Tylko do końca września Dariusz Oleński kieruje szpitalem w Białej Podlaskiej. Już jakiś czas temu było wiadomo, że złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora. W placówce jednak zostanie. W piątek żegnał się z załogą, a ta składała mu podziękowania.
Dariusz Oleński dyrektorem był przez ostatnie 15 lat. Przez ten czas wyprowadził Wojewódzki Szpital Specjalistyczny z długów i od 2005 roku placówka utrzymuje dodatni wynik finansowy. W tym czasie szpital znacznie powiększył też swój majątek trwały – z 15 do 113 mln zł. W tej chwili buduje się tu Bialska Onkologia, czyli pawilon z oddziałem onkologii klinicznej i hematologicznej. Inwestycja ma być gotowa w sierpniu 2020 roku.
– Nie czuję żalu, tylko dużą satysfakcję z dobrze wykonanej pracy – przyznaje dyrektor. Formalnie pozostaje nim do końca września. – Tak naprawdę dziękuję moim współpracownikom, bo to nie ja zza biurka, tylko oni przeobrazili ten szpital w najlepszy w Polsce – podkreśla Oleński.
WSzS od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingu który przygotowuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”. – To moja całkowicie autonomiczna decyzja, która nie jest wynikiem żadnych nacisków, ani też propozycji zawodowych – tak o swojej rezygnacji mówi Oleński. Ale w szpitalu jednak zostanie. – Otrzymałem propozycję pracy na stanowisku zastępcy dyrektora i zamierzam z niej skorzystać – zaznacza.
Przypomnijmy, że obecnie zastępcą detektora jest Adam Chodziński, wcześniej zastępca byłego prezydenta Dariusza Stefaniuka (PiS).
– Na najbliższym posiedzeniu Zarząd Województwa Lubelskiego powierzy pełnienie obowiązków dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego panu Adamowi Chodzińskiemu, do czasu powołania dyrektora szpitala – mówi Remigiusz Małecki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.
A nowy dyrektor ma być wyłoniony w drodze konkursu. – Również na najbliższym posiedzeniu zarząd powoła Komisję Konkursową do przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora – dodaje Małecki.
W piątek załoga dziękowała Oleńskiemu za współpracę. Podarowała mu m.in. obraz z okrętem. – Dziękujemy za 15 lat sterowania naszym okrętem jakim jest szpital. Życzymy panu wiatrów w żaglach – powiedziała Joanna Kozłowiec, zastępca dyrektora ds. rozwoju szpitala.
W uroczystości brał także udział Konstanty Radziwiłł, w przeszłości minister zdrowia, obecnie senator PiS. – Gdy kilka lat temu po raz pierwszy spotkałem pana dyrektora, od razu wiedziałem, że to wybitny profesjonalista, wizjoner, człowiek z pasją, która zaraża innych – opowiada Radziwiłł. – Pan Oleński nie tylko świetnie zarządza szpitalem ale jest też znawcą systemu ochrony zdrowia i jako minister z rad jego korzystałem. Gdybym cofnął czas, to wykorzystałabym pana bardziej – podkreśla były minister.
Na koniec dyrektor Oleński stwierdził, że jest pewna osoba, która cieszy sie z jego rezygnacji. –To jest Krystyna Oleńska, moja żona, której dziękuję za 15 lat cierpliwości i za to że mnie trochę wyręczała, bo przez te 15 lat rodzina mnie za wiele nie miała – przyznaje ustępujący szef szpitala.
W piątek otwarto tu także nową pracownię ECMO na rozbudowanym oddziale kardiologicznym. ECMO to system pozaustrojowego utlenowania krwi oraz wspomagania krążenia. Urządzenie jest w stanie przez pewien czas zastąpić pracę płuc i serca.