Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

5 listopada 2020 r.
13:58

„LUBELSKIE KONTRATAKUJE..”.. dlaczego warto zostać inwestorem w Polskiej Strefie Inwestycji?

12 A A

Rozmowa z Tomaszem Miśko – dyrektorem tarnobrzeskiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Specjalne strefy ekonomiczne, które tak dynamicznie rozwijały się jeszcze kilkanaście lat temu zostały zastąpione nowym instrumentem wspierania przedsiębiorczości – programem Polska Strefa Inwestycji, proszę o przybliżenie zasad działania firm w PSI?

Potwierdzam, że strefy ekonomiczne były motorem napędzającym napływ kapitału inwestycyjnego do Polski. Jednakże ich specyfika, której generalną zasadą była konieczność lokalizacji nowych projektów inwestycyjnych w ściśle określonych miejscach – tzw. podstrefach sse wyznaczonych przez rozporządzenia wydawane w kolejnych latach dla poszczególnych stref – kreowała aktywność gospodarczą tylko dla nielicznych terenów. Blokowało to zrównoważony rozwój wielu obszarów i nie pozwalało wielu przedsiębiorcom na skorzystanie z ulg podatkowych. Znana była nawet taka opinia, że strefy ekonomiczne są tylko dla dużych, bogatych firm. Od blisko dwóch lat zmieniona została filozofia wspierania przez nasze państwo przedsiębiorców , którzy planują rozwijać swoje firmy. Wprowadzony został program PSI, również na tereny całego podkreślam województwa lubelskiego i w jego znaczącej części nasz Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu – z Tarnobrzegu udziela wsparcia dla inwestorów w formie decyzji uprawniających do znaczących zwolnień podatkowych, chodzi o podatek dochodowy CIT / PIT.

A kto może skorzystać z takiego przywileju ? co musi zrobić przedsiębiorca żeby wejść do programu PSI?

Praktycznie każdy, niezależnie od wielkości firmy. Przedsiębiorcy z sektora MSP mają szczególne preferencje bo zwolnienia podatkowe dla nich sięgają aż 70% wielkości zainwestowanych środków finansowych w nowym projekcie.  Nowy projekt to teraz nie tylko nowa fabryka na nowej działce, to również zakup maszyn czy urządzeń dla rozwoju dotychczasowego zakładu. I najważniejsze – może to być realizowane w każdej lokalizacji województwa lubelskiego. Warunek – program dotyczy tylko firm produkcyjnych i wybranych usług IT i nowoczesnych technologii.

Jestem przedsiębiorcą, planuję rozbudowę zakładu albo zakupy nowych maszyn, więc zgłaszam się do tarnobrzeskiego Oddziału ARP

Tak, jeżeli taki projekt będzie realizowany na terenach powiatów: bialskiego, biłgorajskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, krasnostawskiego, kraśnickiego, łęczyńskiego, łukowskiego, opolskiego, parczewskiego, radzyńskiego, ryckiego, tomaszowskiego, włodawskiego, zamojskiego i miast na prawach powiatu: Biała Podlaska, Chełm i Zamość, gdyż taki obszar został nam przydzielony w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Nie trzeba koniecznie przyjechać do Tarnobrzegu, szczególnie w okresie trwającej epidemii. Prosimy o kontakt telefoniczny z pracownikami Zespołu Obsługi i Pozyskiwania Inwestorów : 15 822 99 99, wew. 111, 120, 121 lub o kontakt mailowy na adres : biuro@arp.pl . Zapraszam tez na naszą stronę www.tsse.pl  Każdy przedsiębiorca jest dla nas ważny, wyjaśnimy wszystkie wątpliwości i pomożemy na wszystkich etapach uzyskania zwolnień podatkowych.

To trudna i długa procedura?

Odp. Ależ skąd. Jest bardzo uroszczona i szybka. Przedsiębiorca wypełnia prosty wniosek, który mu prześlemy albo może go pobrać z naszej strony. Jeśli jego nowy projekt spełnia kryterium wielkości wymaganych wydatków inwestycyjnych – ustalone są one dla poszczególnych gmin w różnej wysokości oraz gdy planowana działalność spełnia wymogi związane z przedmiotem działania, czyli gdy jest to działalność produkcyjna z wyłączeniem produkcji mediów energetycznych, paliw czy też związana z sektorem hutnictwa to praktycznie w każdym innym przypadku wydamy Decyzję uprawniającą do zwolnień podatkowych. Jest ona ważna aż 15 lat. Jesteśmy w stanie taką decyzję wydać w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Takie wnioski firmy składają elektronicznie lub przesyłają do nas pocztą.

Czy jest duże zainteresowanie programem PSI?

Odp. Tak. Tylko w tym roku wydaliśmy już ponad 20 decyzji a kolejne firmy składają wnioski chociaż mamy okres gdzie epidemia bardzo wstrzymuje rozwój wielu branż. Zwracają się do nas firmy z małych ośrodków gospodarczych, które nie są centrami przemysłowymi w wielkiej skali, np. z Tomaszowa Lubelskiego czy też z Hrubieszowa i Włodawy. To tylko przykłady. Jeszcze raz zapraszam wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców. Warto zainwestować na Lubelszczyźnie , warto skorzystać z przywilejów PSI.

Właśnie – a dlaczego Lubelskie kontratakuje?

To my kontratakujemy marazm, stagnację i brak aktywności gospodarczej, która charakteryzowała wiele terenów województwa lubelskiego. Faktem jest rolniczy charakter wielu rejonów, znaczące obszary leśne, turystyczny krajobraz sektora usług. Stosunkowo słabo rozwinięta sieć dróg, brak tradycji przemysłowych i firm mogących przyciągnąć kooperantów. Dlatego uruchomiliśmy w ARP dynamiczny program promocji gospodarczej regionu, nawiązaliśmy współpracę z wieloma samorządami  - z centralnym wojewódzkim jak i z tymi gminnymi. Planujemy szereg działań aby przyciągnąć na te tereny kapitał niezbędny do działań prorozwojowych ale też przede wszystkim aby dać szansę przedsiębiorcom z małych i średnich firm, tych lokalnych, którzy chcą rozwijać się w swoich miejscowościach.

Dziękuję za rozmowę i Panie Dyrektorze będziemy z zainteresowaniem śledzili efekty Państwa działań w ramach PSI w naszym województwie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego podlega Muzeum Zamojskiemu. Są w niej prezentowane prace artysty, autora tak znanych pomników jak np. Warszawskiej Nike, Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale również Jana Zamoyskiego w Zamościu. Przed budynkiem na os. Planty, niezależnie od wewnętrznej ekspozycji podziwiać można rzeźby Wisła, Macierzyństwo I i Macierzyństwo II

Jest plan, by zmienić plan. A galerię wyprowadzić

Teraz można tam prowadzić jedynie działalność związaną z turystyką. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego się zmieni, to budynku obecnej galerii rzeźby mógłby powstać dzienny dom opieki dla seniorów. Radni dali na to zgodę. Ale decyzję poprzedziła dyskusja, bo nie wszystkim pomysł się podobał.

Fryderyk Janaszek strzelił w sobotę gola w meczu przeciwko GKS Tychy, ale Górnik nie zdołał sięgnąć po wygraną

Górnik Łęczna formalnie zakończył rundę jesienną. Stali się specjalistami od remisów

Górnik Łęczna zakończył rundę jesienną zremisowanym meczem z GKS Tychy. Nie było to jednak ostatnie spotkanie zielono-czarnych w tym roku kalendarzowym. Podopiecznych trenera Pavola Stano czekają jeszcze dwa starcia z rundy rewanżowej

Robert Lis

Cztery lata dyrektora Lisa. Powody odejścia ze szpitala

Robert Lis z końcem roku rozstaje się ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Potwierdza, że na rezygnację z dyrektorskiego stanowiska złożyły się głównie względy osobiste. A placówkę zostawia w dobrej kondycji.

Kolejny pedofil w rękach "łowców głów"
film

Kolejny pedofil w rękach "łowców głów"

Lubelscy policjanci we współpracy z funkcjonariuszami ze stolicy zatrzymali 46-letniego mężczyznę poszukiwanego za pedofilię. Najbliższe 6 lat spędzi w więzieniu.

AWP Budowlani II Lublin zakończyła rundę jesienną przegraną z KS AWF AZS II Warszawa

AWP Budowlani II Lublin zakończyli rundę porażką w Warszawie

W ostatnim meczu rundy jesiennej AWP Budowlani II Lublin przegrali na wyjeździe z KS AZS AWF II Warszawa.

Nie wyszedł mu zakręt i zaparkował w ogrodzeniu

Nie wyszedł mu zakręt i zaparkował w ogrodzeniu

Alkohol i jazda na motocyklu to nie jest dobre połączenie. Przekonał się o tym 77-letni mieszkaniec powiatu ryckiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium