeprowadzonego przez Prudential wskazują, że aż 63% ankietowanych trzyma oszczędności w skarpecie. Niestety, gromadzenie odłożonych pieniędzy w skarbonce lub na nieoprocentowanym rachunku bankowym powoduje, że kapitał nie tylko na siebie nie zarabia, ale także, z powodu inflacji, z roku na rok traci swoją wartość. Kluczem do skutecznego oszczędzania jest więc nie tylko regularne odkładanie choćby niewielkich kwot, ale także korzystanie z narzędzi finansowych, które pomogą zwiększyć kapitał. Jednym z nich jest ubezpieczenie ochronno-oszczędnościowe EMERYTURA BEZ OBAW. Doskonale łączy ono cechy klasycznego ubezpieczenia na życie z funkcją oszczędzania na emeryturę. Dzięki funkcji oszczędnościowej pozwala zgromadzić kapitał, który pomoże Ci w czasie przyszłej emerytury utrzymać obecny standard życia, uniezależnić kwotę świadczenia emerytalnego od tego wypłaconego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i realizować swoje marzenia bez wyrzeczeń. Taka polisa na życie również zapewnia wypłatę świadczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego. Pozwala więc skutecznie zabezpieczyć przyszłość najbliższych, zapewnić im odpowiedni standard życia i zminimalizować stres towarzyszący utracie płynności finansowej. Więcej informacji o ubezpieczeniu EMERYTURA BEZ OBAW znajdziesz na stronie: https://www.pru.pl/emerytura/.

Informacje o Prudential Family Index: Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą Beyond w styczniu 2024 r. metodą CAWI (kwestionariuszowych wywiadów prowadzonych przez internet) na panelu firmy Norstat Polska, na próbie reprezentatywnej Polaków w wieku 25-70 lat, posiadających przynajmniej jedno dziecko. Badana próba liczyła 750 osób.

Źródło: https://www.pru.pl/biuro-prasowe/paradoks-10-dnia-miesiaca/

Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Kierowca nie żyje, pasażerowie mieli więcej szczęścia

Wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Kierowca nie żyje, pasażerowie mieli więcej szczęścia

Do śmiertelnego wypadku doszło w nocy z soboty na niedzielę po godzinie 23:00 w miejscowości Jurów w powiecie tomaszowskim. Kierowca audi wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Zginał na miejscu, a dwóch jego pasażerów uniknęło obrażeń.

Tomasz Zając w sobotnim meczu zdobył już swoją dziesiątą bramkę w tym sezonie

W starciu niepokonanych Tur Milejów lepszy od KS Cisowianka Drzewce

W spotkaniu na szczycie tabeli lubelskiej klasy okręgowej lider Tur Milejów pokonał na wyjeździe KS Cisowianka Drzewce 3:1

O godz. 9.45 na placu Litewskim zaplanowano otwarcie wystawy „Józef Czechowicz 1903-1939” . Ekspozycję przygotowaną przez Oddział IPN w Lublinie można już oglądać tuż przed gmachem Poczty Głównej.

85. rocznica niszczycielskiego bombardowania Lublina. Prezentujemy program jutrzejszych uroczystości

W poniedziałek (9 września) mija 85 lat od najbardziej niszczycielskiego nalotu bombowego na Lublin, dokonanego przez niemieckie lotnictwo wojskowe Luftwaffe. Z tej okazji w mieście zaplanowano szereg wydarzeń upamiętniających ofiary tego barbarzyńskiego ataku.

25 marca br. w Porcie Lotniczym w Lublinie wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, podpisał list intencyjny o współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i Województwa Lubelskiego

Suseł przegonił helikoptery, a las pójdzie pod topór

Ogłoszona z wielką pompą 25 marca decyzja o budowie Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz Miejsca Czasowego Bazowania Lotnictwa Śmigłowcowego na ternach Portu Lotniczego Lublin trafiła na pierwszy poważny problem. Jest nim kolonia susła perełkowatego.

Radni chcą rozładować korki na rogatce lubartowskiej. Ratusz zapowiada, że zmodernizuje sygnalizację świetlną

Radni chcą rozładować korki na rogatce lubartowskiej. Ratusz zapowiada, że zmodernizuje sygnalizację świetlną

Anna Glijer i Konrad Wcisło, radni Klubu Prezydenta Krzysztofa Żuka zwrócili się w interpelacji do Ratusza o zmianę organizacji sygnalizacji świetlnej na rogatce lubartowskiej w Lublinie. Ten prosty zabieg miałby zmniejszyć gigantyczne korki, które w tym miejscu tworzą się w godzinach szczytu.

Dziennikowa Niezapominajka dziś z Bełżyc. Izba Pożarnictwa OSP odsłania swoje tajemnice
Wideo
film

Dziennikowa Niezapominajka dziś z Bełżyc. Izba Pożarnictwa OSP odsłania swoje tajemnice

W Dziennikowej Niezapominajce odwiedzamy wyjątkowe miejsca na mapie województwa lubelskiego, przybliżamy postacie ludzi mających pasje i podtrzymujących dorobek kulturowy przekazywany z pokolenia na pokolenie. Wybraliśmy kierunek Bełżyce, gdzie znajduje się ciekawe miejsce na mapie powiatu lubelskiego – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Sokół Konopnica bez szans w starciu z Ruchem Ryki [zdjęcia]

Sokół Konopnica bez szans w starciu z Ruchem Ryki [zdjęcia]

Ruch Ryki nadal w ścisłej czołówce ligi. W sobotę podopieczni Sebastiana Kozdrója pokonali na wyjeździe ostatni w tabeli Sokół Konopnica, a hattrickiem w tym starciu popisał się Bartłomiej Bułhak

Komisja Europejska nagrodziła KUL. Za co uczelnia otrzymała prestiżowe wyróżnienie?

Komisja Europejska nagrodziła KUL. Za co uczelnia otrzymała prestiżowe wyróżnienie?

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II otrzymał prestiżowe wyróżnienie „HR Excellence in Research” przyznawane przez Komisję Europejską instytucjom, które zapewniają pracownikom naukowym najlepsze warunki pracy. – Ta nagroda to potwierdzenie prawidłowości kierunku, jaki realizujemy na naszej uczelni – podkreśla rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Książkowy "odlot" na lubelskim lotnisku

Książkowy "odlot" na lubelskim lotnisku

Na lotnisku w Świdniku powstała ciekawa inicjatywa. Inicjatorem jest świdnicka biblioteka.

Jeden z najbardziej komfortowych akademików w Lublinie znajduje się przy ul. Chodźki 13. Firma TBV przed 15 laty wybudowała tam 120 dwupokojowych segmentów, każdy z kuchnią i łazienką.

Nie dla wszystkich studentów wystarczy miejsc w akademikach. Ile trzeba będzie zapłacić za pokój?

Już za trzy tygodnie rozpocznie się nowy rok akademicki. Młode osoby, które chcą wyprowadzić się z rodzinnego domu na czas studiów, nie mają dziś łatwego zadania. Muszą być przygotowane na ponoszenie coraz wyższych kosztów utrzymania, w tym zakwaterowania. Drożeją nie tylko mieszkania na wynajem, lecz także miejsca w akademikach. Problemem jest też ich dostępność – czytamy w raporcie serwisu GetHome.pl

Koniec lata w Plenerze
foto
galeria

Koniec lata w Plenerze

Lato mija, a wraz z nim wakacje. Zobaczcie, jak żegnaliście wakacje w klubie Plener. Tak się bawi Lublin!

Na schodach lubelskiego Ratusza "Kordiana" Juliusza Słowackiego czyta Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta

Cała Polska czytała "Kordiana" Juliusza Słowackiego

W sobotę odbyła się kolejna, 13. edycja Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej odsłony wydarzenia był „Kordian” Juliusza Słowackiego.

Michał Król sparing z Pogonią Siedlce rozpoczął w podstawowym składzie Motoru

Michał Król (Motor Lublin): Jak poprawimy skuteczność, to punktów będzie więcej

Rozmowa z Michałem Królem, zawodnikiem Motoru Lublin

Podano do stołu, czyli kolacja z królem. Dziś ostatni dzień Europejskiego Festiwalu Smaku
ZDJĘCIA
galeria

Podano do stołu, czyli kolacja z królem. Dziś ostatni dzień Europejskiego Festiwalu Smaku

Na ślubie siostry św. Kazimierza stoły były suto zastawione i była to największa uczta w ówczesnej Europie. W sobotę odtwarzano to wydarzenie podczas Europejskiego Festiwalu Smaku. Dziś (niedziela) ostatni dzień imprezy. Na uczestników czekać będzie jeszcze mnóstwo atrakcji.

Pierwszy dzień targów VIVELO na długo pozostanie w pamięci nie tylko z powodu letniego upału, ale przede wszystkim dzięki ogromnym emocjom, które zapewnili uczestnikom organizatorzy wydarzenia.
Zdjęcia
galeria

Przyszli, bo kochają książki. Targi VIVELO zapraszają także i dzisiaj

Blisko 10 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni wypełnili po brzegi miłośnicy literatury w sobotę, pierwszego dnia Targów Książki i Mediów VIVELO 2024 w Lublinie. Co jeszcze przed nami?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium