Szybowce już w weekend na bialskim lotnisku. Swoją działalność rozpocznie tu ośrodek szkoleniowy BB Aero z Rybnika
Umowę o współpracy z rybnickim ośrodkiem miasto zawarło jeszcze w lipcu. Do tej pory BB Aero dopinało formalności w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.
– Zapraszamy w weekend, 19 i 20 września, na bialskie lotnisko. Będziemy prowadzili zapisy na szkolenia na szybowcach oraz samolotach ultralekkich – mówi Marian Fijołek, właściciel BB Aero. – W programie również loty szybowcowe, loty akrobacyjne oraz prezentacja samolotów ultralekkich. Firma z Rybnika będzie też oferować loty widokowe nad miastem – dodaje Michał Trantau, rzecznik prezydenta Białej Podlaskiej.
Szkolenia mają się zacząć jeszcze w tym roku. BB Aero wybrało miasto nad Krzną m.in. ze względu na jeden z najdłuższych pasów startowych w Polsce.
– Pas umożliwi tzw. „holowanie” szybowca na 1200 metrów wysokości, a nawet do 2 kilometrów. To przy akrobacjach daje duże możliwości – podkreśla właściciel BB Aero.
Na czym dokładnie polegają takie akrobacje szybowcowe? – Szybowiec na wysokości 1200 metrów wykonuje różne figury, rozpędza się i może wykonać „beczkę” albo „pętlę”, albo odwraca się na tzw. lot plecowy – opowiada Fijołek. Szkolenie szybowcowe kosztuje ok. 4 tys. zł i obejmuje 50 startów i lądowań. Do tego nauka teorii.
Biała Podlaska ma być pierwszą zamiejscową bazą BB Aero. Na imprezie inaugurującej działalność ośrodka pojawią się m.in. Małgorzata Margańska, czołowa polska zawodniczka, medalistka mistrzostw świata, jedna z nielicznych kobiet w świecie uprawiająca wyczynową akrobację szybowcową oraz Adam Michałowski, który posiada uprawnienia pilota szybowcowego i samolotowego oraz instruktora szybowcowego.
W swojej karierze sportowej zdobywał medale na mistrzostwach świata, Europy i Polski w akrobacji szybowcowej i samolotowej. Był też trenerem kadry narodowej w akrobacji szybowcowej. – Z kolei w piątek nad Białą Podlaską latać będzie specjalny samolot z banerem reklamującym 490. rocznicę nadania praw miejskich – zapowiada rzecznik prezydenta.
Miasto prowadzi również rozmowy z dęblińską Szkołą Orląt. Szkoła chce pozyskać dodatkowe miejsce na szkolenia pilotów. Rozważa kilka lokalizacji. – Cały czas czekamy na decyzję Dęblina – potwierdza Trantau.
Przypomnijmy, że od 1 września lotnisko w Białej Podlaskiej nie jest już zarządzane przez Zakład Gospodarki Lokalowej. Decyzją prezydenta Dariusza Stefaniuka pieczę nad tym terenem sprawuje teraz Referat Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta.