Sąd nie uwzględnił zażalenia obrońcy jednego z podejrzanych w aferze przetargowej. Prokuratura wciąż prowadzi postępowanie przygotowawcze w tej sprawie.
O zatrzymaniach urzędników i przedsiębiorców z branży budowlanej Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało 22 kwietnia. Wśród podejrzanych jest wieloletni inspektor wydziału inwestycji z bialskiego magistratu i zastępca wójta gminy Biała Podlaska. Prokuratura zarzuciła urzędnikom, że „przekazywali przedsiębiorcom poufne informacje o planowanych inwestycjach w zakresie infrastruktury drogowej m.in. przebudowy i remontu dróg, zatok autobusowych czy ścieżek rowerowych”.
Przedsiębiorcom z kolei zarzuca się „nakłanianie urzędników do nieuprawnionego udzielania informacji i nadużycia uprawnień służbowych w związku z planowanymi i prowadzonymi przetargami”. To wszystko czyny, za które grozi do 10 lat więzienia. Bialski urzędnik, został decyzją prokuratury, zawieszony w czynnościach służbowych.
Natomiast zastępca wójta gminy Biała Podlaska nadal pracuje na swoim stanowisku i to jego obrońca skierował do sądu zażalenia. Jednego z nich Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej nie uwzględnił, a drugie pozostawił bez rozpoznania. - Zażalenie obrońcy podejrzanego na postanowienie prokuratora (…)o zastosowaniu wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego (…) Sąd Rejonowy (…) postanowił nie uwzględnić i utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie- informuje Magdalena Dobosz z biura prasowego Sądu Okręgowego w Lublinie.
Wszyscy podejrzani zostali zwolnieni za poręczeniem majątkowym w wysokości od 20 do 100 tys. zł. Poza tym, sąd pozostawił bez rozpoznania zażalenie obrońcy zastępcy wójta dotyczące zatrzymania i przymusowego doprowadzenia do prokuratury.
Śledczy kontynuują śledztwo. – Postępowania przygotowawcze w sprawach dotyczących szerszych konfiguracji podmiotowo -przedmiotowych charakteryzują się tym, że wymagają przeprowadzenia wielu żmudnych i czasochłonnych czynności procesowych, w tym także analitycznych- zaznacza Jacek Drabarek zastępca prokuratora okręgowego w Lublinie. Na razie nie doszło do kolejnych zatrzymań. Prokuratura zawnioskowała do urzędu miasta o wydanie dokumentacji sześciu przetargów, m.in. na budowę ścieżki rowerowej i przebudowę chodników przy ulicy Sidorskiej, na budowę ulicy Armii Krajowej oraz na trzeci etap przebudowy ulicy Warszawskiej. Najdroższa z tych inwestycji to ta ostatnia, za ponad 9,3 mln zł.
– Przetargi nie wzbudziły naszych podejrzeń, dlatego że w pięciu na sześć przetargów uzyskaliśmy oferty niższe niż zakładane przez nasz kosztorysy – tłumaczył kilka tygodni temu prezydent Michał Litwiniuk (PO). Ale samorząd zlecił wewnętrzny audyt finansów publicznych w urzędzie.