Trwają przygotowania do 300. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Papież Franciszek wyznaczy specjalnego legata, który w sierpniu nałoży na obraz nowe korony.
Uroczystości potrwają od 13 do 15 sierpnia.
– W 1723 roku Kodeń stał się trzecim polskim sanktuarium, którego wizerunek Matki Bożej otrzymał papieską koronę. Pierwszym była w 1717 roku Jasna Góra, a drugim rok później znajdujące się dziś w granicach Litwy Troki. Koronacja papieska wyraża powszechność Kościoła – tłumaczy ojciec Paweł Gomulak, koordynator z polskiej prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, do której należy kodeńskie sanktuarium. – To przede wszystkim docenienie miejsca kultu ważnego nie tylko dla danej diecezji czy kraju, ale dla całego Kościoła – podkreśla ojciec Gomulak. Tłumaczy też, że korony stanowią wotum ludzi, którzy doświadczali łask od Matki Bożej.
Kulminacja uroczystości przypada na 15 sierpnia, gdy wyznaczony przez Papieża Franciszka legat nałoży na obraz nowe korony.
– W koronie Matki Bożej znajdzie się kamień z Groty Narodzenia, a w koronie Pana Jezusa kamień z Golgoty –precyzuje koordynator. Głównymi darczyńcami są Marzena i Grzegorz Biereccy. W ten sposób dziękują, za „cudowne ozdrowienie”. Marzena Bierecka przez 5 lat zmagała się z chorobą onkologiczną. Małżeństwo głęboko wierzy, że ozdrowienie nastąpiło dzięki modlitwom do Matki Bożej Kodeńskiej.
Na sierpniowe uroczystości ma przyjechać też prezydent Andrzej Duda.
– 13 sierpnia pan prezydent będzie uczestniczył w odsłonięciu pomnika Powstańców Styczniowych na pamiątkę zwycięskiej bitwy w Kodniu. A następnie również w prezentacji oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej w Bazylice w wykonaniu Filharmonii Lubelskiej – zapowiada ojciec Gomulak.
Oblaci szykują się na prawdziwe oblężenie Kodnia przez pielgrzymów.
– Zazwyczaj podczas sierpniowego święta przez sanktuarium przewija się kilkadziesiąt tysięcy osób, a teraz spodziewamy się zwielokrotnienia tego ruchu – przyznają organizatorzy.
Ale uczestnicy uroczystości, którzy nie zmieszczą się w bazylice, będą mogli oglądać transmisję na telebimach. – Na zwiększoną liczbę gości już teraz szykuje się dom pielgrzyma oraz okoliczni przedsiębiorcy z branży hotelowej i gastronomicznej, choć wielu pątników noc z 14 na 15 sierpnia spędza na Kalwarii po prostu pod gołym niebem – zaznacza koordynator.
W 1631 roku, właściciel kodeńskiego majątku Mikołaj Pius Sapieha sprowadził tutaj obraz Madonny Gregoriańskiej. W 1723 roku wizerunek został udekorowany koronami papieskimi. Podczas zaboru rosyjskiego obraz Matki Bożej znalazł schronienie na Jasnej Górze. Powrócił do Kodnia w 1927 roku i od tego czasu sanktuarium opiekują się Misjonarze Oblaci.