„Błogosławiona wina” – fabularyzowany dokument o cudownym obrazie Matki Bożej Kodeńskiej – na ekrany kin wejdzie 13 maja. Dystrybucją obrazu zajęła się firma Kondrat-Media. Sponsorem głównym produkcji jest Kasa Stefczyka.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– To wielomilionowy budżet, ale ta historia warta jest każdych pieniędzy – podkreślał podczas uroczystej premiery we wrześniu ubiegłego roku senator i twórca SKOK Grzegorz Bierecki. – To film który przyciągnie do Kodnia wielu turystów i pielgrzymów. Sprawi też, że wzrośnie duma ludzi tu mieszkających, a to jest bezcenne – przekonywał senator.
– Miesiąc temu zostaliśmy dystrybutorem filmu – mówi przedstawiciel firma Kondrat-Media. – 13 maja film zobaczą widzowie 40 kin studyjnych. Stworzyliśmy nowy plakat i wprowadziliśmy też delikatne poprawki do filmu.
Niespełna 60-mimutowy film powstał na kanwie książki Zofii Kossak-Szczuckiej. Według legendy, książę Mikołaj Sapieha z rodu założycieli Kodnia, modląc się przy wizerunku Matki Boskiej w Rzymie doznał cudownego uzdrowienia. Dlatego postanowił zabrać obraz ze sobą do Kodnia. Za swój czyn poniósł surową karę – został wyklęty przez papieża Urbana VIII. Ale wraz z przemianą w pokutnika-pielgrzyma został przywrócony do łask.
– To produkcja dynamiczna, robiona z rozmachem i pieczołowitością. Zależy nam, aby trafić do młodych widzów. To film o największej kradzieży w historii Watykanu, ale też o nawróceniu księcia Mikołaja Sapiehy – opowiada reżyser Przemysław Häuser.
W pracach nad scenariuszem pomagał ojciec Mirosław Skrzydło, rzecznik sanktuarium w Kodniu.
– Chodzi o to, by widz miał świadomość, że to nie jest beletrystyczna opowieść. Film przedstawia też dowody historyczne na to, że wydarzenia z XVII wielu, choć wydają się nieprawdopodobne, rzeczywiście miały miejsce – przekonuje o. Skrzydło.
Zdjęcia do „Błogosławionej winy” filmowcy realizowali przez rok – w Kodniu, Gniewie na Pomorzu, w Watykanie i w Warszawie.
Dystrybutor uruchomił stronę Blogoslawionawina.pl, gdzie możemy dowiedzieć się o terminach projekcji i warunkach wyświetlenia filmu w parafii czy w szkole. Główną rolę w „Błogosławionej winie” powierzono naturszczykowi, Jarosławowi Struczyńskiemu. Na co dzień jest kasztelanem zamku w Gniewie. Narratorem jest Marek Zając, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej i społecznej. Za warstwę muzyczną odpowiada Robert Janson, współzałożyciel zespołu Varius Manx.