Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

22 grudnia 2020 r.
19:34

Powiat bialski bez wsparcia rządowego. Radni tak sprawy nie zostawią

Autor: Zdjęcie autora eb

Największy powiat na Lubelszczyźnie wnioskował o 34 mln zł. Nie dostał ani złotówki z Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Nie godzimy się na zamiatanie problemu pod dywan – podkreśla Daniel Dragan, wiceprzewodniczący rady powiatu bialskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Samorząd przedłożył 8 projektów, z czego dwa z nich dotyczyły ochrony zdrowia, m.in. doposażenia szpitala powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim do walki w Covid–19. W powiecie bialskim władzę sprawuje PSL razem z PiS, bo wicestarostą jest Janusz Skólimowski należący do partii Jarosław Kaczyńskiego.

– To dla mnie niewyobrażalne, by największy powiat w województwie nic nie dostał. A dwa z naszych projektów dotyczyły ochrony zdrowia – mówił nam niedawno Mariusz Filipiuk (PSL), starosta bialski.

Dokładną analizę odnośnie podziału środków w województwie lubelskim przygotowali radni Porozumienia Samorządowego. – W ramach rozdania pominięto większość gmin naszego powiatu. Zostaliśmy przez rządzących oszukani podwójnie i będziemy o tej sprawie głośno mówić – zaznacza Daniel Dragan, wiceprzewodniczący rady.

W pierwszym naborze, środki dzielono według algorytmu uwzględniającego m.in. liczbę ludności, wielkość wydatków inwestycyjnych czy zamożność danego samorządu. – Dzięki temu powiat bialski otrzymał wówczas jedną z wyższych kwot w województwie lubelskim, 7 mln 42 tysiące 208 zł – precyzuje Dragan.

Ale przy drugim naborze takim algorytmem już się nie posługiwano. – Środki były przydzielane decyzją Komisji Oceniającej powołanej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Niestety decyzja była podjęta w sposób nietransparentny i krzywdzący dla wielu samorządów – uważa wiceprzewodniczący.

Z jego wyliczeń wynika, że samorządy szczebla powiatowego w województwie lubelskim otrzymały wsparcie w wysokości ok. 8,6 mln złotych. – Po zsumowaniu środków otrzymanych w obu naborach okazało się, że największy powiat w województwie, o największej sieci dróg i realizujący zadania dla ponad 110 tysięcy mieszkańców dostał mniej środków niż powiaty znacznie mniejsze i znacznie bogatsze – dziwi się radny. – Nawet małe powiaty jak łęczyński czy hrubieszowski otrzymały więcej środków. A miasto Biała Podlaska otrzymało znacznie mniej środków niż podobne miasta na prawach powiatu czyli Chełm i Zamość – precyzuje Dragan.

Starosta bialski skierował w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o informację jakimi kryteriami kierowała się komisja rządowa przy rozdziale środków. Sprawa ma być również poruszana na najbliższej sesji.

Kolejny nabór ruszył 9 grudnia. Samorządy mogą składać wnioski do 28 grudnia.

– Komisja rekomendując wnioski do pozytywnego rozpatrzenia przez pana premiera znalazła się w sytuacji, gdy liczba wniosków złożonych przez samorządy była ogromna, a kwota, o jaką wnioskowały samorządy wielokrotnie przekraczała dostępne w Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych środki – słyszymy w Centrum Informacyjnym Rządu. – Komisja nie miała możliwości przydzielić wsparcia wszystkim jednostkom, spełniającym wymagania formalne – dodaje przedstawiciel Centrum i wskazuje, że kryteria oparte były na uchwale nr 102 Rady Ministrów w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych. Dokładnie chodzi o paragraf 10. Mowa w nim o tym, że komisja bierze pod uwagę m.in.: kompleksowość planowanych inwestycji; ograniczenie emisyjności i poziomu ingerencji planowanych inwestycji w środowisko oraz liczbę osób, na które planowane inwestycje będą miały korzystny wpływ.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

Madryt: pusta stacja metra po ewakuacji pasażerów

Ciemność i chaos. Hiszpania i Portugalia bez prądu

W Madrycie i Lizbonie nie działało metro i sygnalizacja świetlna. W obu krajach stanęły pociągi, a w Portugalii brak prądu zakłócił funkcjonowanie części szpitali.

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Miał być tylko mandat za przekroczenie prędkości, ale skończyło sie znaczniesurowszą karą. Przekonał się o tym 46-letni kierowca z powiatu janowskiego.

Australia —  unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia — unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia to jeden z najbardziej niesamowitych krajów na świecie. Z jego wyjątkowymi widokami, niezwykłą przyrodą i bogactwem krajobrazów, jest to doskonałe miejsce na wakacyjny wyjazd. W niniejszym artykule przedstawiono kilka luksusowych miejsc, które warto zobaczyć, wybierając się w podróż po Australii. Znajdziesz tu wszystko, od tropikalnych wycieczek na wyspy z Wielką Rafą Koralową, po relaks w luksusowych hotelach, a nawet przygodę na jachcie. Przygotuj się na niezapomnianą podróż na Antypody!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium