Wszystko wskazuje na to że Biała Podlaska będzie miała rondo imienia Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Wnioskują o to byli lotnicy. Władze miasta przychylnie podchodzą do tej propozycji.
Chodzi o skrzyżowanie ulicy Łomaskiej i Kolejowej. Na razie powstało tu rondo tymczasowe, które ma usprawnić ruch w związku z budową tunelu kolejowego. Ale docelowo zaprojektowane będzie tu właściwe rondo.
Bialski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP proponuje aby nadać mu nazwę Podlaskiej Wytwórni Samolotów.
– W społeczności mieszkańców Białej Podlaskiej, tak daleko jak to tylko możliwe, trzeba ugruntować swoistą świadomość lotniczego dorobku naszego miasta – uważa Wiesław Sokołowski, prezes oddziału.
Podlaska Wytwórnia Samolotów powstała w 1923 roku. Zajmowała się produkcją samolotów szkolnych i bojowych, a także szybowców. Założył ją ziemianin Stanisław hr. Rosenwerth–Różyczka. Wytwórnia istniała aż do wybuchu II Wojny Światowej. W sumie wyprodukowała 1500 samolotów różnego typu. – Wytwórnia przyczyniła się do wzrostu gospodarczego miasta i jego prestiżu w Polsce. Mieli w niej zatrudnienie nasi dziadowie. W czasie wojny została zniszczona i rozgrabiona, po wojnie ze względów politycznych i gospodarczych fabryki nie odbudowano – przypomina Franciszek Ostrowski, były lotnik i radny w Białej Podlaskiej. Jego zdaniem rondo upamiętni dorobek i tradycje lotnicze miasta.
Władzom miasta pomysł się spodobał.
– Łomaska to droga prowadząca na tereny dawnego lotniska i miejsca, w którym znajdowała się fabryka samolotów. Oczywiście nazwa zostanie nadana, gdy powstanie już rondo docelowe – zaznacza Gabriela Kuc–Stefaniuk rzecznik magistratu. W mieście znajduje się już mural nawiązujący do historii Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Można go zobaczyć na ścianie kamienicy Pod Wieszczami. Powstał we wrześniu 2017 roku.
Również dzięki m.in. zabiegom miejscowego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Białej Podlaskiej powstaje Izba Pamięci Lotnictwa. Na razie znajdzie się ona w lokalu należącym do miasta przy ulicy Sidorskiej 23. Placówka będzie filią Muzeum Południowego Podlasia i będzie ogólnodostępna. Ma pełnić funkcję edukacyjną. Jej celem jest również upamiętnianie lotniczej historii Białej Podlaskiej i 61. Szkolno–Bojowego Pułku Lotniczego.
Przypomnijmy, że niedawną decyzją radnych z Białej Podlaskiej rondo przy ulicy Koncertowej będzie nosiło nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.