Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina – Bronowice to jedna najstarszych i najprężniej działających organizacji społecznych w mieście. Dziś z okazji srebrnego jubileuszu w ramach Bronowickich Kulturaliów zaprasza na VII Wojewódzką Gala dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Niepełnosprawnościami, która odbędzie się na terenach zielonych i sportowych Szkoły Podstawowej nr 33 przy ulicy Pogodnej 19 w Lublinie. Będą medale i wyróżnienia, a także występy artystyczne m.in. lubelskich utalentowanych, młodych artystów - Gracjany Górki oraz Maska Belniaka, a także znanych i lubianych w całym kraju gwiazd disco polo, zespołów Playboys i Defis. Wstęp wolny.
SKML został założony przed 25. laty z inicjatywy mieszkańców Wspólnot Mieszkaniowych dzielnicy Bronowice w Lublinie: ulic Sokolej, Pogodnej, Łabędziej, Krańcowej i Drogi Męczenników Majdanka. Pomysłodawcą SKML i pierwszym jego prezesem był śp. Lech Dunikowski, jeden z dyrektorów Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie, przewodniczący Wspólnoty Mieszkaniowej Sokola 19. Wśród założycieli byli jego zastępca we wspólnocie Andrzej Szyszko, radny miejski Adam Głowacz, prezes administracji LUB-KOM Zbigniew Kołbuś, przewodnicząca Wspólnoty Pogodna 17 Grażyna Tutka, członek zarządu Wspólnoty Sokola 19 Joanna Dunikowska, oraz nieżyjące już przewodniczące Wspólnot Mieszkaniowych: Janina Gieroba - Sokola 17 i Stanisława Kozioł – Sokola 15.
Podczas spotkania założycielskiego, które odbyło się 29 maja 1999 roku w Szkole Podstawowej nr 33 przy ul. Pogodnej prezesem zarządu SKML został Lech Dunikowski, a jego zastępcami Andrzej Szyszko i Stanisława Kozioł. Ponadto w zarządzie znaleźli się Grażyna Tutka i Łukasz Tatara.
Od początku członkowie Stowarzyszenia z wielkim zapałem działali na rzecz rozwoju swojej małej „Ojczyzny”, jednej z najstarszych dzielnic Lublina, Bronowic.
– Mieszkańcy wspólnot w pojedynkę nie mogli nic zdziałać. Gdy prosili o wsparcie, miasto odrzucało ich projekty, w których zabiegali o poprawę osiedlowej infrastruktury, Dopiero gdy założyliśmy SKML, bardzo szybko przekonaliśmy się, że siła jest w zespole – Andrzej Szyszko, jeden z założycieli Stowarzyszenia, pełniący od 2006 roku, po śmierci Lecha Dunikowskiego, do dzisiaj funkcję prezesa Społecznego Komitetu Mieszkańców Lublina – Bronowice zdradza skąd pomysł na zawiązanie stowarzyszenia.
Pierwszy sukces?
– Namówienie wszystkich wspólnot, które przystąpiły do SKML do przeprowadzenia termomodernizacji budynków, przez co znacznie podnieśliśmy komfort życia wszystkich mieszkańców. Potem poleciało jak z górki. Remonty chodników i budowa nowych ciągów pieszych i rekultywacja terenów zielonych. Na Bronowicach jeden za drugim zaczęły powstawać piękne skwery wypoczynkowo - rekreacyjne. Ich patronami zostali wielcy Polacy związani z Kościołem: papież Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia Kardynał Wyszyński oraz ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany przez SB w czasach Solidarności. Oni mieli uchronić te skwery przed dewastacją przez chuliganów, do czego wcześniej dochodziło na zieleńcach na Bronowicach. W wielu miejscach m.in. przy ul. Sokolej, Krańcowej, Jastrzębiej i Zimowej powstały także place zabaw dla najmłodszych – dodaje Szyszko.
Co jeszcze udało się zrobić?
Dzięki działaczom SKML na Bronowicach powstało wiele obiektów, z których na co dzień korzystają mieszkańcy nie tylko dzielnicy, ale i całego Lublina. W 2006 roku przy ul. Łabędziej został wybudowany pierwszy w mieście Orlik, wielofunkcyjne boisko. W 2014 roku przy tej samej ulicy powstał basen z niewielką halą sportową oraz zapleczem rehabilitacyjnym.
W 2019 roku, po wielu latach zabiegania, dzięki staraniom członków SKML, wybudowany został VI Komisariat Policji. Rok później odsłonięto i poświęcono pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego na skwerze Jego imienia. Przed dwoma laty SKML wydatnie pomógł przy odnowieniu kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża, który został podpalony przez psychicznie chorą kobietę.
Od wielu lal działacze SKML prowadzą także działalność edukacyjną, kulturalną, sportową, z myślą głównie o dzieciach, młodzieży, starszych i osobach niepełnosprawnych, podnosząc jednocześnie jakość życia i ich świadomość społeczną.
Świętowanie srebrengo jubileuszu rozpoczynają z pompą
W tym roku już po raz siódmy organizują Wojewódzką Galę dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Niepełnosprawnościami. Impreza odbędzie się dzisiaj (24 maja) na terenach zielonych i sportowych Szkoły Podstawowej Nr 33 przy ul. Pogodnej.
Od godziny 12 do 15 na scenie zobaczymy występy artystyczne dzieci i młodzież z placówek szkolno-wychowawczych, mieszczących się na Bronowicach: Przedszkola Nr 9, Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 26 w Lublinie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej, Szkoły Podstawowej Nr 31, Szkoły Podstawowej Nr 33, VIII Liceum Ogólnokształcące oraz Akademickiego Liceum Mistrzostwa Sportowego WSEI.
O godz. 16:30 rozpocznie się gala podczas której odznaczone i wyróżnione zostaną osoby wspierających rozwój dzielnicy Bronowice, Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego.
Uroczystość uświetnią występy finalistów The Voice Polska i Mam Talent: Gracjany Górki, Maksa Belniaka, Angeliny Savki i Yevhenia Hopko.
Gwiazdami wieczoru będą znane i lubiane zespoły discopolowe – Playboys (początek koncertu o 18:15) i Defis (19:20).
Dzisiejsza gala rozpoczyna uroczystości związane z 25-leciem Społecznego Komitetu Mieszkańców Lublina-Bronowice. Kolejną, dużą imprezę zaplanowano na początku września. W ramach Bronowickich Kulturaliów, które na stałe wrosły w kalendarz imprez w Lublinie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem, odbędzie się VII Jarmark Bronowicki. Tam też nie zabraknie gwiazd disco polo. Wiadomo już, że do Lublina po raz kolejny przyjadą Piękni i Młodzi. Organizatorzy porozumieli się już także z jednym z obecnie najpopularniejszych w kraju artystów.
- To będzie prawdziwa estradowa bomba – zapowiada Andrzej Szyszko, prezes SKML.