Motek – jedyna taka aparatura w Polsce znajduje się w filii AWF w Białej Podlaskiej. To specjalistyczny system do analizy chodu na dwupasmowej bieżni.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Uczelnia zaprezentowała nowoczesny sprzęt na zakończenie projektu „Adaptacja i wyposażenie innowacyjnych laboratoriów do badań diagnostycznych i terapeutycznych narządu ruchu”. Oprócz systemu Motek, do Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju przy AWF trafiały jeszcze komora klimatyczna oraz hipoksemiczna.
– System Motek Medical oparty jest o zabudowaną bieżnię o kilku stopniach swobody, interaktywną wizualizację oraz nasłuch w czasie rzeczywistym dla celów diagnostycznych. Umożliwia on dokładne pomiary oraz trening chodu, jak również dynamiczne doskonalenie balansu ciała – mówi Aneta Łuć, dyrektor ROBiR.
– Motek w znacznym stopniu przyspiesza i ułatwia rehabilitację osób po wypadkach, amputacji czy przebytym udarze. Pozwala on na wyświetlenie obrazu czyjegoś ciała i ruchów poszczególnych mięśni w czasie rzeczywistym. Rehabilitanci widzą więc dokładnie, co się dzieje i nad czym należy jeszcze popracować – dodaje Łuć.
To holenderski wynalazek, na który składa się zestaw kamer i system stroboskopowego światła podczerwonego. – Ruch mięśni jest wyświetlany w ramach wirtualnego schematu ciała. Chorzy mogą wykorzystać urządzenie podczas ponownej nauki chodzenia czy utrzymywania równowagi. Sportowcom przyda się ono do poprawienia techniki i zapobiegania urazom – przekonuje dyrektor ośrodka.
Natomiast w komorze klimatycznej można prowadzić badania z regulacją temperatury (nawet do – 210 st. C.), wilgotności i prędkości powietrza. Komory mają zastosowanie np. w przemyśle odzieżowym i transporcie. A komorę hipoksemiczną wykorzystuje się w sporcie wyczynowym, medycynie regeneracyjnej i terapiach rehabilitacyjnych. Tzw. trening hipoksyjny pozwala na osiąganie granic możliwości fizjologicznych człowieka. W komorze można zaprogramować parametry atmosferyczne które panują na wysokości 4,7 tys. metrów.
W ramach projektu na AWF powstało laboratorium diagnostyki i terapii narządu ruchu. Prowadzone tu badania mają służyć różnym gałęziom gospodarki. Wszystko za ponad 13 mln zł. Uczelnia pozyskała m.in. unijne dofinansowania.