Niepokojący stan pogorszenia się lokalnej gospodarki diagnozowali inspektorzy skarbowi w Białej Podlaskiej. Analizowali oni przyczyny poważnego zmniejszenia dochodów budżetowych osiąganych z podatku od towarów i usług.
Poważnie zatem zmniejszył się podatek należny VAT od tej sprzedaży. Niepokojąca była także wyprzedaż przez podatników majątku trwałego. Potwierdzała go rosnąca w obecnym roku aż o prawie 50 procent wartość sprzedaży zwolnionej od podatku.
Bialski Urząd Skarbowy ustalił, iż w czerwcu tego roku wpływy VAT były niższe niż przed rokiem o prawie osiem procent. Przyczyną tego stanu zdaniem specjalistow było: ograniczanie zakupów, dość duży rynek rzeczy używanych (zwłaszcza samochodów i odzieży), spory obrót bazarowy i targowiskowy, oraz mała liczba inwestycji na terenie powiatów bialskich.
Znacząco spadły też wpływy z podatku akcyzowego. Poważnie w minionym miesiącu (w porównaniu z sytuacją sprzed roku) zmniejszyła się akcyza od importu paliw - aż o ponad 9,5 miliona złotych, czyli o około 32 procent. Nastąpiło to wskutek wzrostu zapasów ropy i paliw oraz spadku ich ceny. Aż prawie 100 procent (w złotówkach nie są to jednak wielkości imponujące) spadły też wpływy akcyzowe od importu pozostałych wyrobów akcyzowych.
Jak poinformowała nas Danuta Litwiniuk, naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej, u części podatników następuje wzrost zaległości podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług w kwotach przekraczających dwadzieścia tysięcy złotych. Rosną zaległości podatkowe wskutek między innymi zatorów płatniczych w rozrachunkach między kontrahentami, unikania przez niektórych podatników płacenia podatku oraz nawet braku majątku u kilku dłużników.