Regularna aktywność fizyczna niesie ze sobą wiele korzyści, więc pomijanie jej jest nierozsądne. Systematyczne, prawidłowo wykonywane treningi korzystnie wpływają na niemal każdy aspekt życia człowieka, począwszy od zdrowego i silnego ciała, skończywszy na dobrym samopoczuciu oraz większej pewności siebie.
Ćwiczenia na siłowni nie muszą być jednak uciążliwym obowiązkiem, na który trzeba poświęcać wiele godzin każdego dnia, a każdy trening przy odpowiednim wyposażeniu można sprawnie wykonać nawet w domu. Wyposażenie domowej siłowni w uniwersalny sprzęt nie jest trudne i z pewnością przyniesie wiele korzyści. W dalszej części tekstu dowiesz się jak to zrobić.
Wyposażenie domowej siłowni – na czym polega?
Siłownia domowa stanowi doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną być aktywni fizycznie, rezygnując jednocześnie siłowni publicznej. Niezależnie od powodu rezygnacji, siłownia domowa przy odpowiednim doborze sprzętu pozwala na osiągnięcie takich samych efektów, kluczowa jest tu systematyka.
Podczas budowy własnej siłowni domowej należy kierować się podstawową zasadą, jaką jest uniwersalność wyposażenia, w które zamierzamy zainwestować. Chodzi o minimalizację ilości sprzętu, która umożliwi trening wszystkich partii mięśniowych. W ten sposób można uniknąć zakupu drogiego sprzętu takiego jak np. maszyny, który da się zastąpić podstawowym wyposażeniem.
Jaki konkretnie sprzęt sprawdzi się w domowej siłowni?
Kluczowym warunkiem będzie wyposażenie domowej siłowni w ławeczkę do ćwiczeń. Ławeczka jest nieodłącznym elementem każdej siłowni, pozwala ona na przetrenowanie niemal wszystkich partii mięśniowych, zaczynając od klatki piersiowej, barków i bicepsów, aż po nogi, brzuch czy nawet kark.
Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są różne rodzaje ławeczek. Niemniej jednak, kierując się zasadą uniwersalności sprzętu, należy skupić się na dwóch z nich, ławce zintegrowanej ze stojakami pod sztangę oraz ławeczce regulowanej. Tutaj wybór zależy od preferencji, jednak ławeczka regulowana jest zdecydowanie bardziej uniwersalna, ponieważ pozwala na zmianę kątów nachylenia jej oparcia. Jednakże, chcąc pracować na niej ze sztangą, trzeba będzie dokupić do niej dodatkowe stojaki pod gryf, w przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni używać hantli.
Drugim najważniejszym elementem będą hantelki oraz obciążenie. Do wyboru mamy dwa rodzaje hantli, regulowane i te ze stałym ciężarem. W domowej siłowni lepiej sprawdzą się te regulowane, ponieważ zajmują mniej miejsca i są przede wszystkim tańsze, hantelki zintegrowane z ciężarem są lepszym rozwiązaniem na siłowniach publicznych. Zakup sztangi jest opcjonalny, ale również warty uwagi. W większości ćwiczeń sztangę zastąpić można hantlami, jednakże sztanga pozwala na pracę z większym ciężarem i niekiedy będzie wygodniejsza.