Stowarzyszenie Biała Samorządowa chce, aby kolejny mural w mieście poświęcony był malarzowi Ludwikowi Maciągowi. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin twórcy.
Maciąg urodził się co prawda w Krakowie, ale w 1922 roku rodzina przeniosła się do Białej Podlaskiej, gdzie malarz ukończył m.in. gimnazjum J. I. Kraszewskiego, a jego ojciec służył w garnizonie 9. Pułku Artylerii Lekkiej.
– Inicjatywa wypłynęła z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, od prof. Stanisława Baja, który był asystentem nieżyjącego już Maciąga – mówi Małgorzata Nikolska ze stowarzyszenia Biała Samorządowa, była dyrektor bialskiego muzeum.
Maciąg zmarł w 2007 roku.
– Jako stowarzyszenie zwróciliśmy się do prezydenta, aby to usankcjonować – zaznacza Nikolska. W bialskim muzeum znajduje się kilkanaście dzieł twórcy, w maju placówka planuje wystawę z okazji 100. rocznicy urodzin malarza. – Myślę że w mieście wciąż żywa jest pamięć o profesorze – zauważa członkini stowarzyszenia.
Za projekt i wykonanie muralu odpowiadać będą studenci ASP. – Na terenie Białej jest wiele niezagospodarowanych miejsc, nawet w samym centrum. Nie wiem, czy wszystkie ściany należą do miasta, ale jako stowarzyszenie możemy wystąpić do osób prywatnych z taką propozycją – zaznacza Nikolska.
Na razie, nie wybrano jeszcze lokalizacji. – Takie murale powinny powstawać w mieście cyklicznie – uważa była dyrektor muzeum.
Przypomnijmy, że w Białej Podlaskiej są dwa murale, ostatni powstał we wrześniu 2017 roku i jest poświęcony Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Drugi istnieje od 2012 roku i przypomina o żołnierzach wyklętych. – Jego sposób wykonania jest amatorski – ocenia Nikolska.
Jej zdaniem, murale mogą przyczynić sie do wzbogacenia turystyki miasta. – Zamiast kolejnych pomników, można w ten sposób upamiętniać ważne wydarzenie, czy postacie związane z regionem. To często pierwszy kontakt ludzi ze sztuką, a wiec jest to też działanie edukacyjne – zauważa. – Jako kolejny mógłby powstać mural upamiętniający Bogusława Kaczyńskiego i operetkę – dodaje. W ocenie Małgorzaty Nikolskiej, dzięki takim muralom miasto zyskuje charakter, nie jest nijakie.
Pomysł podoba się władzom Białej Podlaskiej. – Wpisuje się on w inicjatywę prezydenta Michała Litwiniuka uczczenia 100. rocznicy urodzin Ludwika Maciąga w 2020 roku. Pan prezydent jest w stałym kontakcie z prof. Stanisławem Bajem, który zaoferował także pomoc studentów warszawskiej ASP – podkreśla Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik magistratu.
Muzeum Południowego Podlasia planuje sprowadzenie dzieł brata artysty z Wielkiej Brytanii. – Trwają ustalenia, w którym miejscu mural mógłby się znaleźć - zaznacza rzecznik.
Stanowisko w sprawie upamiętnienia 100. rocznicy urodzin prof. Ludwika Maciąga rada miasta przyjmie na sesji w piątek.