Chociaż już od czterech lat można korzystać z udogodnień Wspólnej Procedury Tranzytowej, do tej pory podlascy przedsiębiorcy tego w pełni nie doceniają. Przyczyn takiego stanu rzeczy celnicy dopatrują się w braku znajomości korzyści wynikających z jej stosowania
- Wspólna procedura tranzytowa stosowana jest w transporcie drogowym oraz, w formie uproszczonej, kolejowym i lotniczym. W jej ramach towary są przewożone z urzędu wyjścia do urzędu przeznaczenia na podstawie jednego dokumentu celnego i jednego zabezpieczenia - z reguły gwarancji generalnej. Dokumenty te są ważne od rozpoczęcia do zakończenia przewozu towaru. Ogranicza to do minimum formalności w urzędach celnych tranzytowych i jest korzystne dla firm dokonujących obrotu towarowego z zagranicą - podkreśla Marta Pomorska pełniąca obowiązki rzecznika prasowego Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej.
Mimo że do tej pory nikt nie występował o pozwolenie na skorzystanie z gwarancji generalnej, to wiele firm rozpoczyna bądź kończy stosowanie procedury uproszczonej w ramach WPT w bialskim Urzędzie Celnym. Można bowiem korzystać z niej na podstawie gwarancji zagranicznych przedkładając poświadczenie złożenia gwarancji z kraju objętego konwencją.
Od początku tego roku zakończono w regionie ponad 30 tysięcy operacji WPT i rozpoczęto blisko 7 tysięcy nowych. Ostatnio wprowadzone zmiany powinny zachęcić handlujących z państwami europejskimi do bliższego zapoznania się tym udogodnieniem. Nowy tekst konwencji można znaleźć w Internecie pod adresem: www.guc.gov.pl. Jak poinformowała nas M. Pomorska już wkrótce GUC wyda broszurę zawierającą pełny tekst konwencji.