Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

18 kwietnia 2021 r.
13:27

Lubelskie: Pierwszy taki kierunek studiów. Najlepsi zarobią nawet 30 tys. euro miesięcznie

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
54 2 A A
Od nowego roku akademickiego e–sport, nazywany też sportem elektronicznym, ma być jedną ze specjalności na AWF w Białej Podlaskiej
Od nowego roku akademickiego e–sport, nazywany też sportem elektronicznym, ma być jedną ze specjalności na AWF w Białej Podlaskiej (fot. Piotr Michalski)

Najlepsi mogą zarobić nawet 30 tys. euro miesięcznie. W Polsce wartość tego rynku sięga 43 mln zł. Mowa o e-sporcie. Potencjał tej dynamicznie rozwijającej się branży chce wykorzystać bialska filia Akademii Wychowania Fizycznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od nowego roku akademickiego e–sport, nazywany też sportem elektronicznym, ma być jedną ze specjalności na tej uczelni.

– Wyszliśmy z założenia, że skoro ten sektor rozwija się tak dynamicznie i ma szansę stać się jednym z wiodących kierunków gospodarki to należy się nim zainteresować i spróbować znaleźć niszę, w której możemy się wykazać jako uczelnia sportowa – tłumaczy dr Anna Bodasińska, prodziekan ds. rozwoju Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu. – Jednocześnie chcemy uzupełnić proces kształcenia e–eksperta o elementy, które z jednej strony kompleksowo przygotują go do podjęcia zawodu w obszarze e–sportu, a z drugiej strony zagwarantują równowagę pomiędzy specjalistyczną e–rywalizacją a wszechstronnym przygotowaniem psycho–motoryczno–zdrowotnym w obszarze treningu sportowego – podkreśla prodziekan.

Z raportu "The game industry of Poland 2020", który powstał we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika, że w Polsce gra już ponad 16 milionów użytkowników, a wartość rynku konsumenckiego to blisko 2,3 miliarda złotych, z czego e–sport generuje 43 mln zł.

–Na e–sport składają się profesjonalne rozgrywki w gry komputerowe czy konsolowe. Nie jest to tylko wciskanie guzików na kontrolerach, ale przede wszystkim to ludzie, którzy to tworzą – opowiada Maciej "Why" Stegienko ze środowisko graczy w Tekkena 7.

Był jednym z reprezentantów Narodowej Drużyny Esportu w ubiegłym roku. – To rywalizacja, adrenalina, ciągła chęć stawania się lepszym i przełamywania kolejnych barier. To właśnie te czynniki sprawiają, że z dnia na dzień coraz więcej Polaków zaczyna interesować się e–sportem. To już przestaje kojarzyć się z siedzeniem w piwnicy z kolegami i "przegrywaniem" wolnego czasu – przekonuje gracz esportowy.

Jego zdaniem, rynek wymaga jednak wsparcia profesjonalistów. – Potrzebni są nie tylko gracze, ale analitycy, trenerzy gamingowi czy komentatorzy gier – dodaje. Najlepsi gracze mogą zarabiać nawet od 20 do 30 tys. euro miesięcznie.

– Jest to na pewno sposób na zarabianie pieniędzy. W niektórych krajach gracz esportowy jest po prostu traktowany jako normalny zawód. W Polsce jest jeszcze wiele uprzedzeń – przyznaje Sebastian Kot, student z bialskiej filii AWF.

To on założył nieformalną drużynę esportową na uczelni. – To na pewno jest przyszłościowe. A nasz kierunek daje wiele możliwości nie tylko dla graczy, ale też trenerów czy organizatorów turniejów – zaznacza student trzeciego roku fizjoterapii. On sam specjalizował się w rozgrywkach League of Legends. – Granie to wysiłek intelektualny, ale potrzebna jest odskocznia od tego, jaką może być wysiłek fizyczny. Dlatego AWF jest dobrym miejscem do takich studiów – uważa Sebastian.

Ale gdy uczelnia ogłosiła, że będzie prowadzić rekrutację na taką specjalność, w sieci pojawiło się wiele głosów krytyki. "W tym przypadku zawsze wyśmiewana „turystyka” jest bardziej związana z AWF niż klikanie na komputerze. Sorry, ale to nie ma nic związanego ze sportem, a tym bardziej z AWF" – napisał jeden z internautów.

Władze filii AWF mają jednak w rękawie sporo argumentów. – Sukces w grach komputerowych zależy od tempa w jakim gracz nabędzie umiejętności czy kompetencje mentalne. W przypadku rywalizacji na poziomie zawodowym duże znaczenie nabiera kondycja fizyczna czyli odpowiednie przygotowanie motoryczne, psychomotoryczne, koordynacyjne – zaznacza Bodasińska.

Specjalność esportowa jest autorskim programem bialskiej uczelni. – Proponujemy pierwsze w skali krajowej 3–letnie studia pozwalające na uzyskanie dyplomu licencjata z zakresu e–sportu– podkreśla prodziekan.

W tworzeniu programu AWF wspierał wiodący ośrodek e–sportowy w Polsce, Stowarzyszenie Sportów Elektronicznych z Katowic.

Czego nauczy się student tego kierunku? – Absolwent będzie ekspertem w swojej branży. Zostanie kompleksowo przygotowany, nie tylko do czynnego udziału w rywalizacji w zakresie strategicznych, zręcznościowych i sportowych gier e–sportowych, ale przede wszystkim do promowania i organizowania przedsięwzięć e–sportowych oraz prowadzenia szkolenia e–sportowego – podkreśla Bodasińska.

Uczelnia brała też pod uwagę wymogi rynku pracy. – Sposobów na podjęcie pracy w tym obszarze jest mnóstwo, a miejsca w branży sporo – uważają władze AWF.

Na przykład? – Coraz większe i profesjonalnie prowadzone eventy e–sportowe stawiają wyzwania nie tylko dla zawodników, trenerów czy organizatorów. W ślad za tym potrzebni są trenerzy, właściciele drużyn e–sportowych, twórcy oprogramowania do walki z e–dopingiem, komentatorzy, eksperci w zakresie kwestii biznesowych – wymienia pani prodziekan.

Rekrutacja na ten kierunek ruszyła z początkiem kwietnia. Obecnie, na uczelni kształci się ok. 1200 studentów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Głusk czeka na koniec remontu Zorzy
WTOREK NA DZIELNI
film

Głusk czeka na koniec remontu Zorzy

W dzisiejszym programie „Wtorek na dzielni” jesteśmy w Głusku. Niewielka, peryferyjna dzielnica Lublina jest miejską sypialnią. Główną inwestycją w tej dzielnicy jest remont ulicy Zorza.

Australian Open. Hubert Hurkacz z awansem do drugiej rundy

Australian Open. Hubert Hurkacz z awansem do drugiej rundy

Udany start w Australian Open Huberta Hurkacza. Polak w pierwszej rundzie wielkoszlemowego pokonał pewnie Tallona Griekspoora i awansował do dalszej fazy

Rajdowe popisy zakończone na drzewie

Rajdowe popisy zakończone na drzewie

Znudzony 22-latek postanowił „pożyczyć” auto kolegi i pokazać swoje umiejętności za kierownicą. Był tak pijany, że uderzył w drzewo i staranował ogrodzenie.

Zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. Podczas okupacji ratowała Żydów

Zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. Podczas okupacji ratowała Żydów

Dzisiaj nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną - tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata za uratowanie podczas niemieckiej okupacji w Piaskach 13 Żydów.

Więcej policji na lubartowskich drogach

Więcej policji na lubartowskich drogach

Na terenie powiatu lubartowskiego będzie dzisiaj więcej policji niż dotychczas. To w ramach akcji „Bezpieczny pieszy”. Czego możemy się spodziewać?

Jak rankingi systemów CRM mogą pomóc w wybraniu optymalnego rozwiązania dla małej firmy?

Jak rankingi systemów CRM mogą pomóc w wybraniu optymalnego rozwiązania dla małej firmy?

Wybór odpowiedniego systemu CRM (Customer Relationship Management) jest kluczowym krokiem dla małych firm, które chcą efektywnie zarządzać swoimi relacjami z klientami, usprawniać procesy sprzedażowe oraz budować trwałe relacje biznesowe. Jednak na rynku istnieje ogromna liczba rozwiązań CRM, różniących się funkcjonalnościami, cenami i podejściem do obsługi klienta. Właśnie dlatego rankingi systemów CRM stają się cennym narzędziem, pomagającym wybrać najlepsze rozwiązanie dla konkretnej firmy.

Ubranko dla psa na zimę - kiedy jest potrzebne?

Ubranko dla psa na zimę - kiedy jest potrzebne?

Zima to czas, który dla wielu psów może być trudnym okresem. Niskie temperatury, śnieg i chłodny wiatr sprawiają, że niektóre czworonogi mogą odczuwać dyskomfort podczas spacerów. Zwłaszcza psy o krótkiej sierści, niskim poziomie tkanki tłuszczowej czy starsze mogą wymagać dodatkowej ochrony przed zimnem.

Marznące opady nadciągają na Lubelszczyznę
OSTRZEŻENIE

Marznące opady nadciągają na Lubelszczyznę

Cała mapa naszego województwa zaznaczona jest na pomarańczowo. Z godziny na godzinę warunki na drogach będą coraz trudniejsze.

Włodzimierz Czarzasty
17 stycznia 2025, 16:00

Czarzasty w Zamościu. Każdy może przyjść na spotkanie

Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy odwiedzi za kilka dni Zamość i spotka się mieszkańcami miasta.

Zabrał samochód, kierował nim po pijaku i jeszcze miał zakaz

Zabrał samochód, kierował nim po pijaku i jeszcze miał zakaz

Spore kłopoty ma 48-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego. Najpierw zabrał bez wiedzy właściciela samochód, a potem kierował nim będąc pod wpływem alkoholu i posiadając dwa aktywne zakazy prowadzenia pojazdów.

Wyjątkowy lokal w centrum Lublina – Twój nowy adres sukcesu!

Wyjątkowy lokal w centrum Lublina – Twój nowy adres sukcesu!

Do wynajęcia atrakcyjny lokal w centrum Lublina, na I piętrze, o powierzchni 90 mkw.

Do rodzinnej tragedii, która wstrząsnęła niewielkim Biłgorajem doszło na początku lipca 2024 roku

Brutalne zabójstwo w Biłgoraju. Brakuje tylko jednej opinii

Ku końcowi zmierza śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa w Biłgoraju. Śledczy czekają już tylko na jedną opinię. Gdy ją otrzymają, będą mogli przystąpić do sporządzenia, a później skierują do sądu akt oskarżenia przeciwko Wiesławowi H.

"Żarty dla mas" Rafała Rutkowskiego
stand-up
21 stycznia 2025, 19:00

"Żarty dla mas" Rafała Rutkowskiego

Komik w swoim najnowszym programie opowie o dwudziestu latach małżeństwa ze swoją "szwedzką żoną". Żartuje ze starości i bycia mężczyzną po pięćdziesiątce. Z programu dowiecie się także dlaczego Rutek czasami chciałby być kobietą oraz dlaczego tak trudno jest mu przytyć. Rafał Rutkowski wystąpi 21 stycznia (wtorek) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Franciszek Lewandowski to trzeci zimowy transfer Motoru

Motor Lublin pozyskał młodego pomocnika

Franciszek Lewandowski to trzeci zawodnik, który w zimowym okienku transferowym dołączył do Motoru Lublin. Pomocnik z rocznika 2008 podpisał z żółto-biało-niebieskimi trzyletni kontrakt.

Szpital w Tomaszowie Lubelskim

Lekarz odszedł na emeryturę. Poradnia musi pracować inaczej

Od poniedziałku 13 stycznia inaczej niż dotychczas pracuje poradnia otolaryngologiczna przy szpitalu w Tomaszowie Lubelskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium