Rozkład temperatury danego obiektu czy urządzenia może okazać się istotnym sygnałem świadczącym o występowaniu przegrzania, nieszczelności lub innej nieprawidłowości. Dlatego coraz częściej w wielu branżach wykorzystuje się badania termowizyjne, które pomagają zdiagnozować ewentualne anomalie.
Na czym polega badanie termowizyjne i w jakim celu się je wykonuje? Kiedy warto wykonać badanie termowizyjne? Sprawdź nasz artykuł, w którym znajdziesz odpowiedź na te pytania.
Na czym polega badanie termowizyjne?
Do tego rodzaju badań wykorzystywanie są specjalne kamery termowizyjne, które odbierają promieniowanie cieplne emitowane przez wszystkie ciała czy obiekty będące w ich polu widzenia. Dzięki tym urządzeniom możliwy jest pomiar promieniowania podczerwonego i wizualne przedstawienie rozkładu temperatur w postaci tzw. termogramu.
Termogram to najczęściej obraz danego obiektu przedstawiony w postaci skali kolorów, gdzie najcieplejsze miejsca mają kolor czerwony lub pomarańczowy, natomiast miejsca z niższą temperaturą oznaczone są odcieniami koloru niebieskiego.
Pomiary termowizyjne są bezinwazyjne i bezpieczne, zarówno dla ludzi jak i sprawdzanych obiektów. Co więcej, termowizja umożliwia szybką diagnostykę oraz uzyskanie czytelnego wyniku.
Dokładny przebieg badania termowizyjnego w kontekście wykrywania wad cieplnych w budynku określa norma PN-EN 13187. Zgodnie z jej zapisem badanie termowizyjne powinno obejmować kolejno:
- analizę dokumentacji technicznej sprawdzanego budynku,
- przeprowadzenie badania kamerą termowizyjną,
- uwzględnienie ewentualnych uwag,
- zarejestrowanie miejsc z wadami cieplnymi,
- przeanalizowanie i opisanie uzyskanych zdjęć termicznych,
- sporządzenie raportu.
Profesjonalne badania termowizyjne
Aby badanie termowizyjne odzwierciedlało rzeczywiste wartości promieniowania, konieczne jest ustawienie odpowiednich parametrów kamery - ogromne znaczenie ma tutaj współczynnik emisyjności oraz warunki otoczenia (np. temperatura i wilgotność powietrza). Współczynnik emisyjności to zdolność materiału do emitowania promieniowania podczerwownego - aby uzyskać rzetelne wyniki z badań termowizyjnych, współczynnik ten powinien być ustawiony odpowiednio do temperatury obiektu i jego właściwości materiałowych. Nie bez znaczenia jest również jakość samej kamery termowizyjnej, która powinna posiadać wysoki poziom rozdzielczości, którym przekłada się na doskonałą jakość obrazów. Oprócz wysokiej jakości sprzętu istotne jest także posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.
Firma Prusdis może pochwalić się wszystkimi tymi elementami - najnowszym sprzętem, specjalistycznym oprogramowaniem oraz doświadczonymi specjalistami, którzy solidnie i rzetelnie wykonują różnorodne badania termowizyjne. Prusdis oferuje swoim klientom także lokalizację wycieków wody oraz badanie szczelności budynków na terenie całego kraju. Ponadto firma jest również certyfikowanym wykonawcą testów szczelności powietrznej, tzw. blower door test, zalecanych szczególnie dla obiektów gaszonych gazem.
Kiedy najlepiej wykonywać pomiary termowizyjne budynku?
Najlepszą porą roku do wykonywania badań termowizyjnych jest okres zimowy, kiedy to na zewnątrz panują ujemne temperatury, natomiast w pomieszczeniach budynku są one na poziomie około 20 stopni. Taka różnica temperatur sprawia, że obraz uzyskany w kamerze termowizyjnej będzie bardzo dokładny i pozwoli znaleźć wszelkie nieprawidłowości. Również pochmurna i bezwietrzna pogoda sprzyja wykonywaniu badań termowizyjnych. Z kolei silny wiatr, duże nasłonecznienie i szybko zmieniające się warunki pogodowe mogą obniżać jakość wyników.
O wykonywaniu badań termowizyjnych najlepiej pomyśleć w trakcie budowy domu. Jednym z etapów, podczas którego należy użyć kamery termowizyjnej, jest wykonanie ocieplenia poddasza. Jego sprawdzenie umożliwi naniesienie ewentualnych poprawek przed ostatecznym zabudowaniem. Kamera termowizyjna może również sprawdzić szczelność i poprawność działania nowopowstałych instalacji.
Pomiary termowizyjne - zastosowanie
Badania termowizyjne wykonywane głównie w celach diagnostycznych znalazły wiele zastosowań w różnorodnych branżach. Najczęściej są one wykorzystywane w budownictwie i przemyśle. Oto najważniejsze przykłady wykorzystania termowizji:
- lokalizacja miejsc utraty ciepła - badanie wskaże mostki termiczne i nieszczelności powodujące zwiększone przenikanie zimnego powietrza,
- badanie stanu izolacji - sprawdza szczelność i ciągłość warstwy izolacyjnej poddasza czy fundamentów, wykazując ewentualne nieszczelności,
- sprawdzenie okien i drzwi - badanie pozwala stwierdzić czy zamontowana stolarka nie powoduje znacznych strat ciepła, wynikających często z niepoprawnego montażu,
- badania termowizyjne rozdzielni elektrycznych - ich regularna kontrola może zapobiec poważnym awariom utrudniającym działanie przedsiębiorstwa, jest to również wymóg większości firm ubezpieczeniowych,
- badanie urządzeń i maszyn w zakładach przemysłowych - pozwala wykryć np. miejsca nadmiernego tarcia i przegrzewania się elementów, co pomaga zapobiegać awariom,
- określenie przebiegu instalacji w ścianach - szczególnie przydatne w przypadku starych domów, do których nie posiadamy dokumentacji projektowej,
- znalezienie usterki ogrzewania podłogowego - pozwala wskazać konkretne miejsce awarii, bez konieczności kucia całej wylewki,
- wykrywanie zawilgoceń w budynkach - badanie termowizyjne może pomóc w ustaleniu przyczyny jej występowania,
- badanie do dokumentacji ubezpieczeniowej - w celu uzyskania odszkodowania od wykonawcy prac budowlanych,
- uzupełnienie świadectwa charakterystyki energetycznej - posiadanie certyfikatu energetycznego jest konieczne w przypadku sprzedaży bądź wynajmu budynku.
Pomiary termowizyjne - podsumowanie
Badania wykonywane kamerą termowizyjną umożliwiają szybkie wykrycie wielu różnych nieprawidłowości, występujących zarówno w konstrukcji budynków jak i maszyn. Najczęściej stosowane są one w celu określenia newralgicznych miejsc, przez które budynek narażony jest na straty ciepła. Na podstawie tego szybkiego badania możemy wykonać odpowiednie prace naprawcze we wskazanych miejscach.
Badania termowizyjne są całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne, należy jednak pamiętać, że najlepsze warunki do ich wykonania panują w okresie zimowym. Aby mieć pewność wykonania dokładnych pomiarów i uzyskania realnych wyników badania termowizyjnego, warto wybrać doświadczoną firmę, która posiada specjalistyczny sprzęt i odpowiednią wiedzę.