Przez ponad 250 lat Radziwiłłowie byli właścicielami Białej Podlaskiej. Teraz, potomkowie tego książęcego rodu powrócili do miasta. Na razie na jeden dzień.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– Z nieoficjalną wizytą przybyli Maciej i Mikołaj Konstanty Radziwiłł. Goście odwiedzili Muzeum Południowego Podlasia. Z dużym zainteresowaniem obejrzeli pozostałości bialskiej rezydencji. Podziwiali zrewitalizowany park i sgraffito w pałacowej wieżyczce, oraz bialskie kościoły z rodowymi pamiątkami – relacjonuje Michał Trantau rzecznik prezydenta. Do wizyty miała ich zachęcić relacja z Nocy Muzeów w Białej Podlaskiej.
Po mieście oprowadzała ich Małgorzata Nikolska, dyrektor bialskiego muzeum. – Pierwszy raz byli w Białej. Nawet żartowali, że Radziwiłłowie pojawili się tutaj pierwszy raz po 150 latach. Wybierali się od dawna. Są zainteresowani współpracą z muzeum. Pan Maciej zaproponował wystawę z prywatnej rodzinnej kolekcji Radziwiłłów – mówi Nikolska.
Poza tym, potomkowie podarowali placówce reprodukcję drzewa genealogicznego rodu aż do roku 2016 roku oraz obraz Matki Bożej Radziwiłłowskiej. – Panowie byli zadowoleni po wizycie. Wystawę planujemy zorganizować w przyszłym roku – zapowiada dyrektor muzeum.
Przypomnijmy, że miasto we władanie rodu Radziwiłłów przeszło w drugiej połowie XVI wieku. Okres ten przyniósł rozkwit i szybki rozwój Białej zwanej wówczas Radziwiłłowską. W 1670 roku Michał Kazimierz Radziwiłł nadał miastu prawo magdeburskie oraz herb, na którym widnieje chrzestny patron księcia, Michał Archanioł stojący na smoku. Ostatni spadkobierca Dominik Radziwiłł, pułkownik wojska polskiego, umarł we Francji w 1813 roku.
XVII-wieczny Pałac Radziwiłłów chce w Białej Podlaskiej odbudować Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni. Rezydencja była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sam pałac ostatecznie rozebrano jednak w 1883 roku. Na miejscu zachowały się m.in. brama wjazdowa, wieża, oficyny czy kaplica zamkowa.