Odlany z brązu pomnik Romana Kłosowskiego będzie miał ponad 170 centymetrów. Urzędnicy szukają teraz wykonawcy monumentu, który ma stanąć na placu Wolności.
Model rzeźby z gipsu jest już gotowy. Teraz trzeba ją odlać w brązie z jasną patyną. Miasto ogłosiło właśnie takie zamówienie, które obejmuje również montaż monumentu, a także wykonanie 5 miniatur pomnika.
Wiadomo, że figura Romana Kłosowskiego będzie miała 173 centymetry. Dodatkowo, przy podeście znajdzie się tablica informacyjna i kask budowlany wsparty o nogę aktora. Jak tłumaczą urzędnicy, to nawiązanie do roli Maliniaka w popularnym serialu „Czterdziestolatek”. W dokumentach przetargowych czytamy, że „odlew powinien być wykonany za pomocą zdjęcia formy silikonowej z gipsowego modelu”. Pomnik będzie ważył 150 kilogramów i ma stanąć na placu Wolności do końca sierpnia.
– Rzeźba zostanie umiejscowiona na wschodnim narożu placu, od strony ulicy Brzeskiej – zapowiada Gabriela Kuc–Stefaniuk, rzeczniczka ratusza.
Odsłonięcie zaplanowano we wrześniu, podczas obchodów Dni Patrona.
– Gipsowa forma znajduje się jeszcze u projektanta w Toruniu i na ten moment Koło Bialczan nie odebrało projektu, zatem nie może być on udostępniony do publicznej wiadomości – stwierdza rzeczniczka.
Roman Kłosowski urodził się w Białej Podlaskiej i tu skończył I LO im. J.I. Kraszewskiego. Jego monument wyceniono na 170 tys. zł. 50 tys. zł zebrało stowarzyszenie, a resztę przekazało miasto.
Roman Kłosowski (1929 - 2018)
Na ekranie zadebiutował w 1953 rolą w filmie "Celuloza" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. W ciągu swojej kariery Kłosowski pojawił się kilkadziesiąt rany na małym i dużym ekranie. Poza serialem o inżynierze Karwowskim aktor zagrał m.in. w "Hydrozagadce", "Wielkiej majówce" czy "Giuseppe w Warszawie". Jego ostatnim filmem był komediodramat "Kop głębiej" Konrada Szołajskiego z 2011 roku.
Był aktywny zawodowo do 2016 r. Wtedy przerwał karierę w związku z utratą wzroku.