Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

12 marca 2021 r.
12:05

Zwykła na pozór ulica, a w życiu jednak łatwiej

Niewiele ponad dwa kilometry ma ulica Kusocińskiego w Świdniku. Droga, która powstała dzięki unijnej dotacji, ułatwiła życie mieszkańcom miasta. Zadowoleni są także podróżni
korzystający z Portu Lotniczego Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto Świdnik z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego otrzymało ponad 16,8 mln zł dofinansowania. Do unijnych pieniędzy lokalny samorząd dołożył jeszcze prawie 8 mln zł. To wystarczyło na budowę ulicy, która połączyła drogę ekspresową S17/12 z Portem Lotniczym. Tak powstała ul. Kusocińskiego.

Dlaczego ulica Kusocińskiego jest tak ważna dla miasta?

Nie tylko rozluźniła jego zatłoczone ulice, ale także stworzyła alternatywny wjazd do Świdnika. Połączyła go z drogą ekspresową. Podróżni jadący ze wschodu województwa, na przykład z Piask, Chełma, Tomaszowa czy Zamościa, łatwiej dojadą na lotnisko.

– Oddanie tej drogi do użytku pozwoliło rozładować ruch samochodowy w centrum Świdnika i na ul. Jana Pawła II, więc i korki są mniejsze – mówią zgodnie mieszkańcy. – W mieście jest znacznie bezpieczniej. Na ulicy Kusocińskiego zresztą też, bo pojawiły się znaki, zapory drogowe, słupki przeszkodowe i bariery ochronne. 

Spójrzmy jednak na całe przedsięwzięcie

W Świdniku wybudowano drogę o długości nieco ponad 2 km, a na niej 12 skrzyżowań. U zbiegu ulicy Kusocińskiego i ulic NSZZ Solidarność i Modrzewskiego powstało również rondo.

– Przez budowę dziesiątków zjazdów zadbaliśmy o skomunikowanie terenów przyległych. W ramach inwestycji wybudowano 6 zatok autobusowych – podkreślają urzędnicy ze świdnickiego magistratu. – Wzdłuż ulicy powstał chodnik i ścieżka rowerowa. Ścieżka kończy się dopiero przed skrzyżowaniem z ul. Jarzębinową. Chodnik zaś wybudowano wzdłuż całej ulicy Kusocińskiego, który biegnie od strony miasta Świdnik.

– Jazda na rowerach czy rolkach staje się z roku na rok coraz modniejsza, dlatego każdy kilometr ścieżek rowerowych jest w tej chwili na wagę złota – komentuje Pan Marcin, zapalony rowerzysta ze Świdnika. Nasz rozmówca jeździ na rowerze od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Pasją tą zaraził swoją rodzinę: żonę i dwoje dzieci. – Na ul. Kusocińskiego można patrzeć na wiele sposobów. Kogoś najbardziej cieszy szybki dojazd do domu, czy lotniska. Ktoś inny zwraca uwagę na poprawę bezpieczeństwa i wygodę. Dla nas najważniejsza jest ścieżka rowerowa. Dobrze, że budując nowoczesne drogi, myśli się także o rowerzystach.

Budowie ulicy Kusocińskiego towarzyszyła troska o środowisko

Do oświetlenia nowej arterii wykorzystano 188 lamp wyposażonych w diody LED. Zbudowano sieć wodociągową i kanalizację sanitarną. Towarzyszy jej kanalizacja deszczowa odprowadzająca z drogi wody opadowe i roztopowe – część tej wody trafia do zbiornika retencyjnego wód opadowych. Przebudowano ponadto istniejącą infrastrukturę telekomunikacyjną, gazową, wodnokanalizacyjną i elektryczną.

Nowa ulica przyniosła rzeczywistą ulgę mieszkańcom Świdnika. Jej budowa przyczyniła się do zwiększenia dostępności komunikacyjnej województwa lubelskiego. To zaś jest jeden z celów realizowanych za unijne pieniądze na obszarze Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego.

 

Lubelskie Fundusze Europejskie

Dowiedz się więcej na:

rpo.lubelskie.pl

LubelskieFunduszeEuropejskie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium