Średniowieczna Jerozolima, starożytny Egipt, renesansowe Włochy, pirackie Karaiby czy rewolucyjny Paryż: od 2007 roku seria Assassin's Creed zabrała graczy w różne regiony i w różne epoki historyczne. A co nas czeka w Assassin's Creed: Valhalla?
Wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy Ubisoft wypuścił pierwszą część z akcją umiejscowioną podczas III wyprawy krzyżowej. Wcielając się w Altaira mogliśmy zwiedzić Jerozolimę, Damaszek, Akkę, Masjaf i Arsuf. Był też watek współczesny, który od tej pory był obecny we wszystkich grach serii.
Kolejna część to nowy bohater (Ezio), nowa epoka (renesans) i nowe miejsce (Włochy). Potem był m.in. Konstantynopol, Ameryka Północna pod koniec XVIII wieku, Paryż czasów rewolucji, wiktoriański Londyn czy – w ostatnich odsłonach – starożytny Egipt i Grecja.
Historyczne realia zawsze miały w tej serii wielkie znaczenie i pozwalały twórcom prowadzić historię wielkiego konfliktu tytułowych asasynów i Templariuszy.
Dwie ostatnie części, czyli Origin i Odyssey, zmieniły też nieco formułę rozgrywki dodają więcej elementów RPG, zmieniając model walki i rozwoju postaci.
Co nas czeka w najnowszej części zatytułowanej Assassin’s Creed Valhalla?
Tym razem wcielimy się w wikinga Eivora (do wyboru będzie żeńska lub męska postać), a tłem rozgrywki będą mroczne wieki Anglii.
„Nie możemy się już doczekać, kiedy gracze przeżyją niesamowitą wikińską przygodę, która na nich czeka” - zapowiada Ashraf Ismail, dyrektor kreatywny Assassin’s Creed Valhalla. „Wcielenie się w Eivora pozwoli zakosztować życia wikińskiego najeźdźcy i przywódcy klanu. Gracze zmierzą się z wieloma wyzwaniami podczas budowy nowego domu, w samym środku walki o wpływy i kontrolę nad Anglią”.
Akcja przeniesie nas do IX wieku. Skandynawski klan Eivora opuszcza Norwegię, nękaną niekończącymi się wojnami i brakami zasobów. Wojownicy ruszają przez skute lodem Morze Północne, ku zasobnym ziemiom walczących królestw Anglii.
Będziemy musieli naszemu klanowi zapewnić przyszłość i odpowiednie zasoby. Tu przyda się usprawniony system walki czy najazdy z wykorzystaniem drakkarów – naszym przeciwnikiem będą wojska dowodzone przez króla Aelfreda z Wesseksu.
Nowy świat gry to także nowe funkcje: oprócz wspomnianych najazdów będzie to rozbudowa osady, przejmowanie władzy i rozszerzanie strefy wpływów.
Zawierane przez nas sojusze polityczne, a też i niektóre wybory dialogowe mają, zdaniem twórców, mieć bardzo duży wpływ na przebieg gry.
Ma pierwszym zwiastunie (bez fragmentów rozgrywki) gra Assassin's Creed: Valhalla prezentuje się tak: