Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

10 czerwca 2015 r.
16:10

Cudzoziemcy szukają tu spokoju. Dostają więcej

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 14 A A
Aslan z żoną. Do Polski uciekli z Groznego. Aslan pracuje w szkole w Berezówce. Jego żona przygotowywała smakołyki na Dzień Otwarty, m.in. czeczeńską chałwę /  fot. Ewelina Burda
Aslan z żoną. Do Polski uciekli z Groznego. Aslan pracuje w szkole w Berezówce. Jego żona przygotowywała smakołyki na Dzień Otwarty, m.in. czeczeńską chałwę / fot. Ewelina Burda

Aslan z Czeczenii uciekł prawie dwa lata temu. Był prześladowany. Teraz on i jego rodzina mają spokój. Z kolei, Natia młoda Gruzinka opuściła swój kraj z mężem i dziećmi ze względów politycznych. – Tu jest nam dobrze. Mamy wszystko, co trzeba – mówi. Aslan i Natia to cudzoziemcy, którzy mieszkają w Horbowie niedaleko Białej Podlaskiej. Tu w ośrodku oczekują na status uchodźcy lub inną formę ochrony. Czekają tak od kilku miesięcy do kilku lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sumie mieszka tu blisko 70 cudzoziemców – z Czeczenii, Ukrainy i Gruzji. – Jeszcze w maju było tu 120 osób, ale część odeszła, bo dostała jedną z form ochrony - pobyt tolerowany - precyzuje kierownik placówki Grzegorz Machno.

Takich ośrodków pobytowych jest w województwie lubelskim jeszcze kilka: m.in. w Łukowie oraz Bezwoli. Natomiast ośrodek w Białej Podlaskiej ma charakter recepcyjny. Przybysze trafiają tu od razu po przekroczeniu granicy.

Jak wygląda życie w ośrodku? – Rytm wyznaczają posiłki. Śniadanie jest o godz. 9, bo nasi mieszkańcy wstają dosyć późno – śmieje się Machno. – Pora obiadowa jest od godz. 12 do 14, a wieczorem kolacja. Pomiędzy posiłkami cudzoziemcy mogą organizować sobie czas we własnym zakresie – podkreśla kierownik.

Co wtedy najczęściej robią? – Chętnie spędzają czas przed ośrodkiem, lubią zajęcia sportowe – opowiada szef placówki. Niektórzy jeżdżą do pracy. – Głównie kobiety. Część z nich pracuje w pobliskiej pieczarkarni. Mężczyźni próbują prac dorywczych, np. przy zbiorach owoców lub warzyw – dodaje Grzegorz Machno.

Najlepszą fuchę, zdaniem mieszkańców ośrodka, podłapał Aslan. – Od ponad roku jestem opiekunem dzieci, z którymi codziennie jeżdżę z ośrodka do szkoły podstawowej w Berezówce – opowiada Czeczen, który do Polski uciekł z Groznego. – W szkole czekam na korytarzu, aż skończą lekcję. A gdy trzeba to pomagam, np. coś przetłumaczę. Później wracam razem z nimi do Horbowa – dodaje. W Polsce odnalazł spokój. – Musiałem chronić rodzinę, byliśmy prześladowani – wspomina. W naszym kraju stara się o status uchodźcy. Procedura trwa.

W tej wiejskiej szkole, gdzie pracuje Aslan, prawie połowa uczniów to cudzoziemcy. – Obecnie jest ich 19. A polskich dzieci mamy 30. Sytuacja jest jak wiadomo płynna. Ale jest u nas jedna cudzoziemka, która już cztery lata się tu uczy – przyznaje dyrektor szkoły Katarzyna Sobolewska.

W placówce nie brakuje integracji. – Na każdą szkolną imprezy zapraszamy również rodziców cudzoziemców, wspólnie przygotowujemy inscenizacje, jeździmy na wycieczki, na basen –wymienia Sobolewska.

Bariera językowa to największa trudność. - Dzieci, które są tu już rok lub dłużej, sporo rozumieją, piszą i mówią po polsku. Biorą nawet udział w konkursach. Ale bywa tak, że przyjeżdża rodzina miesiąc przez zakończeniem roku szkolnego i wtedy trudno coś wypracować – przyznaje pani dyrektor.

Integracja w szkole to jedno. Potrzeba też integracji z lokalną społecznością. – Dlatego od ubiegłego roku wspólnie z Urzędem do spraw Cudzoziemców organizujemy Dni Otwarte. Na co dzień ośrodki nie są otwarte dla każdego. Aby tu wejść trzeba mieć zgodę szefa urzędu do spraw cudzoziemców – mówi Magdalena Przytuła z Centrum Wolontariatu w Lublinie, który we wtorek zorganizował taki dzień w Horbowie.

Cudzoziemcy uczyli jak wiązać hidżab, jak przyrządzić chałwę czeczeńską. Były też pokazy tańców czeczeńskich i perskich. – Wszystko po to, aby zobaczyć od środka jak funkcjonuje ośrodek i przełamać stereotypy – podkreśla Przytuła. Taki Dzień Otwarty planowany jest również 1 lipca w ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej.

Uchodźcza statystyka

* W 2014 roku o nadanie statusu uchodźcy ubiegało się w Polsce 8 193 cudzoziemców. Najwięcej potencjalnych uchodźców pochodziło z Rosji, głównie narodowości czeczeńskiej. Drudzy w kolejności byli obywatele Ukrainy. Natomiast Gruzja, która od 2009 roku znajdowała się na drugim miejscu w tym zestawieniu, przesunęła się na trzecią pozycję. W 2014 roku szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców udzielił ochrony 732 cudzoziemcom. Blisko 2  tys. osób uzyskało decyzję negatywną w sprawie o nadanie statusu uchodźcy. Jednocześnie 5,5  tys. spraw umorzono.

* Żródło: Urząd do spraw Cudzoziemców

Pozostałe informacje

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium