Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

12 lipca 2024 r.
19:13

Gigainwestycja w Małaszewiczach złapała poważny poślizg. Marszałek chce patrzeć rządowi na ręce

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Wiadomo, że przebudowa portu w Małaszewiczach złapała przynajmniej roczny poślizg, bo przeciąga się procedura przekształceń własnościowych spółki Cargotor. Rząd zapewnia jednak, że z tej gigainwestycji nie rezygnuje. A radni sejmiku województwa lubelskiego chcą poznać szczegółowy harmonogram tego „największego przedsięwzięcia w Polsce wschodniej”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ta wielka przebudowa ma zwiększyć potencjał przeładunkowy Małaszewicz, z 16 par pociągów odprawianych dziennie do 35 par. Poza tym, do Polski będą mogły wjeżdżać większe składy, o długości nawet powyżej 1 tys. metrów. Obecnie, ten limit to 750 metrów. W dużej mierze chodzi o transport towarów w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku z Chin.

 – Rząd jest zorientowany na realizację tego projektu. Ale harmonogram z 2023 roku jest już nieaktualny. Będziemy się starać przyspieszyć procedurę przejęcia Cargotoru przez PKP PLK- deklarował w piątek Jakub Kapturzak, zastępca dyrektora departamentu kolejnictwa w Ministerstwie Infrastruktury.

Nieprzypadkowo zabrał głos podczas sesji sejmiku, bo klub radnych PiS przygotował na obrady stanowisko w sprawie Małaszewicz. – To inwestycja bardzo potrzebna dla regionu. W ten sposób chcemy nagłośnić temat – tłumaczył Krzysztof Gałaszkiewicz, szef klubu PiS.

A gra jest warta świeczki, bo wyceniana na 3,4 mld zł gigainwestycja w ciągu 10 lat może przynieść do budżetu państwa nawet 50 mld złotych. – Wiadomo, kto jest konkurentem dla Małaszewicz i jakie kraje są zainteresowane, by utrzymać dominację w tej wymianie handlowej- zwrócił uwagę radnym senator Grzegorz Bierecki (PiS), który w obecnej kadencji już kilka razy pytał ministra finansów o gwarancję środków na ten cel. –Nie ustaję w pilnowaniu tego zadnia. To sprawa ważna dla Polski- zaznaczył Bierecki.

Ale okazuje się, że nie tylko dla naszego kraju. – Małaszewicze pełnią kluczową rolą w stabilności łańcucha dostaw między Chinami a Unią Europejską w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku- zapewnił w piątek Xu Xiaofeng, radca handlowy z Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. - Popieramy modernizację portu, która zwiększy przepustowość. Od 2016 do 2023 roku nastąpił wzrost liczby pociągów na tym szlaku, z 1700 do 16 tysięcy. Zależy nam, by współpracę gospodarczą z Polską wzmacniać- potwierdził w Lublinie chiński dyplomata.

Gdzie zatem należy szukać źródła opóźnień? - W czerwcu ubiegłego roku rząd przyjął ustawę gwarantującą finansowanie inwestycji ze środków państwa. Ale żeby tak się stało, PKP PLK muszą przejąć Cargotor. Tymczasem, spółki nie zrealizowały zakładanego harmonogramu. Cargotor jest nadal w grupie Cargo i póki co, nie może otrzymać tej puli 3, 4 mld zł- wyjaśniał radnym Kapturzak. Obecnie najbardziej realnym terminem zakończenia tego procesu przejęcia jest pierwszy kwartał 2025 roku. – Chodzi o to, że wycena Cargotoru jest już niekatulana. Spółki powinny wspólnie ustalić jedną ceną- dodał jeszcze urzędnik z resortu infrastruktury.

W kwietniu tego roku do wojewody lubelskiego wpłynął już co prawda dziennik budowy przebudowy Małaszewicz. – Przy optymistycznym scenariuszu, zakładamy realizację inwestycji w latach 2025-2030- zapowiada przedstawiciel ministerstwa.

Unia Europejska już dwukrotnie odmówiła Polsce dofinansowania tego projektu. – Startuje jednak nowa unijna dyplomacja. Czy możemy wrócić do tematu finansowania inwestycji? Konkurencja nie śpi i podobne huby chcą budować inne kraje, choćby Węgry- zauważył radny Lech Sprawka (PiS). W jego ocenie, nie można z tym czekać do czasu zakończenia wojny w Ukrainie.-Powinniśmy być przygotowani z infrastrukturą do globalnej wymiany handlowej-dodał.

Urzędnik z Warszawy potwierdził, że Polska będzie się starać po raz kolejny o unijny mechanizm dofinansowania. – Warto przypomnieć, że Unia sfinansowała wcześniej projektu dokumentacji dla tej przebudowy, bo w końcu Małaszewicze to element europejskiej sieci kolejowej- stwierdził Kapturzak.

Stanowisko radni sejmiku przyjęli co prawda jednogłośnie, ale niektórzy mieli wątpliwości co do jego wydźwięku. -T o polityczne bicie piany. Co przez 8 lat zrobił poprzedni rząd? A teraz oczekuje się cudów- odbijał piłeczkę radny Wojciech Sosnowski (KO) z Białej Podlaskiej.

Ale marszałek Jarosław Stawiarki (PiS) tłumaczył, że apel radnych wynika z „troski” o los tej inwestycji. – Już mamy półtora roku opóźnienia. Mamy prawo patrzeć teraz władzy na ręce. Poza tym, sam nie miałem świadomości, ile możemy na tym projekcie zarobić- przyznał Stawiarski. – Mówimy jednym głosem. Na pewno co kwartał będziemy pytać ministra o postępy w tej procedurze-zapewnił marszałek.

Obecny harmonogram zaktualizowany w maju, zakłada, że umowa z generalnym wykonawcą przebudowy zostanie podpisana w drugim kwartale 2026 roku. W 2021 roku przychód z ceł i podatków w oddziale celnym Małaszewicze przekroczył 6,4 miliardów złotych, a w 2022 roku 8,6 miliarda złotych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec

Pełna rehabilitacja. Piłkarze Motoru świetnie odpowiedzieli na porażkę z Górnikiem Zabrze. W niedzielę rozbili u siebie Stal Mielec 4:1. Spotkanie na Motor Lublin Arenie oglądało 14195 osób i chyba nie było takich, którzy wychodzili ze stadionu niezadowoleni. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Wybór odpowiedniego software house’u to jedna z najważniejszych decyzji, jeśli chodzi o tworzenie sklepów internetowych. Aby zwiększyć sprzedaż, zoptymalizować koszty i wykorzystać nowoczesne technologie, musisz znaleźć partnera, który rozumie Twoje potrzeby. Oto trzy najważniejsze kryteria, które pomogą Ci w podjęciu decyzji: doświadczenie, elastyczność technologiczna i komunikacja. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Litoterapia – czym jest i jak można ją stosować w domu?

Litoterapia – czym jest i jak można ją stosować w domu?

Już w starożytności wierzono, że różne rodzaje kamieni mogą oddziaływać na organizm człowieka poprzez przepływ energii, co z kolei ma przekładać się na wzmocnienie ciała i harmonizację ducha. Współcześnie litoterapia jest zaliczana do metod medycyny niekonwencjonalnej. Staje się coraz bardziej popularna w kręgach osób poszukujących naturalnych sposobów na poprawę jakości życia.

Zlecenia transportowe – jak je pozyskiwać?

Zlecenia transportowe – jak je pozyskiwać?

Pozyskiwanie zleceń transportowych jest jednym z najważniejszych wyzwań dla firm przewozowych. W artykule omówimy skuteczne sposoby zdobywania zleceń oraz wskażemy, jak nowoczesne technologie mogą ułatwić ten proces.

W meczu kolejki Ruch Izbica zremisował z Astrą Leśniowice 0:0

Ruch - Astra 0:0, Bug nie zwalnia tempa i komplet wyników chełmskiej klasy okręgowej

W spotkaniu kolejki Ruch Izbica podzielił się punktami z Astrą Leśniowice. Włodawianka nie dała szans Spółdzielcy Siedliszcze. Unia Rejowiec ograła Hetmana Żółkiewka. Bug Hanna pokonał Spartę Rejowiec Fabryczny

Jak ubiegać się o odszkodowania komunistyczne za krzywdy sprzed lat?

Jak ubiegać się o odszkodowania komunistyczne za krzywdy sprzed lat?

Wielu Polaków, którzy doświadczyli represji w latach 1944-1989, może ubiegać się o odszkodowania komunistyczne oraz zadośćuczynienie za poniesione krzywdy. Ustawa z dnia 23 lutego 1991 r. daje taką możliwość osobom niesłusznie skazanym, internowanym lub represjonowanym za działalność na rzecz "niepodległego bytu Państwa Polskiego".

Masz pomysł na biznes? W Lublinie możesz dostać 12 000 zł na start. Zgłoś się, niezależnie od wieku
film

Masz pomysł na biznes? W Lublinie możesz dostać 12 000 zł na start. Zgłoś się, niezależnie od wieku

Czy masz w głowie pomysł, który mógłby zmienić się w dochodowy biznes? Lublin Up to konkurs, w którym studenci, uczniowie i seniorzy mogą wygrać nawet 12 tys. zł na rozwój swojego startupu! Trwa trzecia edycja programu, a w tym roku po raz pierwszy mogą wziąć w nim udział nie tylko młodzi, ale także doświadczeni przedsiębiorcy i osoby 50+. To szansa dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w biznesie – niezależnie od wieku.

Robert Mirosław jest trenerem Garbarni Kurów

Garbarnia Kurów i LKS Kamionka na remis, pozostałe wyniki lubelskiej okręgówki

W konfrontacji beniaminków z Kurowa i Kamionki padł remis 1:1. Jeszcze rok temu oba zespoły grały w A klasie.

Dom dziecka spłonął w pożarze. Miasto szuka wykonawcy remontu

Dom dziecka spłonął w pożarze. Miasto szuka wykonawcy remontu

W lipcu ubiegłego roku doszło do pożaru w jednym z domów dziecka w Lublinie. Teraz miasto szuka kogoś, kto wyremontuje spalone sale.

Hulajnogą zajęli się policjanci

Popił, wskoczył na hulajnogę i zapłacił 2500 zł

Mandatem w wysokości 2500 złotych zakończyła się dla 44-latka jazda hulajnogą elektryczną. Mężczyznę zatrzymali do kontroli policjanci z opolskiej drogówki, widząc jak jedzie „wężykiem”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium