Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

31 stycznia 2021 r.
18:41

Na jednym z lubelskich budynków zawisł tajemniczy baner „W tym miejscu powstaje największy w Europie sklep z wózkami inwalidzkimi."

108 A A

Baner powieszono na wyremontowanym właśnie budynku przy ulicy Okólnej 1 w Lublinie. Z Rafałem Kowalskim, właścicielem CWI, bo tak nazywał będzie się sklep rozmawiamy o miejscu, które powstało w odpowiedzi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od czego wszystko się zaczęło?

Już od 2014 roku prowadzę sklep medyczny pod nazwą Centrum Wózków Inwalidzkich, czyli właśnie CWI, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego, przy ul. Lubartowskiej 74A . Nowe CWI, które powstaje przy ul. Okólnej 1 To nowa odsłona prowadzonego przeze mnie od lat sklepu, w zupełnie nowym budynku, o wielokrotnie większej powierzchni, z wystawionymi w show-roomie ponad 100 modeli wózków inwalidzkich, oraz udogodnieniami, jaki w tej branży jeszcze nigdy nikt nie zrobił. Nowa odsłona CWI będzie czymś, czego jeszcze na Polskim rynku wózków inwalidzkich nigdy nie było.

Skąd pomysł na biznes?

Ten pomysł nie powstał nagle. Jestem magistrem fizjoterapii. Po studiach, podobnie jak wielu moich kolegów, pracowałem w sklepie medycznym. Wtedy po raz pierwszy zobaczyłem, że osoby z niepełnosprawnościami mają ogromny kłopot z dokonaniem właściwych zakupów. Wymarzyłem sobie wtedy, że stworzę takie miejsce, w którym będzie się to wszystko odbywać w sposób prawidłowy. Pierwsza odsłona sklepu była taka na jaką było mnie stać 3 lata po studiach, od tamtej pory pomysł we mnie dojrzewał, był wielokrotnie zmieniany żeby dziś mieć taką postać jaka powstaje na ul. Okólnej.

Osoby z niepełnosprawnościami mają problemu z kupnem wózków?

Zakup wózka to bardzo poważna decyzja. Tutaj nic nie może być przypadkowe, bo wózki powstają z myślą o konkretnej osobie. Stąd chyba najważniejsze jest przetestowanie sprzętu i sprawdzenie, czy konkretny wózek nie jest za wysoki, czy jest odpowiednio szeroki oraz czy siedzisko ma odpowiedni kąt nachylenia. Każdy człowiek jest inny i potrzebuje dobranego dla siebie sprzętu. Osoby z niepełnosprawnościami mają różne schorzenia i potrzebują różnych wózków. To musi być sprzęt szyty na miarę.

Jak dotychczas dokonywali zakupów?

Robili to w sklepach, które niestety nie mają wielu modeli demonstracyjnych. Mogli też zwrócić się do przedstawiciela handlowego któregoś z producentów z prośbą o przywiezienie im takiego wózka do domu. I tu był jednak problem, bo w ten sposób można się „przymierzyć” tylko do jednego wózka na raz. Zakładając, że potem umawiamy się z kolejnymi przedstawicielami znacznie wydłużony jest czas zakupu. W dodatku nie do końca pamięta się, jak wygodny był pierwszy czy drugi testowany wózek. W domu nie ma też warunków do pełnego przetestowania sprzętu.

Rozumiem, że w CWI będzie można wytestować wiele urządzeń.

To będzie prawdziwy park maszynowy, bo przetestowanie to podstawa. W odróżnieniu od testów w warunkach domowych u nas będzie można przejechać po torze przeszkód. Będą więc różne nawierzchnie żeby sprawdzić np. jak wózek sprawdza się na trawie i różne poziomy pomagające w sprawdzeniu jak wjeżdża się na krawężnik. Zarówno parking, jak i cały budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Będziemy mieć prawdopodobnie jedyną w regionie łazienkę w pełni przygotowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Będą szerokie korytarze umożliwiające swobodne odwracanie się na wózkach. Z czego jestem bardzo dumny, na miejscu będzie również kilku rehabilitantów, którzy pracują z osobami z niepełnosprawnościami i mogą pomóc w doborze wózka. Będzie lekarz, który po wyborze sprzętu wypisze na niego zlecenie. Będziemy mieć też dział, który poinformuje o możliwościach pozyskania dofinansowania na zakup i pomoże wypełnić stosowny wniosek.

Nieoficjalnie mówi się, że zakłada Pan największy sklep tego typu w Europie.

Przeprowadziłem analizę tego co dzieje się na rynku europejskim i według posiadanych przeze mnie informacji rzeczywiście tak jest. Cieszę się, że dzieje się to właśnie w Lublinie, w którym mieszkam i w którym wychowuje dzieci. To miasto, podobnie zresztą jak cały kraj, wymaga jeszcze wielu zmian, w kontekście obsługi osób z niepełnosprawnościami. Dlatego postanowiłem zrobić ukłon w ich stronę i stworzyć coś, co nie tylko dorówna, ale i przebije to co na zachodzie Europy. Stąd w naszym budynku znajdzie się CWI caffee czyli poczekalnia z kawą, z której korzystać można będzie jak z kawiarni. Zawsze będzie można tam przyjechać na spotkanie ze znajomymi. Będzie sala konferencyjna, w której odbywać będą się najróżniejsze szkolenia dla opiekunów, fizjoterapeutów, lekarzy, rodziców itd. po to żeby zwiększać świadomość na temat niepełnosprawności, która w Polsce niestety jeszcze na bardzo niskim poziomie. Ponadto stworzona będzie sala profesjonalnych pomiarów, magazyn, serwis oraz sala zabaw dla dzieci na wózkach.

Kim będą klienci? Czy to mieszkańcy Lublina?

Absolutnie nie! Zapraszamy wszystkich. Co więcej stworzyliśmy ciekawą propozycję dla mieszkańców całego województwa lubelskiego. Wiemy, że wśród osób z niepełnosprawnościami jest kilka procent osób totalnie wykluczonych komunikacyjnie, które np. nie mogą opuszczać mieszkania bo żyją na piętrze, a windy nie ma. To też osoby samotne, którym nie ma kto towarzyszyć do sklepu. Specjalnie z myślą o nich kupujemy samochód w pełni przystosowany do przewozu osób na wózku, a do tego przywieziemy ich i odwieziemy za darmo.

Kiedy CWI zostanie otwarte?

Kończymy prace adaptacyjne. Otwarcie szykujemy na 20 marca. Liczymy na to, że do tego czasu nie będzie już obostrzeń związanych z epidemią. Jeśli obostrzenia się wydłużą, duża powierzchnia budynku i tak pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie uroczystości otwarcia.

Czy na otwarciu będzie obecny wasz ambasador?

Liczymy na obecność naszego Ambasadora, czyli Krzysztofa Cegielskiego. To były żużlista, który uległ wypadkowi i wylądował na wózku i jest dziś komentatorem żużla nr 1 w Polsce. Zaprosić chcemy też przedstawicieli wszystkich środowisk związanych z pomocą osobom niepełnosprawnym m.in. rehabilitantów, lekarzy, pracowników PFRON, NFZ i MOPR. Chcemy aby zapoznali się z naszymi rozwiązaniami i mogli informować o nich wszystkie osoby z niepełnosprawnościami.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium