Międzyrzec Podlaski przymierza się do rewitalizacji parku przy Pałacu Potockich. Mieszkańcy mogą się wypowiedź, co chcą tu zmienić.
- Opracowujemy projekt zagospodarowania tego terenu. Na razie jesteśmy na etapie studyjnym. Chcemy poznać potrzeby mieszkańców- mówi Krzysztof Krawiec naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju w Urzędzie Miasta. Dlatego na stronie internetowej magistrat umieścił specjalną ankietę. Mieszkańcy mogą się wypowiedzieć do końca tego roku. Urzędnicy przygotowali dziesięć pytań. Mieszkańcy zdecydują m.in. czy alejki parkowe będą miały oświetlenie, czy w parku będzie monitoring, a może plac zabaw. Pytania dotyczą też rozbudowy istniejących ścieżek i iluminacji pałacu.
– Oczekiwania mieszkańców skonfrontujemy z tym co jest możliwe do zrobienia. Bo zespół pałacowo-parkowy jest wpisany do rejestru zabytków. A to wiąże się z pewnymi ograniczeniami – podkreśla Krawiec. Po opracowaniu projektu miasto będzie walczyć o dofinansowanie unijne na ten cel. - Kolejnym etapem będą prace konserwatorskie samego pałacu. Chcemy się tym zająć w przyszłym roku – zapowiada naczelnik.
Należący do miasta pałac kilka lat temu przeszedł już niewielki remont. Znajdują się tam niektóre sekcje Miejskiego Ośrodka Kultury. W ostatnich kilkudziesięciu latach w Pałacu Potockich mieścił się m.in. dom dziecka, filia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i łódzkiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej.
W 2012 roku senator Grzegorz Bierecki zaproponował stworzenie w pałacu Akademii Kulinarnej, ale ostatecznie nie doszło do porozumienia w tej sprawie. Obiekt został wybudowany w 1852 roku dla hrabiny Aleksandry Potockiej, właścicielki Ordynacji Międzyrzeckiej. Zabytek uległ spaleniu w 1918, ale został odbudowany w latach 1922–1928.