Byli lotnicy chcą przypomnieć mieszkańcom o bogatych tradycjach lotniczych Białej Podlaskiej. Przy ulicy Sidorskiej powstanie mural oraz obelisk.
To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego. W jego ramach tworzona jest też izba pamięci. – Jesteśmy coraz bliżej finalizacji projektu, muralu i izby pamięci – zaznacza prezydent Michał Litwiniuk (PO).
Mural oraz obelisk znajdą się przy izbie pamięci na ulicy Sidorskiej. Na cokole umiejscowione będą dwie łopaty śmigłowca Mi-2. – Przygotowane są wstępne projekty muralu i obelisku. Złożony został wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dotyczący obelisku – zaznaczają urzędnicy. Monument ma być wysoki na 8 metrów.
Z kolei mural ma przedstawiać samoloty. Malowidło znajdzie się na ścianie bloku przy izbie pamięci. Nad wszystkim czuwa Muzeum Południowego Podlasia, które wraz ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP będzie opiekować się izbą. Miasto na ten cel udostępniło lokal przy ulicy Sidorskiej 23.
– Mural ma nawiązywać do tradycji lotniczych ziemi bialskiej, poczynając od Czesława Tańskiego, poprzez Podlaską Wytwórnię Samolotów, aż do czasów powojennych obejmujących działalność Dęblińskiej Szkoły Orląt – tłumaczył w ubiegłym roku Franciszek Ostrowski, radny miejski Koalicji Obywatelskiej, a także były lotnik, który jest współautorem pomysłu. – Wnętrze zostanie urządzone zgodnie z zasadami nowoczesnych ekspozycji. Izba pamięci będzie pod opieką Muzeum Południowego Podlasia – zaznaczył wówczas Ostrowski.
W mieście jest już mural upamiętniający Podlaską Wytwórnię Samolotów na jednej z kamienic przy ulicy Narutowicza. Były lotnik przypomina, że wytwórnia do czasów II wojny światowej wyprodukowała ponad 1500 różnego typu samolotów. – W grudniu 2019 roku pożegnaliśmy ostatni samolot na naszym lotnisku – SBLim-2, który odleciał do Mielca. Ten kawałek 123 lat historii pragniemy uwiecznić.
Środowisko lotników do tej pory własnym sumptem aranżowało lokal przy ulicy Sidorskiej. Ale bez wsparcia finansowego z budżetu obywatelskiego, finalizacja nie byłaby możliwa. Bialskopodlaski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa zgromadził wiele pamiątek, które zmagazynowane były w budynku dawnej wieży kontroli lotów na bialskim lotnisku. Ale konieczna jednak była wyprowadzka, bo teren należy już do Ministerstwa Obrony Narodowej i stacjonować będą tu żołnierze.