Uruchomienie kanału Wieprz–Krzna pozwoliło na nawodnienie prawie 500 hektarów pól rolnych w gminie Drelów. To pilotażowe rozwiązanie dla województwa lubelskiego.
Dokładnie to jaz w Augustówce piętrzy wody kanału Wieprz–Krzna w gminie Drelów. Samorząd nawiązał w tej sprawie współpracę z Wodami Polskimi.
– Udało się przywrócić nawodnienie, czyli retencję korytową, poprzez piętrzenie wody na kanale Wieprz–Krzna. Dzięki temu w kanałach doprowadzających, znalazła się woda – tłumaczy Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, który w czwartek był na miejscu w Augustówce. – W taki sposób nawadniamy ok. 500 hektarów użytków rolnych. Od 16 lat na tym terenie nikt wody nie widział– zaznacza Daca. – Dzięki temu, że mamy system instalacji nawadniającej możemy zatrzymać wodę w ciekach melioracyjnych i pozwolić na pełny rozwój gospodarki rolnej. Wróciło życie na teren naszej gminy– podkreśla z kolei wójt Piotr Kazimierski.
Na terenie województwa lubelskiego Wody Polskie zamierzają zmodernizować 45 urządzeń wodnych, które zwiększą poziom retencji o ponad 582 tys. m3. Koszt to to 4 mln 628 tys.
– Zmodernizowane jazy i zastawki pozwolą na podpiętrzanie wody i skierowanie jej do systemu rowów melioracyjnych połączonych z ciekami głównymi. Efektem będzie wzrost poziomu wód gruntowych na okolicznych terenach– tłumaczy Jarosław Kowalczyk z wydziału prasowego PGW Wody Polskie w Lublinie. W całej Polsce wyremontowanych ma być ponad 650 urządzeń piętrzących wodę.
W przyszłym roku, gmina Drelów planuje przeznaczyć środki z funduszu sołeckiego m.in. na konserwację urządzeń melioracji wodnych.
– Zdaniem okolicznych rolników już teraz widać, że efekty będą wymierne i w tym roku spodziewają się wzrostu plonów o 3️0 proc. dzięki nawodnieniom– zaznacza wójt. Kanał Wieprz– Krzna to melioracyjny kanał wodny w województwie lubelskim. Łączy rzekę Wieprz w miejscowości Borowica z Krzną, koło Międzyrzeca Podlaskiego. Część systemu melioracyjnego kanału tworzą jeziora zamienione na zbiorniki retencyjne oraz kilka sztucznych zbiorników wodnych jak: Mosty, Podedwórze, Zahajki, Żelizna. Jego długość to 140 km. Jest to najdłuższy nieżeglowny kanał w Polsce.