Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

3 marca 2017 r.
21:45

Miasta nie dostały pieniędzy na instalacje OZE przez miejskie ciepłownie

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Skoro Biała Podlaska tak dobrze pozyskuje środki unijne, dlaczego nie zdobyła funduszy na odnawialne źródła energii (OZE)? – pyta stowarzyszenie Biała Samorządowa. Wicemarszałek województwa Krzysztof Grabczuk (PO) tłumaczy, że to przez miejską ciepłownię.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Urząd Marszałkowski w Lublinie, który rozdysponowuje te środki, ogłosił w grudniu listę 108 samorządów, które otrzymają dofinansowanie. Białej Podlaskiej na tej liście nie było. Zabrakło też innych miast, m.in. Zamościa, Puław, Kraśnika, Chełma czy Terespola. Przeważały za to gminy wiejskie. A mieszkańcy Białej Podlaskiej byli bardzo zainteresowani instalacjami z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Napłynęło aż 2407 wniosków. Najwięcej, bo 1050 dotyczyło kolektorów słonecznych. Fotowoltaiką zainteresowanych było 711 osób, kotłami na biomasę 170, a pompami ciepła ponad 400.

Inwestycja miała pochłonąć 12,3 mln zł. Ale po ocenie komisji miasto zajęło na tej liście 175. pozycję z 92,5 pkt. Tyle samo punktów miało jeszcze kilkanaście innych gmin. W styczniu marszałek uszczęśliwił jeszcze 14 samorządów, które dostały dofinansowanie w wyniku losowania. Stanęło do niego 28 samorządów, które otrzymały identyczną liczbę punktów – po 97,5.

– 19 stycznia miasto złożyło protest od wyników oceny. Zarząd Województwa miał miesiąc na odniesienie się do protestu, z możliwością wydłużenia procedury o kolejny miesiąc, z której to możliwości skorzystał. Do 20 marca spodziewamy się odpowiedzi – przyznaje Michał Romanowski, naczelnik wydziału polityki gospodarczej bialskiego magistratu.

Tymczasem wicemarszałek województwa wytłumaczył w poniedziałek, dlaczego miasto nie otrzymało dotacji. – Nie tylko Biała Podlaska nie dostała dofinansowania, inne miasta też nie. A wynika to z faktu, do kogo kierowany był ten konkurs. Założenie było takie, że OZE ma przede wszystkim trafić tam, gdzie nie ma ciepłowni miejskich. Bo tam, gdzie one są, mieszkańcy mają szanse podłączenia się do niej – tłumaczył na spotkaniu obywatelskim PO w Białej Podlaskiej Krzysztof Grabczuk.

– Wszędzie tam, gdzie ciepłownie miejskie były, samorządy dostawały mniej punktów. Pieniądze na OZE przede wszystkim poszły do mniejszych gmin. Ponad 80 wniosków miało po 100 punktów – podkreśla wicemarszałek i dodaje, że urząd poszuka jeszcze rezerw finansowych na dofinansowanie OZE. Pieniądze mają pochodzić m.in. z oszczędności poprzetargowych. Wtedy szanse będą miały wnioski z listy rezerwowej.

– Poza tym dążymy do tego, aby przesunąć pieniądze unijne z projektów, gdzie nie ma chętnych - właśnie na rzecz OZE, które cieszy się dużym zainteresowaniem – tłumaczy Grabczuk.

– W kryteriach wyboru projektów, które stanowiły załącznik do regulaminu konkursu, nie ma założenia, o którym wspominał marszałek Grabczuk – podkreśla Romanowski z bialskiego magistratu.

– To po co Biała startowała w ogóle – padło pytanie przedstawiciela Białej Samorządowej podczas poniedziałkowego spotkania. – Trudno nie aplikować. Tak rozumiemy naszą samorządową powinność, że staramy się wykorzystać wszystkie szanse, nawet wtedy, gdy są mniejsze, tak jak w tym przypadku – odpowiedział Michał Litwiniuk, zastępca prezydenta Białej Podlaskiej.

Pozostałe informacje

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia / SONDA
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy". - Wyszliśmy na ulicę, bo zarząd nas nie słucha - mówi Alicja Symbor, przewodnicząca związku zawodowego w Stokrotce.

Czynności notarialne

Testament notarialny - najbezpieczniejsza forma testamentu?

Sporządzanie testamentu to jedna z czynności wykonywana w celu rozdysponowania majątku po śmierci. W polskim prawie dopuszczalne są różne formy testamentu. Między innymi za prawidłowo sporządzony testament uznaje się: testament ustny (w określonych przypadkach), pisemny i notarialny.

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Kancelaria prawna to miejsce, które niekoniecznie może dobrze się kojarzyć. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że zazwyczaj udajemy się tam w sytuacjach kiedy potrzebujemy pomocy prawnika. Do takich sytuacji może dojść nawet wtedy, kiedy przez całe życie skrupulatnie przestrzega się prawa.

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

,,Nowy rok - nowa ja!" czy to stwierdzenie coś Ci przypomina? Z pewnością większości z nas. U schyłku mijającego roku, patrzymy z ciekawością i nadzieją w nowy rok, zastanawiając się co nam przyniesie. Czasem żartujemy, że chcielibyśmy aby nie był on gorszy od poprzedniego.

szare fotele w biurze

Ergonomiczny fotel biurowy - jakie cechy powinien mieć?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele dolegliwości wynika z niepoprawnej postawy podczas siedzenia. Praca przy biurku w pozycji siedzącej nie sprzyja naszemu kręgosłupowi i zdrowiu. Siedzenie przed komputerem przez 8 godzin dziennie w niewygodnej pozycji negatywnie odbija się na pracownikach, gdyż może doprowadzić do wielu schorzeń.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!