Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim nowym cudem Polski. Tak zdecydowali internauci w plebiscycie magazynu National Geographic Traveler.
W 5. edycji plebiscytu nominowanych było 16 miejsc, z których czytelnicy, w głosowaniu internetowym, wybrali finałową siódemkę. Pierwsze miejsce zajął właśnie radzyński zabytek.
- Zwycięstwo w konkursie jest dla nas czymś wyjątkowo korzystnym, szczególnie teraz, gdy przed niespełna trzema miesiącami miasto przejęło pałac i stoi przed wielkim zadaniem jego zagospodarowania i renowacji – przyznaje burmistrz miasta Jerzy Rębek. - Ogólnopolska promocja przysporzy pałacowi sympatyków, na pewno ułatwi też pozyskiwanie funduszy. Oczywiście jest to wielka mobilizacja dla nas jako właścicieli obiektu, by ci, którzy przyjadą do Radzynia, otrzymali materialne pamiątki w postaci choćby przewodników, folderów. Obecnie są one w przygotowaniu- zapewnia burmistrz.
W sumie, w plebiscycie internauci oddali ponad 63 tys. swoich głosów.- Jak widać rodacy cały czas doceniają niezwykłe, czasem zupełnie nieznane miejsca w naszym kraju! Całą redakcją gratulujemy Pałacowi Potockich, który zdobył główną nagrodę, całej siódemce, ale też wszystkim nominowanym, którzy dzielnie walczyli do ostatniej chwili - tak wyniki komentuje Martyna Wojciechowska redaktor naczelna Naational Geographic Traveler.
- W plebiscycie nie ma jako takiej nagrody rzeczowej. Ideą jest promocja ciekawych, fajnych, pięknych miejsc w Polsce – podkreśla Paweł Dudko z działu PR National Geographic Polska. - Od początku plebiscytu, promowaliśmy te miejsca, w tym Pałac Potockich na łamach magazynu National Geographic Traveler, na naszej stronie internetowej, czy profilach facebookowych NG Polska i NG Traveler. Dodatkowo w listopadowym wydanie National Geographic Traveler ukaże się większy materiał, tekst o Pałacu Potockich, a w październiku na poznańskich targach turystycznych Tour Salon zostaną rozdane dyplomy, czyli przyznanie tytułu nowego cudu Polski – dodaje Dudko.
Drugie miejsce w rankingu zajęło Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, a kolejne Kościół Pokoju w Świdnicy w województwie dolnośląskim. Głosowanie trwało od czerwca. W Radzyniu Podlaskim przeprowadzono wiele akcji promujących plebiscyt.
- Okazało się, że sukces nie jest zależny od popularności danego miejsca, bo gdyby zadecydowała liczba odwiedzających je turystów, pewnie przepadlibyśmy z kretesem – przyznaje Anna Wasak, asystentka burmistrza Radzynia. - Kluczem do sukcesu w naszym przypadku była bez wątpienia aktywność mieszkańców miasta, którzy zgodnie z regulaminem, mogli codziennie oddawać głos na radzyńską perłę. A sprężyną aktywności okazał się Robert Mazurek, organizator "Radzyńskich spotkań z podróżnikami", który konkurs odkrył i mobilizował do głosowania przez Facebook – dodaje Wasak.
Pałac uznawany jest za perłę rokoka. Został wzniesiony w XVII w. Zaprojektował go August Locci, przebudował Jakub Fontana. Porównywany jest często do Wilanowa. Nie bez powodu – jego piękne rzeźby to dzieło Jana Chryzostoma Redlera. Artysta wcześniej zdobił właśnie ogród pałacowy w Wilanowie. W lipcu nastąpił historyczny akt przekazania pałacu miastu.
Wcześniej właścicielem obiektu był Skarb Państwa. Burmistrz Radzynia powołał Społecznego Zespołu ds. Zagospodarowania Pałacu Potockich, który ma opracować plan przywrócenia pałacowi dawnej świetności. A pomysłów na zagospodarowanie obiektu nie brakuje. Mają się tu wprowadzić m.in. Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia oraz Archiwum Państwowe.