Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

31 maja 2017 r.
9:37

Kolekcja potomka magnackiego rodu w muzeum. „To spełnienie marzeń każdego muzealnika”

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Maciej Radziwiłł, potomek magnackiego rodu po raz pierwszy w Polsce pokazuje swoją kolekcję dzieł sztuki i pamiątek rodzinnych. Wszystko można zobaczyć w Muzeum Południowego Podlasia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To m.in. wizerunki protoplastów rodu, dawnych właścicieli Białej Podlaskiej, od Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki”, po zmarłego w 1813 r. napoleońskiego pułkownika, księcia Dominika Radziwiłła. 

– To spełnienie marzeń każdego muzealnika. Wystawa jest cenna, bo praktycznie nikt do tej pory poza wąskim gronem rodziny, tej kolekcji nie widział. Była pokazywana jak dotąd tylko na Białorusi – mówi Małgorzata Nikolska, dyrektor bialskiego muzeum.

Kolekcja powstawała ponad 20 lat. – Od wielu lat zajmuję się biznesem, prowadzę kilka firm i to daje mi możliwość aby kupować obrazy na aukcjach czy u kolekcjonerów, często to kupno drogą zamiany. Na przykład obraz Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej udało mi się kupić miesiąc temu. Poza tym część tej kolekcji zachowała się w rodzinie, przechodząc z pokolenia na pokolenie – przyznaje Maciej Radziwiłł, który na otwarcie wystawy przyjechał ze swoją rodziną.

Zatrzymał się na nocleg w pobliskiej Cieleśnicy. – Wstyd się przyznać ale Biała Podlaska to ostatnie miasto które doceniamy naszymi wizytami. Ale na usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że wiele jest miast związanych z naszą rodziną, gdzie były ważne siedziby rodu. I w ostatnich latach koncentrowałem się bardziej na Litwie i Białorusi. Ale z wielką radością odkryłem, że pamięć o Radziwiłłach jest tu bardzo żywa – podkreśla Maciej Radziwiłł, brat Konstantego, ministra zdrowia.

Najcenniejszym eksponatem w jego kolekcji jest obraz Matki Bożej Loretańskiej. – To unikalna pamiątka po bitwie pod Wiedniem. Obraz został odnaleziony w kaplicy niedaleko pola bitwy. Rodzina Sobieskich otaczała go ogromnym kultem. Dzięki pokrewieństwu pamiątki po Sobieskich przeszły na Radziwiłłów i ten obraz jest w naszej rodzinie od ponad 300 lat – opowiada kolekcjoner.

Zwraca również uwagę na obraz - portret kardynała Jerzego Radziwiłła. – Namalowany w XVI wieku, obraz wysokiej klasy, wówczas portrety nawet polskich magnatów należały do rzadkości – zaznacza przedstawiciel rodu.

Przyznaje się do zamiłowania zarówno do sztuki, jak i historii. – Jak się należy do takiej rodziny, która ma udokumentowaną historię od 20 pokoleń, to mniej lub bardziej trzeba interesować się historią – tłumaczy.

Cenna wystawa, którą do 5 listopada można oglądać w oficynie zachodniej, jest ubezpieczona.

– Muzeum Narodowe w Mińsku wypożyczyło nam też 5 porterów ze swoich zbiorów. Do tej pory były pokazywane tylko na Wawelu – podkreśla Nikolska. – Nawiązaliśmy kontakty z Mińskiem, z rodem Radziwiłłów, to zaowocuje wspólnymi przedsięwzięciami. Juz teraz możemy wykonać kopie wszystkich porterów Radziwiłłów, które są na wystawie – zwraca uwagę pani dyrektor.

Przy okazji otwarcia ekspozycji prezydent Dariusz Stefaniuk wyróżnił Macieja Radziwiłła nagrodą Darczyńcy Bialskiej Kultury za działalność na rzecz popularyzacji kultury i spuścizny rodu Radziwiłłów. Do wystawy mogło dojść dzięki ubiegłorocznemu spotkaniu. Maciej Radziwiłł odwiedzał znajomego rodziny w domu pomocy społecznej w Kozuli koło Białej Podlaskiej. Wówczas chciał po raz pierwszy odwiedzić bialskie muzeum.

Miasto we władanie rodu Radziwiłłów przeszło w drugiej połowie XVI wieku. Okres ten przyniósł rozkwit i szybki rozwój Białej zwanej wówczas Radziwiłłowską. W 1670 roku Michał Kazimierz Radziwiłł nadał miastu prawo magdeburskie oraz herb, na którym widnieje chrzestny patron księcia, Michał Archanioł stojący na smoku. Ostatni spadkobierca Dominik Radziwiłł, pułkownik wojska polskiego, umarł we Francji w 1813 roku.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium