Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

25 września 2015 r.
8:06

Plebiscyt National Geographic: Pałac Potockich cudem Polski

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim/ fot. K.Niewęgłowski
Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim/ fot. K.Niewęgłowski

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim nowym cudem Polski. Tak zdecydowali internauci w plebiscycie magazynu National Geographic Traveler.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W 5. edycji plebiscytu nominowanych było 16 miejsc, z których czytelnicy, w głosowaniu internetowym, wybrali finałową siódemkę. Pierwsze miejsce zajął właśnie radzyński zabytek.

- Zwycięstwo w konkursie  jest dla nas czymś wyjątkowo korzystnym, szczególnie teraz, gdy przed niespełna trzema miesiącami miasto przejęło pałac i stoi przed wielkim zadaniem jego zagospodarowania i renowacji – przyznaje burmistrz miasta Jerzy Rębek. - Ogólnopolska promocja przysporzy pałacowi sympatyków, na pewno ułatwi też  pozyskiwanie funduszy. Oczywiście jest to wielka mobilizacja dla nas jako właścicieli obiektu, by ci, którzy przyjadą do Radzynia, otrzymali materialne pamiątki w postaci choćby przewodników, folderów. Obecnie są one w  przygotowaniu- zapewnia burmistrz. 

W sumie, w plebiscycie internauci oddali ponad 63 tys. swoich głosów.-  Jak widać rodacy cały czas doceniają niezwykłe, czasem zupełnie nieznane miejsca w naszym kraju! Całą redakcją gratulujemy Pałacowi Potockich, który zdobył główną nagrodę, całej siódemce, ale też wszystkim nominowanym, którzy dzielnie walczyli do ostatniej chwili - tak wyniki komentuje Martyna Wojciechowska redaktor naczelna Naational Geographic Traveler.

- W plebiscycie nie ma jako takiej nagrody rzeczowej. Ideą jest promocja ciekawych, fajnych, pięknych miejsc w Polsce – podkreśla Paweł Dudko z działu PR National Geographic Polska. - Od początku plebiscytu, promowaliśmy te miejsca, w tym Pałac Potockich na łamach magazynu National Geographic Traveler, na naszej stronie internetowej, czy profilach facebookowych NG Polska i NG Traveler. Dodatkowo w listopadowym wydanie National Geographic Traveler ukaże się większy materiał, tekst o Pałacu Potockich, a w październiku na poznańskich targach turystycznych Tour Salon zostaną rozdane dyplomy, czyli przyznanie tytułu nowego cudu Polski – dodaje Dudko.

Drugie miejsce w rankingu zajęło Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, a kolejne Kościół Pokoju w Świdnicy w województwie dolnośląskim. Głosowanie trwało od czerwca. W Radzyniu Podlaskim przeprowadzono wiele akcji promujących plebiscyt.

- Okazało się, że sukces nie jest zależny od popularności danego miejsca, bo gdyby zadecydowała liczba odwiedzających je turystów, pewnie przepadlibyśmy z kretesem – przyznaje Anna Wasak, asystentka burmistrza Radzynia. - Kluczem do sukcesu w naszym przypadku była bez wątpienia aktywność mieszkańców miasta, którzy zgodnie z regulaminem, mogli codziennie oddawać głos na radzyńską perłę. A sprężyną aktywności okazał się Robert Mazurek, organizator "Radzyńskich spotkań z podróżnikami", który konkurs odkrył i mobilizował do głosowania przez Facebook – dodaje Wasak.

Pałac uznawany jest za perłę rokoka. Został wzniesiony w XVII w. Zaprojektował go August Locci, przebudował Jakub Fontana. Porównywany jest często do Wilanowa. Nie bez powodu – jego piękne rzeźby to dzieło Jana Chryzostoma Redlera. Artysta wcześniej zdobił właśnie ogród pałacowy w Wilanowie. W lipcu nastąpił historyczny akt  przekazania pałacu miastu.

Wcześniej właścicielem obiektu był Skarb Państwa. Burmistrz Radzynia powołał Społecznego Zespołu ds. Zagospodarowania Pałacu Potockich, który ma opracować plan przywrócenia pałacowi dawnej świetności. A pomysłów na zagospodarowanie obiektu nie brakuje. Mają się tu wprowadzić m.in. Państwowa Szkoła Muzyczna  II stopnia oraz Archiwum Państwowe.

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium