Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

11 lipca 2023 r.
13:43

Na czym polega badanie termowizyjne?

0 A A
kamera termowizyjna
kamera termowizyjna

Rozkład temperatury danego obiektu czy urządzenia może okazać się istotnym sygnałem świadczącym o występowaniu przegrzania, nieszczelności lub innej nieprawidłowości. Dlatego coraz częściej w wielu branżach wykorzystuje się badania termowizyjne, które pomagają zdiagnozować ewentualne anomalie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na czym polega badanie termowizyjne i w jakim celu się je wykonuje? Kiedy warto wykonać badanie termowizyjne? Sprawdź nasz artykuł, w którym znajdziesz odpowiedź na te pytania.

Na czym polega badanie termowizyjne?

Do tego rodzaju badań wykorzystywanie są specjalne kamery termowizyjne, które odbierają promieniowanie cieplne emitowane przez wszystkie ciała czy obiekty będące w ich polu widzenia. Dzięki tym urządzeniom możliwy jest pomiar promieniowania podczerwonego i wizualne przedstawienie rozkładu temperatur w postaci tzw. termogramu.

Termogram to najczęściej obraz danego obiektu przedstawiony w postaci skali kolorów, gdzie najcieplejsze miejsca mają kolor czerwony lub pomarańczowy, natomiast miejsca z niższą temperaturą oznaczone są odcieniami koloru niebieskiego.

Pomiary termowizyjne są bezinwazyjne i bezpieczne, zarówno dla ludzi jak i sprawdzanych obiektów. Co więcej, termowizja umożliwia szybką diagnostykę oraz uzyskanie czytelnego wyniku.

Dokładny przebieg badania termowizyjnego w kontekście wykrywania wad cieplnych w budynku określa norma PN-EN 13187. Zgodnie z jej zapisem badanie termowizyjne powinno obejmować kolejno:

  • analizę dokumentacji technicznej sprawdzanego budynku,
  • przeprowadzenie badania kamerą termowizyjną,
  • uwzględnienie ewentualnych uwag,
  • zarejestrowanie miejsc z wadami cieplnymi,
  • przeanalizowanie i opisanie uzyskanych zdjęć termicznych,
  • sporządzenie raportu.
kamery termowizyjne

Profesjonalne badania termowizyjne

Aby badanie termowizyjne odzwierciedlało rzeczywiste wartości promieniowania, konieczne jest ustawienie odpowiednich parametrów kamery - ogromne znaczenie ma tutaj współczynnik emisyjności oraz warunki otoczenia (np. temperatura i wilgotność powietrza). Współczynnik emisyjności to zdolność materiału do emitowania promieniowania podczerwownego - aby uzyskać rzetelne wyniki z badań termowizyjnych,  współczynnik ten powinien być ustawiony odpowiednio do temperatury obiektu i jego właściwości materiałowych. Nie bez znaczenia jest również jakość samej kamery termowizyjnej, która powinna posiadać wysoki poziom rozdzielczości, którym przekłada się na doskonałą jakość obrazów. Oprócz wysokiej jakości sprzętu istotne jest także posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Firma Prusdis może pochwalić się wszystkimi tymi elementami - najnowszym sprzętem, specjalistycznym oprogramowaniem oraz doświadczonymi specjalistami, którzy solidnie i rzetelnie wykonują różnorodne badania termowizyjne. Prusdis oferuje swoim klientom także lokalizację wycieków wody oraz badanie szczelności budynków na terenie całego kraju. Ponadto firma jest również certyfikowanym wykonawcą testów szczelności powietrznej, tzw. blower door test, zalecanych szczególnie dla obiektów gaszonych gazem.

 

pomiary termowizyjne obiektów

Kiedy najlepiej wykonywać pomiary termowizyjne budynku?

Najlepszą porą roku do wykonywania badań termowizyjnych jest okres zimowy, kiedy to na zewnątrz panują ujemne temperatury, natomiast w pomieszczeniach budynku są one na poziomie około 20 stopni. Taka różnica temperatur sprawia, że obraz uzyskany w kamerze termowizyjnej będzie bardzo dokładny i pozwoli znaleźć wszelkie nieprawidłowości. Również pochmurna i bezwietrzna pogoda sprzyja wykonywaniu badań termowizyjnych. Z kolei silny wiatr, duże nasłonecznienie i szybko zmieniające się warunki pogodowe mogą obniżać jakość wyników.

O wykonywaniu badań termowizyjnych najlepiej pomyśleć w trakcie budowy domu. Jednym z etapów, podczas którego należy użyć kamery termowizyjnej, jest wykonanie ocieplenia poddasza. Jego sprawdzenie umożliwi naniesienie ewentualnych poprawek przed ostatecznym zabudowaniem. Kamera termowizyjna może również sprawdzić szczelność i poprawność działania nowopowstałych instalacji.

 

promieniowanie podczerwone

Pomiary termowizyjne - zastosowanie

Badania termowizyjne wykonywane głównie w celach diagnostycznych znalazły wiele zastosowań w różnorodnych branżach. Najczęściej są one wykorzystywane w budownictwie i przemyśle. Oto najważniejsze przykłady wykorzystania termowizji:

  • lokalizacja miejsc utraty ciepła - badanie wskaże mostki termiczne i nieszczelności powodujące zwiększone przenikanie zimnego powietrza,
  • badanie stanu izolacji - sprawdza szczelność i ciągłość warstwy izolacyjnej poddasza czy fundamentów, wykazując ewentualne nieszczelności,
  • sprawdzenie okien i drzwi - badanie pozwala stwierdzić czy zamontowana stolarka nie powoduje znacznych strat ciepła, wynikających często z niepoprawnego montażu,
  • badania termowizyjne rozdzielni elektrycznych - ich regularna kontrola może zapobiec poważnym awariom utrudniającym działanie przedsiębiorstwa, jest to również wymóg większości firm ubezpieczeniowych,
  • badanie urządzeń i maszyn w zakładach przemysłowych - pozwala wykryć np. miejsca nadmiernego tarcia i przegrzewania się elementów, co pomaga zapobiegać awariom,
  • określenie przebiegu instalacji w ścianach - szczególnie przydatne w przypadku starych domów, do których nie posiadamy dokumentacji projektowej,
  • znalezienie usterki ogrzewania podłogowego - pozwala wskazać konkretne miejsce awarii, bez konieczności kucia całej wylewki,
  • wykrywanie zawilgoceń w budynkach - badanie termowizyjne może pomóc w ustaleniu przyczyny jej występowania,
  • badanie do dokumentacji ubezpieczeniowej - w celu uzyskania odszkodowania od wykonawcy prac budowlanych,
  • uzupełnienie świadectwa charakterystyki energetycznej - posiadanie certyfikatu energetycznego jest konieczne w przypadku sprzedaży bądź wynajmu budynku.
termowizja budynków

Pomiary termowizyjne - podsumowanie

Badania wykonywane kamerą termowizyjną umożliwiają szybkie wykrycie wielu różnych nieprawidłowości, występujących zarówno w konstrukcji budynków jak i maszyn. Najczęściej stosowane są one w celu określenia newralgicznych miejsc, przez które budynek narażony jest na straty ciepła. Na podstawie tego szybkiego badania możemy wykonać odpowiednie prace naprawcze we wskazanych miejscach.

Badania termowizyjne są całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne, należy jednak pamiętać, że najlepsze warunki do ich wykonania panują w okresie zimowym. Aby mieć pewność wykonania dokładnych pomiarów i uzyskania realnych wyników badania termowizyjnego, warto wybrać doświadczoną firmę, która posiada specjalistyczny sprzęt i odpowiednią wiedzę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z wielką siłą dopadła mnie choroba - mówi artystka

Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. „Z wielką siłą”, jak pisze piosenkarka z Lublina, dopadła ją choroba. Apeluje do swoich fanów, by dbali o siebie.

Minister Adam Bodnar: ten budynek ma służyć nie tylko sędziom i prokuratorom, ale wszystkim pracownikom sądu i prokuratury

 

W Opolu Lubelskim prokurator i sędzia pod jednym dachem

Po latach czekania Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa pracują w nowej siedzibie. – Jestem przekonany, że ten gmach będzie chlubą polskiego sądownictwa i prokuratury. Będzie pokazywał, że Opole Lubelskie to miejsce, gdzie warto pracować i budować nowoczesny wymiar sprawiedliwości – powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar podczas otwarcia nowej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Opolu Lubelskim.

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania
Lublin

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania

Przerwa w dostawie ciepła w centrum Lublina. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada całodniowe prace na sieci ciepłowniczej.

Kazimierz i Janowiec osobno. Radni podzielili ważne muzea
galeria

Kazimierz i Janowiec osobno. Radni podzielili ważne muzea

Muzeum Zamek w Janowcu - to nowa instytucja kultury, którą do życia powołał w czwartek sejmik województwa lubelskiego. Decyzja nie była jednomyślna. Odłączenie zamku od muzeum w Kazimierzu Dolnym poparł PiS i Trzecia Droga. Koalicja Obywatelska była przeciw.

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego
Zdjęcia
galeria

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego

Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i tak szybko, za szybko. Do dzisiaj nie jesteśmy w stanie w to uwierzyć- mówił podczas pogrzebu tragicznie zmarłego policjanta Mateusza Biernackiego jego przełożony. W Białej Podlaskiej żegnały go w piątek delegacje z komend z całego kraju.

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Wszystko za sprawą Betclic Trophy Tour organizowanej przez Pierwszą Ligę Piłkarską i sponsora rozgrywek – Betclic

O Kryształową Cegłę: kto został w tym roku nagrodzony?
LISTA LAUREATÓW
galeria

O Kryształową Cegłę: kto został w tym roku nagrodzony?

Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin już po raz 23. zorganizowało Konkursu „O Kryształową Cegłę” – na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, na Szlaku Słońca i Śniegu. Wyniki ogłoszono podczas czwartkowej gali w Centrum Kongresowym UP w Lublinie.

To już oficjalne. Ostatnie 885 sztuk starych lamp  zastąpią bardziej energooszczędne - ledowe.

Jaśniej i taniej. Wymienią aż 885 lamp w mieście

Za dwa lata wszystkie drogi w Świdniku będą oświetlane nowoczesnymi lampami LED. Realizacja tego przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki niskooprocentowanej pożyczce udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki
Lublin

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki

Od 30 listopada wchodzą w życie nowe taryfy za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Podwyżka wyniesie średnio 12 proc. w pierwszym roku, a w kolejnych latach ceny nieznacznie się zmienią.

Rozgrywający PZL Leonardo Avii Świdnik trafiło siódemki kolejki. Jak będzie po meczu z Aniołami?

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń, ChKS Chełm chce utrzymać fotel lidera

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń. Prowadzący w tabeli ChKS Chełm zagra z REA BAS Białystok. Tak wygląda terminarz weekendowych gier naszych drużyn

Jaka pogoda na weekend? Zima jeszcze nie zawita na dobre
film

Jaka pogoda na weekend? Zima jeszcze nie zawita na dobre

Co nas czeka w ostatni weekend listopada i w pierwszy dzień grudnia? Temperatura w dzień wciąż raczej mało zimowa, a śniegu też nie widać. Zapraszamy na prognozę pogody.

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

4-letnia dziewczynka ucierpiała w wypadku drogowym w powiecie radzyńskim. Jechała bez fotelika.

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Relokacja fabryk jest skomplikowanym przedsięwzięciem, które wymaga fachowego zaplanowania, świetnej koordynacji oraz zgromadzenia wielu zasobów. Jak zorganizować taką operację i na co zwrócić szczególną uwagę w tym względzie? Dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Mimo że energia elektryczna odgrywa kluczową rolę niemal w każdym aspekcie codziennego życia, nie wszyscy zdają sobie sprawę z mechanizmów dotyczących jej sprzedaży i dystrybucji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niezrozumienie, jakie funkcje w łańcuchu dostaw pełnią sprzedawca i dostawca prądu, a jeszcze powszechniejszym – utożsamianie tych dwóch różnych podmiotów ze sobą. Tymczasem ich rozróżnienie ma ogromne znaczenie np. dla wysokości rachunków za energię. Warto więc znać podstawowe różnice pomiędzy dostawcą a sprzedawcą prądu.

Zostań cichym bohaterem dnia codziennego, dzieląc się cenną kroplą swojej krwi.

Pilnie potrzebna krew dla mieszkańca Świdnika

Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” organizuje już 22. w tym roku akcję krwiodawstwa. Szczególnie poszukiwana jest krew grupy B RhD-.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium