Biała Podlaska ma większy "kapitał intelektualny” niż Lublin, Zamość czy Chełm. Tak wynika z najnowszych badań naukowców z lubelskiego UMCS.
- Korzystaliśmy z metod stosowanych przy tego rodzaju badaniach w innych krajach, ale jednocześnie dołączyliśmy swoje kryteria. M.in. szczegółowe ankiety przeprowadzone wśród ludzi, firm i uczelni z Lubelszczyzny - wyjaśnia dr Andrzej Wodecki, szef Uniwersyteckiego Centrum Zdalnego Nauczania i Kursów Otwartych UMCS, który koordynował projekt. - W ten sposób powstał bardzo szczegółowy obraz mieszkańców naszego regionu, pokazujący ich możliwości, trudności, przed jakimi stają i szanse.
Naukowcy wytypowali 200 czynników, które w różny sposób świadczą o "kapitale intelektualnym” społeczeństwa. Od liczby basenów czy bibliotek, przez ofertę sklepów, aż po tolerancję ludzi wobec innych ras. - Dla każdego z tych elementów określiliśmy minimalny i maksymalny poziom, w którym może występować. Powstała więc skala od zera do stu procent - tłumaczy dr Wodecki.
Co z tego wynika? Spośród wszystkich powiatów Lubelszczyzny, najwyższy współczynnik "kapitału intelektualnego” ma Biała Podlaska. Wynosi on
37,56 proc. Dla porównania wynik Lublina to 36, 64 proc.
Biała przoduje pod względem infrastruktury mającej wpływ na ten kapitał. Chodzi tu na przykład o dostęp do Internetu czy do obiektów sportowych. - M.in. dzięki umiejętnemu wykorzystywaniu unijnych funduszy - zauważa dr Wodecki. - A z naszych analiz wynika, że częstotliwość uprawiania sportu ma trzy razy większy wpływ na jakość życia ludzi niż ich dochody.
Bardzo dobrze Biała Podlaska wypada także w dziedzinie przedsiębiorczości. Chociażby pod względem kontaktów z innymi regionami. Zdaniem naukowców, duże znaczenie ma tu położenie przygraniczne.
- To wszystko wpływa na potencjał intelektualny mieszkańców - podsumowuje dr Wodecki. - Ważne, żeby samorządowcy, lokalne władze czy inwestorzy potrafili to odpowiednio wykorzystać.
W przyszłym tygodniu wyniki badań "kapitału intelektualnego” Lubelszczyzny trafią do władz województwa.