Pałac Potockich oficjalnie zostanie przekazany miastu. Samorząd Radzynia Podlaskiego podpisze w czwartek akt notarialny z wojewodą lubelskim, przedstawicielem Skarbu Państwa.
– To ważne wydarzenie historyczne, nie tylko dla społeczności Radzynia – mówi burmistrz miasta Jerzy Rębek (PiS). – Cieszę się, że udało się uchronić pałac przed sprzedażą. Po przejęciu przez samorząd stanie się, zgodnie z warunkiem postawionym przez wojewodę lubelskiego, miejscem realizacji celu publicznego. Dołożymy wszelkich starań, by stał się obiektem w Polsce znanym i cenionym, przyciągającym do nas turystów – zapewnia Rębek.
Pałac Potockich zaliczany jest do wąskiego grona rezydencji rokokowych w Europie.
Władze miasta chcą zacząć od prac renowacyjnych. – Po przejęciu w pałacu będą wykonane prace zabezpieczające związane z instalacją odwodniającą. Lato upłynie na renowacji rzeźb Redlera znajdujących się na reprezentacyjnej wieży zachodniej pałacu – mówi Anna Wasak, asystentka burmistrza. – Po przetargu na renowację rzeźb okazało się, że prace zostaną wykonane za kwotę dwukrotnie niższą od zaplanowanej. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczone zostaną na kolejne prace związane z renowacją obiektu, na przykład na wymianę kolejnych okien – dodaje Wasak.
– Jeśli zasiedlimy pałac instytucjami nauki i kultury, to uzyskiwany z tego tytułu czynsz pokryje bieżące wydatki związane z utrzymaniem pałacu – wylicza burmistrz. – Chodzi przede wszystkim o powrót oddziału Archiwum Państwowego do pałacu. Padły też deklaracje, że archiwum wyremontuje część obiektu, do której chce się przenieść – podkreśla Rębek.
Również Państwowa Szkoła Muzyczna w Radzyniu planuje poszerzyć swoją działalność o szkołę II stopnia, co oznacza wynajem kolejnych powierzchni.