Minikoparka gąsienicowa to sprzęt, który ma niewielką masę a także dość skromne gabaryty i wydaje się być niezbędną opcją przy drobnych i precyzyjnych pracach ziemnych np. aby wykopać długi i wąski dół pod instalację podziemną.
Usługi minikoparką są niezbędne prawie na każdej budowie, a jej pomoc potrafi być nieoceniona. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku małej nośności danego gruntu, gdzie nawet mała koparko ładowarka (która waży blisko siedem ton) potrafi ugrzęznąć lub osunąć prowadzony wykop. Z tej konkretnej przyczyny maszyna ta raczej nie nadaje się do kopania wąskiego dołu, tam gdzie grunt ma mizerną nośność. Utrudnienia tego typu nie przeszkadzają minikoparce gąsienicowej, która ma niską masę i jest kilkukrotnie wydajniejsza od człowieka ze szpadlem. Istotnym jest też i to, że ta malutka koparka radzi sobie też i wtedy, gdy grunt jest zmrożony.
Gabaryty minikoparki wpływają na pracę
Nie bez znaczenia są też gabaryty minikoparki, ponieważ wykopać dół pod np. kabel telefoniczny i to na wąskim chodniku można też standardową koparko ładowarką, ale ta maszyna zablokuje ruch i może spowodować trochę szkód. Natomiast malutka koparka gąsienicowa nie zablokuje pasa ruchu i co najistotniejsze, wykopie taki dół znacznie szybciej niż człowiek. Dla standardowej koparko ładowarki problematyczne mogą też być wykopy, jeśli przerwa między dwoma budynkami lub między budynkiem a płotem wynosi trochę ponad metr. W tego typu sytuacji malutka koparka świetnie się sprawdzi. Taka skromna koparka pracuje też dość szybko i to na niewielkiej przestrzeni. Wyposażona w kabinę, przeszklona ze wszystkich stron (a w przypadku najnowszych opcji może mieć też klimatyzację), daje operatorowi komfortowe miejsce pracy i bardzo dobrą widoczność. Istotnym jest też i to, że takie malutkie koparki gąsienicowe dość często ułatwiają prace archeologiczne, gdzie potrzebna jest precyzja i minimalne ryzyku uszkodzenia cennego zabytku.