Pacjenci z guzami mózgu będą mogli być operowani w bialskim szpitalu. Lekarze stosują nowatorską metodą podświetlania glejaka specjalnym związkiem chemicznym.
Do tej pory na takie operacje mieszkańcy Białej Podlaskiej musieli wyjeżdżać do większych miast. To się zmieni. 2 grudnia zespół neurochirurgów usunął glejaka mózgu z zastosowaniem kwasu aminolewulinowego.
– Ten kwas podany pacjentowi przed operacją powoduje, że tkanka nowotworowa zaczyna świecić w świetle fluoroscencyjnym. Dzięki temu można dokładniej zidentyfikować granice guza podczas zabiegu. To minimalizuje ryzyko pozostawienia jego fragmentów oraz ogranicza uszkodzenie zdrowych tkanek mózgu – tłumaczy dr n. med. Emilia Sołtan, która kieruje oddziałem neurochirurgicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.
Operacja 49-letniego pacjenta trwała 2 godziny.
– Taki krótki czas operacji oraz jej skuteczność i precyzja to właśnie zasługa kwasu aminolewuliowego. Poza tym zastosowaliśmy mikroskop neurochirurgiczny, który od września 2023 roku jest w naszym posiadaniu- zaznacza pani ordynator.
Pacjent po operacji obudził się bez żadnych powikłań. Szpital opuścił po 4 dniach i teraz czuje się dobrze.
- Skoordynowana współpraca neurochirurgów, onkologów, radioterapeutów jest kluczowa w leczeniu pacjentów z nowotworami m. in. mózgu – podkreśla dr Sołtan.
W październiku do WSzS trafił robot da Vinci. Z nowoczesnej technologii korzystają pacjenci urologii, chirurgii i ginekologii. W planach jest też budowa ośrodka „chirurgii jednego dnia”.