Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

15 kwietnia 2024 r.
11:44

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców – jak obniżyć podatek i zwiększyć zyski?

0 0 A A

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga nie tylko kreatywności i wytrwałości, ale także solidnego zrozumienia zawiłości systemu podatkowego. W Polsce firmy mogą korzystać z wielu ulg podatkowych, co pozwala na przykład zmniejszyć obciążenia i zwiększyć zyski. Trzeba mieć świadomość, że zasady zmieniają się dość często.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Niektóre możliwości się kończą, a w to miejsce wchodzą inne – czasem bardziej atrakcyjne lub też dostosowane do zmieniających się przepisów czy nowych trendów. Warto więc trzymać rękę na pulsie i regularnie sprawdzać, jakie ulgi mogą być wykorzystane przez przedsiębiorców w roku 2024. 

Najlepsze ulgi podatkowe dla firm

 

 

Jedną z najkorzystniejszych zachęt podatkowych dla przedsiębiorców jest ulga IP BOX. Pozwala ona na opodatkowanie dochodu z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej stawką podatku wynoszącą zaledwie 5%. Warunkiem skorzystania z tej ulgi jest spełnienie określonych warunków. Trzeba być współwłaścicielem lub użytkownikiem posiadającym prawa do korzystania z IP na podstawie umowy licencyjnej.  

Jakie ulgi wpisuje się w PIT 36 i PIT 36L?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczo-rozwojową mogą skorzystać z ulgi na B+R. Obejmuje ona koszty związane z prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych, takie jak wynagrodzenia pracowników, zakup materiałów i surowców, czy nawet koszty związane z utrzymaniem patentów.

Natomiast firmy wprowadzające na rynek nowy produkt, mogą skorzystać z ulgi na prototyp. Obejmuje ona koszty związane z produkcją próbnej wersji produktu oraz koszty związane z wprowadzeniem go na rynek. Inną opcją jest ulga prowzrostowa. Umożliwia przedsiębiorcom odliczenie kosztów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. Można w ramach niej odliczyć koszty związane z działaniami promocyjnymi czy przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatów.

W dobie automatyzacji i technologii bardzo korzystna dla przedsiębiorców może być ulga na robotyzację. Pozwala ona na odliczenie kosztów związanych z inwestycjami w robotyzację, co może znacząco przyczynić się do zwiększenia produktywności i konkurencyjności firmy. Te przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową mogą skorzystać z ulgi podatkowej na innowacyjnych pracowników. Umożliwia ona odliczenie części wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace innowacyjne.

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R)

 

 

 W szeregu różnych możliwości, jakie stają przed przedsiębiorcami, na szczególną uwagę zasługuje ulga badawczo-rozwojowa (B+R) https://edoradca.pl/ulga-badawczo-rozwojowa. Jej celem jest stymulowanie rozwoju technologicznego firm oraz implementacja nowoczesnych rozwiązań, które przyczynią się do zwiększenia ich konkurencyjności na rynku.

Przedsiębiorstwa mogą rozliczać projekty badawczo-rozwojowe, które obejmują działania takie jak opracowywanie nowych produktów, tworzenie procesów technologicznych, czy dobór parametrów procesowych. Ulga ta umożliwia odliczenie kosztów poniesionych na badania i rozwój od podstawy opodatkowania, co znacząco obniża obciążenia podatkowe dla przedsiębiorstw inwestujących w innowacje. 

Ulga na robotyzację

Kolejnym oferowanym wsparciem jest ulga podatkowa na robotyzację https://edoradca.pl/ulga-na-robotyzacje/. Jest ona skierowana do firm przeprowadzających modernizację swojej produkcji poprzez wykorzystanie robotów przemysłowych. W ramach tej ulgi przedsiębiorstwa mogą odliczyć koszty poniesione na zakup nowych robotów, oprogramowania, osprzętu, urządzeń BHP, czy szkoleń pracowników obsługujących nowy sprzęt. Jest to ważne wsparcie dla firm, które dążą do zwiększenia efektywności produkcji oraz zwiększenia konkurencyjności na rynku.

Wdrażanie robotyzacji pozwala na automatyzację procesów, poprawę jakości produkowanych wyrobów oraz ograniczenie kosztów pracy. Ulga obowiązuje w latach 2022–2026 i ma na celu zachęcenie polskich firm do stosowania nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych, które mogą znacząco zwiększyć ich potencjał konkurencyjny. 

Ulgę na ekspansję marketingową

Przedsiębiorcy mogą też wykorzystywać ulgę na ekspansję (ulgę prowzrostową) https://edoradca.pl/ulga-na-ekspansje/. To wsparcie pozwala na ponowne odliczenie wydatków na promocję w wysokości do 1 miliona PLN w jednym roku podatkowym. Jest to istotne wsparcie dla producentów, którzy chcą poszerzyć swoją działalność na nowe rynki lub zwiększyć swoją obecność na rynku krajowym.

Poszczególne wydatki kwalifikowane w tym wypadku obejmują uczestnictwo w targach, działania promocyjno-informacyjne, dostosowanie opakowań do wymagań kontrahentów, czy organizację konferencji i miejsca wystawowego.

Zaletą tej ulgi jest elastyczne zarządzanie budżetem marketingowym, co pozwala skutecznie promować produkty i usługi. A to zwiększa widoczność na rynku, przyciąga klientów i kontrahentów oraz otwiera firmę na ekspansję na nowe terytoria. 

Dostępne ulgi pozwalają firmom generować oszczędności, zwiększać swoją konkurencyjność i rozwijać się na miarę dynamicznie zmieniającego się otoczenia biznesowego. To świetny sposób na wspieranie innowacyjności oraz rozwoju technologicznego, a także otwieranie drogi do sukcesu polskich przedsiębiorstw na rynku krajowym i międzynarodowym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Już od 10.00. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach: garażową wyprzedaż, a także zwiedzanie budynku i wystawę sztuki współczesnej w ramach "nocy muzeów".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium