Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

8 sierpnia 2023 r.
14:16

Najmniej zgłoszonych projektów w historii budżetu obywatelskiego. W jakim mieście?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Mieszkańcy osiedla Podmiejska zgłosili do BO projekt budowy placu zabaw i boiska wielofunkcyjnego
Mieszkańcy osiedla Podmiejska zgłosili do BO projekt budowy placu zabaw i boiska wielofunkcyjnego (fot. FunPark/ Facebook )

Tylko 14 pomysłów zgłosili mieszkańcy do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. To najmniej w historii ośmiu dotychczasowych odsłon.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poza tym, po ocenie urzędnicy odrzucili trzy z nich. Zatem, głosować będzie można na 11 propozycji. Aczkolwiek, trwa jeszcze procedura odwoławcza, zatem liczba może się zmienić.

Ale jedno jest pewne, zainteresowanie tą formą aktywności obywatelskiej jest najniższe w historii. Bo w dotychczasowych edycjach, projektów zawsze było powyżej 20. Dla porównania, choćby w mniejszych Puławach, mieszkańcy w tym roku zgłosili 31 pomysłów.

Ostateczna lista propozycji, na które będzie można głosować, ma być opublikowana 24 sierpnia. A wybór tych najlepszych potrwa do 10 września.

Zdaniem Andrzeja Halickiego, prawnika, który jest autorem publikacji o budżecie Białej Podlaskiej, warto zastanowić się, skąd wynika tak nikłe zainteresowanie. – Przyczyn może być kilka, w tym niewystarczająca promocja nowego modelu budżetu. Nie zostały wykorzystane wszystkie możliwości dotarcia do mieszkańców. Przykładowo prezydent prowadzi na Facebooku swój profil, który powinien zostać włączony do tego – uważa Halicki.

– Również plakaty mogłyby pojawić się w głównych miejscach miasta, na słupach ogłoszeniowych– sugeruje ekspert. Poza tym, mieszkańcy mogli wyciągnąć wnioski z poprzednich edycji.  – W szczególności chodzi o zaangażowanie się radnych. Pojawiły się opinie, że zgłaszanie projektów jest z góry skazane na niepowodzenie w nierównej rywalizacji z projektami zgłaszanymi przez radnych. Opinie te nie powinny jednak dziwić, gdy przyjrzymy się wynikom poprzednich edycji BO– zaznacza Halicki. Niemal w każdej odsłonie, wygrywał choćby jeden, a nawet więcej pomysłów autorstwa radnych.

W tym roku do rozdania jest 2,4 mln zł. Nowością jest tak zwany „zielony budżet”, czy wszelkie proekologiczne propozycje. Mogą to być nasadzenia roślinności, łąk kwietnych czy budowa infrastruktury dla ptaków. W formularzu zgłoszenia pomysłu do budżetu obywatelskiego trzeba było podać opis, lokalizację, a także wstępny kosztorys. Z kolei w karcie do głosowania, numer PESEL nie będzie potrzebny, co było wcześniej praktykowane w Białej Podlaskiej. Wystarczą imię i nazwisko oraz adres zamieszkania głosującego. Te zmiany to właśnie efekt wcześniejszych petycji Halickiego.

W jego ocenie, konieczna jest jednak systematyczna ewaluacja modelu. – Czyli analiza, którą praktykują co roku inne samorządy. Dzięki temu można pozyskać wiedzę choćby o braku motywacji do udziału w głosowaniu. Takich badań nie prowadzi się w Białej Podlaskiej, choć kilkukrotnie zwracałem władzom uwagę na taką konieczność ewaluacji– przypomina Halicki. – Dopiero po kolejnej petycji w tej sprawie, Rada Miasta na czerwcowej sesji nałożyła na prezydenta taki obowiązek– podkreśla.

Wyniki tegorocznej edycji będą znane do 4 października.

Projekty ocenione pozytywnie:

Duże:

FunPark Podmiejska (ul. Wereszki / 1 mln zł)

Boisko wielofunkcyjne na osiedlu Grzybowa (ul. Świerkowa 16/ 630 tys. zł)

Średnie:

Strefa integracji i relaksu (ul. Leszczynowa 16/265 tys. zł)

Tor Ninja. Park sportowo–rekreacyjny OCR (ul. Świerkowa/ 470 tys. zł)

Odbetonowanie terenów miejskich oraz budowa punktu informacyjnego (ul. Janowska/cmentarz parafialny/ 500 tys. zł)

Małe:

 Historyczno–edukacyjny szlak bialskiego lotnictwa (100 tys. zł)

Wykonanie dokumentacji przebudowy ulicy Wyzwolenia na odcinku od ulicy Drzewieckiego do Długiej (ul. Wyzwolenia, 200 tys. zł)

Budowa ulicy Fieldorfa (100 tys. zł)

Periodyk – Eko Biała Podlaska (teren miasta, 200 tys. zł)

Ciąg pieszo–jezdny na ul. Mickiewicza (ul. Mickiewicza, 71 tys. zł)

Zielony budżet obywatelski

Sterylizacja kotów i psów (teren miasta, 50 tys. zł)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec

Pełna rehabilitacja. Piłkarze Motoru świetnie odpowiedzieli na porażkę z Górnikiem Zabrze. W niedzielę rozbili u siebie Stal Mielec 4:1. Spotkanie na Motor Lublin Arenie oglądało 14195 osób i chyba nie było takich, którzy wychodzili ze stadionu niezadowoleni. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Wybór odpowiedniego software house’u to jedna z najważniejszych decyzji, jeśli chodzi o tworzenie sklepów internetowych. Aby zwiększyć sprzedaż, zoptymalizować koszty i wykorzystać nowoczesne technologie, musisz znaleźć partnera, który rozumie Twoje potrzeby. Oto trzy najważniejsze kryteria, które pomogą Ci w podjęciu decyzji: doświadczenie, elastyczność technologiczna i komunikacja. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Litoterapia – czym jest i jak można ją stosować w domu?

Litoterapia – czym jest i jak można ją stosować w domu?

Już w starożytności wierzono, że różne rodzaje kamieni mogą oddziaływać na organizm człowieka poprzez przepływ energii, co z kolei ma przekładać się na wzmocnienie ciała i harmonizację ducha. Współcześnie litoterapia jest zaliczana do metod medycyny niekonwencjonalnej. Staje się coraz bardziej popularna w kręgach osób poszukujących naturalnych sposobów na poprawę jakości życia.

Zlecenia transportowe – jak je pozyskiwać?

Zlecenia transportowe – jak je pozyskiwać?

Pozyskiwanie zleceń transportowych jest jednym z najważniejszych wyzwań dla firm przewozowych. W artykule omówimy skuteczne sposoby zdobywania zleceń oraz wskażemy, jak nowoczesne technologie mogą ułatwić ten proces.

W meczu kolejki Ruch Izbica zremisował z Astrą Leśniowice 0:0

Ruch - Astra 0:0, Bug nie zwalnia tempa i komplet wyników chełmskiej klasy okręgowej

W spotkaniu kolejki Ruch Izbica podzielił się punktami z Astrą Leśniowice. Włodawianka nie dała szans Spółdzielcy Siedliszcze. Unia Rejowiec ograła Hetmana Żółkiewka. Bug Hanna pokonał Spartę Rejowiec Fabryczny

Jak ubiegać się o odszkodowania komunistyczne za krzywdy sprzed lat?

Jak ubiegać się o odszkodowania komunistyczne za krzywdy sprzed lat?

Wielu Polaków, którzy doświadczyli represji w latach 1944-1989, może ubiegać się o odszkodowania komunistyczne oraz zadośćuczynienie za poniesione krzywdy. Ustawa z dnia 23 lutego 1991 r. daje taką możliwość osobom niesłusznie skazanym, internowanym lub represjonowanym za działalność na rzecz "niepodległego bytu Państwa Polskiego".

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium