Artykuły zewnętrzne

30 września 2023 r.
4:04

Tydzień nauki w medycznym stylu

Reakcje chemiczne, pierwsza pomoc czy hodowanie bakterii. Uniwersytet Medyczny w Lublinie, podczas XIX Lubelskiego Festiwalu Nauki zapewnił uczestnikom solidną dawkę wiedzy i wrażeń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przez cały ubiegły tydzień, studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie proponowali mieszkańcom regionu liczne aktywności mające na celu popularyzowanie nauki. Uczelnia zaprosiła chętnych do uczestniczenia w 444 projektach. Część z nich łączyła naukę z zabawą, co do gustu przypadło głównie młodszym zainteresowanym. Tak było w przypadku jednego z projektów: „Alergiczne zmagania w towarzystwie minionków”.

- Realizowaliśmy w przystępny i zabawowy sposób minionkowe warsztaty dla dzieci ze szkoły podstawowej, śpiewaliśmy piosenki, prezentowaliśmy alergeny w bezpieczny sposób. Były naklejki, zabawy ruchowe i film edukacyjny. Minionki są pozytywnym motywem – dzieci bardzo dobrze znają te postaci i reagują na nie entuzjastycznie - To pozwala wzbudzić pozytywne emocje w połączeniu z nauką - mówiła mgr Aleksandra Fornal, nauczyciel akademicki z Zakładu Pediatrii i Pielęgniarstwa Pediatrycznego UMLub.

Projekty z udziałem postaci z bajek były dedykowane najmłodszym. Dla nieco starszych, Uniwersytet Medyczny przygotował liczne spotkania o charakterze warsztatów m.in. odbywające się w laboratorium zajęcia z chemii organicznej. Prowadzący pokazali młodzieży, że chemia otacza nas na co dzień. W czasie spotkania uczestnicy zakładali ochronne fartuchy i gogle, więc doświadczenia odbywały się w sposób bezpieczny i kontrolowany.

 - Celem było zachęcenie młodzieży do zgłębiania tajników chemii i biologii. Nauka to nie tylko wiedza zdobywana w szkole, ale również nasza codzienność. Ukazywaliśmy chemiczną naturę produktów spożywczych poprzez analizę ich składu. Mówiliśmy o cukrach, skrobi i białku. Wywoływaliśmy samozapłon, który jest reakcją na połączenie wiórków nadmanganianu potasu i gliceryny – opowiada dr Sara Janowska, młodszy asystent badawczo-dydaktyczny na Wydziale Farmaceutycznym UMLub.

W czasie Lubelskiego Pikniku Naukowego, odbywającego się 23 września na hali Targi Lublin, Uniwersytet Medyczny zaprezentował swoje najciekawsze i najbardziej spektakularne projekty. Dużym zainteresowaniem cieszyły się szkolenia z zakresu robienia zastrzyków, udzielania pierwszej pomocy a nawet „pisania bakteriami” na płytkach mikrobiologicznych.

Przedstawiciele Wydziału Lekarsko-Dentystycznego wręczali dyplomy i pasowali młodych uczestników na „Mistrzów szczotkowania”. Aby zdobyć ten tytuł, kandydat do wyróżnienia musiał pokazać na ogromnych sztucznych zębach w jaki sposób prawidłowo myć zęby.

 - Nasz projekt „Białe, pastelowe, czasem w paseczki, czyli jak wybrać dobrą pastę do zębów” choć dedykowany przede wszystkim dzieciom, wzbudzał duże zainteresowanie również dorosłych, ponieważ na rynku istnieje tak szeroka gama past oraz szczoteczek do zębów, że trudno dokonać właściwego wyboru. Uczymy prawidłowej techniki mycia zębów, tłumaczymy dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna dla rozwoju nie tylko układu stomatognatycznego, ale i zdrowia całego organizmu. Rokrocznie w trakcie Lubelskiego Festiwalu Nauki staramy się edukować głównie przez zabawę, by wizyta w gabinecie stomatologicznym wzbudzała uśmiech zamiast lęku – mówi dr Bożena Tarczydło z Zakładu Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją UMLub. – lub Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Sobotni Lubelski Piknik Naukowy był również okazją, aby porozmawiać o szeroko pojętej profilaktyce zdrowotnej. Kobiety mogły się nauczyć się, w jaki sposób prawidłowo wykonywać samobadanie piersi, jednego z niezbędnych elementów wczesnej diagnostyki i skutecznego leczenia raka piersi. Ponadto, poruszane były zagadnienia jednoznacznie wpisujące się w hasło LFN „Nauka dla przyszłości”, jak choćby możliwości terapii genowych i z użyciem komórek macierzystych, które mogą być stosowane, z pozytywnym skutkiem, w schorzeniach uznawanych do tej pory za nieuleczalne, jak na przykład rdzeniowy zanik mięśni.

- Terapie genowe i komórkowe stosowane są u pacjentów, u których, do tej pory, jedynym rozwiązaniem było leczenie objawowe. Dla przykładu, z użyciem komórek modyfikowanych genetycznie, możemy obecnie leczyć schorzenia hematoonkologiczne. Od pacjenta pobierane są jego własne limfocyty, a następnie w laboratorium modyfikowane tak, żeby zyskać możliwość rozróżniania komórek nowotworowych od własnych. Dzięki temu organizm pacjenta zaczyna sam zwalczać komórki nowotworowe. Takie rozwiązanie stosuje się m.in. w ostrej białaczce limfoblastycznej czy chłoniaku – mówi dr Katarzyna Skórka z Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej UM w Lublinie.

Tegoroczna edycja festiwalu okazała się być, po raz kolejny sukcesem, choćby z uwagi na liczbę projektów, największą, jak do tej pory. Również podczas Lubelskiego Pikniku Naukowego, Uniwersytet Medyczny oferował dużą liczbę stoisk, które zdaniem koordynatorów, znakomicie wpisały się swoją ofertą w hasło LFN „Nauka dla przyszłości”.

- To, jak będzie wyglądała nasza przyszłość, przyszłość kolejnych pokoleń zależy od nas i tego, co robimy „dziś”. Tych najmłodszych uczymy więc odpowiedzialności, głównie za własne zdrowie, pokazując, jak ważne są już te pierwsze, proste wybory, np. co pić, co jeść. Oswajamy dzieci z pracą lekarza, pielęgniarki, diagnosty, farmaceuty i stomatologa. Pokazujemy pracę medyka od kuchni, mając nadzieję, że zaszczepiamy chęć pogłębiania wiedzy o człowieku. Dla dzieci i młodzieży obecność na warsztatach i pokazach daje możliwość „dotknięcia medycyny”, sprawdzenia, w jaki sposób nowoczesne technologie są pomocne w diagnostyce i leczeniu chorób. Nauka może być naprawdę ciekawa – podsumowuje dr Monika Jakubiak–Hulicz, Koordynator Uczelniany Lubelskiego Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

- Inwestujemy w przyszłość nie tylko poprzez projekty skierowane do najmłodszych, ale również do naszych kochanych seniorów, którym podpowiadaliśmy, jak dbać o zdrowie i urodę: jak poprawić kondycję ciała i umysłu, aby pozostać jak najdłużej aktywnym i czuć się dobrze, pomimo problemów wieku podeszłego - dodaje koordynatorka.

Lubelski Festiwal Nauki dobiegł końca, ale przypominamy, że Uniwersytet Medyczny przedłuża go aż do stycznia 2024 roku. Po raz pierwszy w tym roku, Centrum Transferu Wiedzy UMLub organizuje warsztaty dla szkół ponadpodstawowych. W 48 placówkach w województwie lubelskim, uczniowie dowiedzą się, dlaczego warto uczyć się oraz być aktywnym i przedsiębiorczym. W następnej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki głównym organizatorem będzie Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

Paulina Tomasiak z miejsca stała się gwiazdą Górnika Łęczna

Dzisiaj mecz piłkarek reprezentacji Polski. Zawodniczka Górnika Łęczna z szansą na występ

W piątek Paulina Tomasiak z GKS Górnik Łęczna stanie przed szansą powrotu do reprezentacji Polski. Biało-Czerwone podejmą w Gdańsku Bośnię i Hercegowinę w trzeciej kolejce Ligi Narodów.

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim

W piątek rano doszło do śmiertelnego wypadku w powiecie świdnickim. Jedna osoba nie żyje, dwie zostały przetransportowane do szpitala.

Górnik Łęczna gra dziś na wyjeździe z Miedzią Legnica. Celem jest budowanie serii zwycięstw

Górnik Łęczna gra dziś na wyjeździe z Miedzią Legnica. Celem jest budowanie serii zwycięstw

Po długo wyczekiwanym przełamaniu w postaci domowego zwycięstwa z Ruchem Chorzów Górnik Łęczna chce pójść za ciosem. W piątek zielono-czarni zagrają na wyjeździe z mającą jeszcze nadzieję na bezpośredni awans Miedzą Legnica. Początek spotkania zaplanowano o godzinie 18

Poznaj płyty na podjazd STAR 3.0

Poznaj płyty na podjazd STAR 3.0

Nawierzchnia podjazdu to jeden z najbardziej wymagających elementów otoczenia domu i przestrzeni użytkowej. Musi sprostać ogromnym obciążeniom, intensywnej eksploatacji oraz zmiennym warunkom atmosferycznym – bez pękania, ścierania czy utraty właściwości. Płyty gresowe na podjazd STAR 3.0 to odpowiedź na te bolączki. W tym artykule przyjrzymy się ich właściwościom, zastosowaniom oraz przewagom nad tradycyjnymi materiałami budowlanymi.

Podzielmy się z tymi, którzy nie mają. W sklepach odbędzie się zbiórka żywności

Podzielmy się z tymi, którzy nie mają. W sklepach odbędzie się zbiórka żywności

Już w najbliższy weekend mieszkańcy Lublina będą mieli okazję zrobić coś dobrego nie tylko dla siebie, ale i dla najbardziej potrzebujących. W wybranych sklepach LSS Społem odbędzie się Wielkanocna Zbiórka Żywności dla Podopiecznych Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta.

Pomóżmy bliźniaczkom, by mogły żyć jak ich rówieśnicy
Dzień wschodzi
film

Pomóżmy bliźniaczkom, by mogły żyć jak ich rówieśnicy

Lukrecja i Karmela urodziły się jako wcześniaki, jednak nic nie wskazywało na to, że w przyszłości będą zmagać się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Obecnie dziewczynki niezbyt odbiegają od swoich rówieśników, jednak by było jeszcze lepiej, potrzebna jest pomoc w kosztownej rehabilitacji.

W piątek Azoty Puławy rozegrają ostatni mecz sezonu zasadniczego, na wyjeździe z Rebud KPR Ostrovią Ostrów 
Wielkopolski

Azoty Puławy jadą do Ostrowa i mają jeszcze szanse na ósemkę

W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego Azoty Puławy zmierzą się na wyjeździe z Rebud KPR Ostrovią. Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.

Święto kreatywności i piękności -Targi Rzeczy Handmade w Lublinie
NASZ PATRONAT
6 kwietnia 2025, 11:00

Święto kreatywności i piękności -Targi Rzeczy Handmade w Lublinie

6 kwietnia po raz pierwszy w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędą się Targi Rzeczy Handmade. To fascynujące wydarzenie to okazja dla miłośników unikatowych produktów oraz twórców, którzy chcą zaprezentować swoje wyroby.

Starostwo Powiatowe w Puławach
polityka

Urzędnicy rozsyłali ulotki Trzaskowskiego. Co z zakazem agitacji?

Radni powiatu puławskiego na swoje skrzynki mailowe od biura obsługi rady otrzymali wyborcze materiały sfinansowane przez komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego. To jedyny kandydat na prezydenta Polski w tych wyborach, który otrzymał od starostwa taki prezent.

Lublinianki pod koniec lutego ograły MKS URBIS Gniezno 27:21

Nadać sens wiktorii z Piotrkowa, czyli PGE MKS FunFloor gra w Gnieźnie

W poprzedniej kolejce PGE MKS FunFloor Lublin odrobił aż 9 bramek straty w stosunku do Piotrcovii Piotrków Trybunalski i zachował szanse na mistrzostwo Polski. Ten wyczyn będzie miał sens, jeżeli dzisiaj lubelski zespół pokona MKS URBIS Gniezno (godz. 20)

W ostatnie kolejce sezonu zasadniczego ChKS Chełm pokonał MCKiS Jaworzno 3:0

ChKS Chełm lepszy od MCKiS Jaworzno

W ostatnim spotkaniu sezonu zasadniczego ChKS Chełm pokonał MCKiS Jaworzno 3:0. MVP meczu wybrany został przyjmujący ekipy z Chełma Tomasz Piotrowski

Nawet 1800 zł. Nowy dodatek dla służb mundurowych
galeria

Nawet 1800 zł. Nowy dodatek dla służb mundurowych

Nowy dodatek dla służb mundurowych ma poprawić warunki życia funkcjonariuszy, zwłaszcza tych stacjonujących z dala od swoich domów. Reforma obejmie funkcjonariuszy służb mundurowych. Każdy będzie mógł skorzystać z jednej z czterech form wsparcia.

Budowa drugiej nitki obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

Kock za rok ominiemy ekspresowo

8,5 kilometra obwodnicy Kocka za rok zmieni się w prawdziwą ekspresówkę. Już widać zarys drugiej nitki drogi i nowe mosty. Za 12-14 miesięcy prace będą zbliżać się ku końcowi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium