Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

14 września 2020 r.
14:58

Białorusini uciekli przed represjami. W Białej Podlaskiej komuś nie spodobały się ich flagi

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
W piątek w czasie dnia flagi i transparenty jeszcze wisiały
W piątek w czasie dnia flagi i transparenty jeszcze wisiały (fot. Ewelina Burda)

Grupa Białorusinów przebywa na kwarantannie w jednym z bialskich hoteli. Ze swojego kraju uciekli przed represjami. Pomagają im rodacy na stałe mieszkający w Białej Podlaskiej. Ale ktoś pozdejmował flagi i transparenty, które Białorusini zawiesili na balkonie. – Nie wiem, kto to zrobił – twierdzi właściciel hotelu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pracowałam w państwowej telewizji na Białorusi. Ale po wyborach nie zgadzałam się z ich wynikiem. Napisałam o tym w mediach społecznościowych. A po dziesięciu minutach w całym kraju wyłączono internet – opowiada pani Tatiana z Mińska. Do Polski uciekła razem z mężem i dzieckiem. – Miałam udzielić wywiadu dla opozycyjnych mediów, ale przyszedł do mnie stary znajomy, który teraz pracuje dla KGB, przycisnął mnie do ściany. Straszył, że może spalić mój samochód – dodaje pani Tatiana.

Kobieta przyznaje, że rodzina nie wzięła ze sobą zbyt wielu rzeczy, bo szybko podjęli decyzję o ucieczcie. – Straż Graniczna przyznała nam tu wizę humanitarną i skierowała na kwarantannę. Tyle, że nie wiemy co dalej – zaznacza nasza rozmówczyni.

W hotelu na rogatkach Białej Podlaskiej jest też pani Ludmiła, która pochodzi z mniejszej miejscowości. – Są tu osoby, które były bite, mają ślady siników. Ja byłam śledzona. Wychodziłam na demonstracje z transparentami. To pewnie dlatego – opowiada Białorusinka. – 1 września syn był jeszcze w szkole, ale następnego dnia już wyjechaliśmy – tłumaczy. – Dochodziło do tego, że nawet w sklepie mogli kogoś zgarnąć.

Na hotelowym balkonie Białorusini wywiesili flagi i transparenty m.in. z napisem „Solidarność z Białorusią”. – W piątek wieczorem przyjechał jakiś mężczyzna, wszedł i sam ściągnął to wszystko z balkonów. Ludzie się przestraszyli, bo myśleli, że to jacyś agenci z Białorusi – podkreśla pani Irena, od trzech lat mieszka w Polsce i pomaga swoich rodakom.

Na miejsce wezwano policję. – Zgłoszenie otrzymaliśmy od osoby znajdującej się poza hotelem. Właściciel zdejmował flagi na zewnątrz budynku, bo zostały powieszone bez uzgodnienia – zaznacza podkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik bialskiej policji. – Na miejscu, obie strony doszły do porozumienia – dodaje rzecznik.

Ale Kamil Czapski, który podaje się za właściciela hotelu twierdzi, że nie wie, kto zdejmował flagi. – Podstawowa sprawa jest taka, że nikt nie pytał mnie o zgodę w sprawie tych transparentów. A o tym, że ktoś je zerwał, dowiaduję się od dziennikarzy – zaznacza Czapski, który od niedawna odpowiada za hotel. – Natomiast właściciel całego budynku to ktoś inny – tłumaczy i podkreśla, że „nie chce mieć nieprzyjemności”.

Z kolei, magistrat tłumaczy, że na prośbę wojewody miasto zorganizowało miejsce kwarantanny instytucjonalnej. – Taka pomoc w zakresie zapewnienia miejsca pobytu oraz wyżywienia jest świadczona trafiającym do nas osobom z Białorusi – zaznacza prezydent Michał Litwiniuk. – Monitorowaniem pobytu osób w kwarantannie, tak jak w całym kraju, tak i w hotelu zajmuje się policja – dodaje prezydent.

Białorusini nie wiedzą jaka przyszłość czeka ich w Polsce. – Nie wiemy jakie są nasze prawa. Polskie władze powtarzają, że będą pomagać Białorusinom, ale nikt z nami się nie kontaktował. Nie wiemy czy możemy tutaj pracować– zaznacza pani Tatiana.

Por. Dariusz Sienicki, rzecznik komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej tłumaczy, że obywatele Białorusi, którym zezwolono na wjazd na terytorium Polski, „nie są już w dyspozycji Straży Granicznej”.

– W związku z obowiązującymi w Polsce przepisami epidemiologicznymi obywatele Białorusi, którzy wjeżdżają do Polski podlegają obowiązkowej kwarantannie w miejscu przez siebie wskazanym, a w przypadku jego braku, kierowani są do miejsc kwarantanny wyznaczonych przez wojewodę. W przypadku złożenia wniosku o udzielenie ochrony miejsce kwarantanny pozostają w gestii Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców – zaznacza Sienicki.

Od początku sierpnia, ośrodek dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej przyjął 54 obywateli Białorusi, którzy złożyli wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce. – Obecnie w placówce przebywa 36 obywateli Białorusi – zaznacza Jakuba Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Białorusini szukają też pomocy u prawników. – Jeszcze nie mamy sygnałów od Białorusinów z Białej Podlaskiej, ale mogą się do nas zgłaszać – zapewnia Julian Hofman, prawnik i doradca legalizacyjny z Fundacji Instytut Państwa i Prawa w Lublinie. – Wszystko będzie zależało, czy mają wizy, czy też może tytuł pobytowy w Polsce. Ale pewnie są też osoby, które po prostu przekroczyły granice i będą ubiegać się o status uchodźcy w Polsce – zaznacza Hofman. – Ścieżki postępowań są różne i każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie – zwraca uwagę prawnik.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział kilka dni temu, że „Polska jest otwartym domem dla wszystkich Białorusinów”. – To realna pomoc materialna dla osób represjonowanych – stwierdził szef rządu. Na plan „Solidarni z Białorusią” nasz kraj przeznaczy w pierwszym roku 50 mln zł. Oprócz wsparcia osób represjonowanych, program zakłada stypendia naukowe, pomoc niezależnym mediom czy organizacjom pozarządowym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Papież Franciszek

Papież Franciszek jest chory. To nie jest tylko przeziębienie

Papież Franciszek ma zapalenie oskrzeli. W celu kontynuowania swojej aktywności, w piątek i sobotę będzie przyjmować gości na audiencjach w Domu Świętej Marty, gdzie mieszka - poinformował w czwartek Watykan. Dzień wcześniej papież mówił, że zmaga się z "silnym przeziębieniem".

IMiGW ostrzega: Wieczorem i nocą w Lubelskiem będzie ślisko

IMiGW ostrzega: Wieczorem i nocą w Lubelskiem będzie ślisko

Alert wydany dzisiaj po południu przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczy całego województwa lubelskiego. Według prognoz na drogach i chodnikach może występować oblodzenie.

Teatralne ferie w ZDK. Spektakl dla najmłodszych
22 lutego 2025, 16:00

Teatralne ferie w ZDK. Spektakl dla najmłodszych

Zamojski Dom Kultury zaprasza do siebie na ferie dzieci. W sobotę 22 lutego (godz.16) wystawiony tam zostanie spektakl „Żelka, Pan Wykałaczka i Robot”.

Zatrzymany we wrześniu 24-latek to mieszkaniec powiatu nowotarskiego. Nadal przebywa za kratkami. W przypadku Tomasza K., który śledczy nie informują o tym, skąd mężczyzna pochodzi

Rozpracowują siatkę handlarzy narkotyków. Kolejny zatrzymany już w areszcie

Zamojscy kryminalni pod nadzorem miejscowej Prokuratury Okręgowej rozpracowują grupę, która w internecie handlowała narkotykami. Pierwszy członek tej szajki został zatrzymany jesienią 2024, kolejny na początku tego miesiąca.

Kancelaria notarialna – jakie sprawy można w niej załatwić?

Kancelaria notarialna – jakie sprawy można w niej załatwić?

Kancelaria notarialna jest miejscem, gdzie można uzyskać pomoc w sprawach wymagających szczególnej formy prawnej. Notariusz pełni funkcję osoby zaufania publicznego i zajmuje się sporządzaniem aktów notarialnych, poświadczaniem dokumentów oraz przeprowadzaniem czynności prawnych zgodnie z ustawą o notariacie. Korzystanie z jego usług pozwala na zabezpieczenie interesów stron i uniknięcie sporów wynikających z niedopełnienia wymogów formalnych.

33. finał WOŚP. Tyle zebrali w powiecie puławskim
galeria

33. finał WOŚP. Tyle zebrali w powiecie puławskim

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera dla onkologii i hematologii dziecięcej. Wszystkie sztaby z powiatu puławskiego, a więc Puławy, Nałęczów, Kazimierz Dolny i Baranów podczas styczniowego finału zebrały prawie 280 tys. zł.

Radni z klubu prezydenta "za". Podstawówki nr 19 i 25 będą połączone

Radni z klubu prezydenta "za". Podstawówki nr 19 i 25 będą połączone

Ostateczna decyzja zapadła dzisiaj na sesji. Radni Lublina postanowili połączyć dwie szkoły podstawowe w jedną. Do zwolnionego budynku przeniesie się liceum.

Domownicy uciekli w porę. Uratowała ich czujka

Domownicy uciekli w porę. Uratowała ich czujka

Strach pomyśleć, do czego mogłoby dojść, gdyby mieszkańcy tego domu nie mieli czujki dymu. Na szczęście ją zamontowali i gdy nad ranem wybuchł pożar, zdołali w porę uciec.

Martín García García
7 lutego 2025, 18:00

García García i Wroniszewski. Koncert w Filharmonii Lubelskiej

W piątek, 7 lutego, o godzinie 19 w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się koncert symfoniczny García García/Wroniszewski. W programie: Ludwig van Beethoven: V Koncert fortepianowy Es-dur, op. 73 oraz Charles Gounod: I Symfonia D-dur, CG 527.

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły wnioski o uzasadnienie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły wnioski o uzasadnienie wyroku

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Wszystkie strony tej sprawy zawnioskowały o uzasadnienia wyroku.

Do tragedii doszło w 2023 roku

Zbrodnia pod remizą. Teściowa chroniła Kamila W.

Śmierć 61-letniego Jana to nie był nieszczęśliwy wypadek. Pomimo utrudnień w śledztwie już wiemy, co się wydarzyło przed remizą w Ostrowie Lubelskim.

Idealnie lśniące naczynia - czy to możliwe? Tak, dzięki zmywarkom Electrolux

Idealnie lśniące naczynia - czy to możliwe? Tak, dzięki zmywarkom Electrolux

Niedomyte naczynia po zmywaniu ręcznym lub użyciu nieefektywnej zmywarki są problemem, z którym mierzy się wiele gospodarstw domowych. Pozostawiają frustrujące ślady, zacieki, a czasem nawet resztki jedzenia, co wymaga ponownego mycia, zużywając dodatkowy czas i zasoby. Ten problem nie tylko wpływa na codzienny komfort życia, ale też jest źródłem niepotrzebnego stresu i zwiększa domowe wydatki na wodę i energię.

Były policjant po pijaku spowodował czołówkę na DK2. Usłyszał już zarzuty

Były policjant po pijaku spowodował czołówkę na DK2. Usłyszał już zarzuty

Jest areszt dla 44-latka, który pod wpływem alkoholu spowodował śmiertelny wypadek na krajowej dwójce. Zginęła 26-latka z Białej Podlaskiej.

Prąd dla firm - czy cena jest kluczowym czynnikiem wyboru sprzedawcy?

Prąd dla firm - czy cena jest kluczowym czynnikiem wyboru sprzedawcy?

Na rynku jest obecnie dostępnych wiele ofert prądu dla firm, dlatego wybór ⁠⁠odpowiedniego sprzedawcy nie zawsze jest dla przedsiębiorców łatwym ⁠zadaniem. Chociaż cena, jaką oferuje dany sprzedawca, często odgrywa ⁠decydującą rolę, finalne koszty prądu zależą od kilku innych istotnych ⁠czynników. O tym, jak wybrać optymalną ofertę oraz dlaczego warto zwrócić ⁠uwagę nie tylko na cenę energii, przeczytasz w tym artykule.

"Autentyczny klimat". Brytyjski dziennik wskazuje Lublin jako turystyczny top 2025 roku

"Autentyczny klimat". Brytyjski dziennik wskazuje Lublin jako turystyczny top 2025 roku

Brytyjski dziennik "Independent" umieścił Lublin na liście TOP 5 miejsc na świecie, które trzeba odwiedzić w tym roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium