Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

3 września 2019 r.
20:48

Skwer ma być "bardziej reprezentatywny". Czyli najpierw wycinka drzew, potem beton

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
161 36 A A
Z inwentaryzacji drzewostanu dołączonej do dokumentacji przetargowej wynika, że wycinka dotyczy też dużych drzew: jesionów (m.in. 190 cm, 196 cm, 201 cm, 211 cm, 233 cm, 224 cm obwodu pnia ), dębów (268 cm), lip (204 cm, 232 cm), klonów (190 cm, 194 cm, 204 cm, 211 cm) oraz kasztanowców (180 cm, 200 cm). Zniknie też „nieestetyczna” brzoza o obwodzie pnia 224 cm<br />
Z inwentaryzacji drzewostanu dołączonej do dokumentacji przetargowej wynika, że wycinka dotyczy też dużych drzew: jesionów (m.in. 190 cm, 196 cm, 201 cm, 211 cm, 233 cm, 224 cm obwodu pnia ), dębów (268 cm), lip (204 cm, 232 cm), klonów (190 cm, 194 cm, 204 cm, 211 cm) oraz kasztanowców (180 cm, 200 cm). Zniknie też „nieestetyczna” brzoza o obwodzie pnia 224 cm
(fot. Ewelina Burda)

Skwer na rynku w Janowie Podlaskim (powiat bialski) ma być „bardziej reprezentacyjny”. Wiąże się to z wycinką 94 drzew

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdyby wycinka nie była konieczna, to nikt by tego nie robił – zapewnia Leszek Chwedczuk, wójt Janowa Podlaskiego. W listopadzie wygrał wybory, startując z komitetu „Odnowa dla Janowa”. – Fachowcy dokonali wstępnej oceny dendrologicznej drzewostanu i na tej podstawie wiemy, że część drzew jest chora – tłumaczy.

Z 140 zostanie 46

Teraz na skwerze rośnie 140 drzew. Pod topór ma pójść 94.

– Większość to tzw. podrostki, drzewa o średnicy od 10 do 30 centymetrów, które rosną pod starymi drzewami, cienkie, samosiewy. Ale większość drzew i tak zostaje – przekonuje Jan Maraśkiewicz, konserwator zabytków z Białej Podlaskiej, który wydał zgodę na taką rewitalizację.

Tymczasem z inwentaryzacji drzewostanu dołączonej do dokumentacji przetargowej wynika, że wycinka dotyczy też sporej wielkości jesionów (najwięcej), dębów, lip, klonów oraz kasztanowców. W tym dziewięć drzew „ze względów kompozycyjnych”.

„Usunięcie planowanych drzew pozwoli na swobodny rozwój pozostałych drzew będących w najlepszej kondycji zdrowotnej” – argumentuje autorka inwentaryzacji architekt krajobrazu Jolanta Majchrowska. I do wycinki kwalifikuje dwie trzecie rosnących tu obecnie drzew.

Konie zamiast drzew

Na skwerze powstanie plac z fontanną w kształcie koni. – Spod ich kopyt będzie tryskała woda – precyzuje wójt.

W związku z tym, że pojawi się fontanna, 8 drzew musi zostać wyciętych tylko ze względów kompozycyjnych, bez względu na to, czy są chore, czy nie. – Stary budynek zburzymy i powstanie nowy o charakterze poczekalni na autobusy z funkcją toalet publicznych. Będą też alejki wyłożone kostką i nowe ławki – wymienia Chwedczuk.

Skwer znajduje się naprzeciwko Parafii Trójcy Świętej. Obok jest duży plac z kostki, który służy m.in. jako parking.

– Przywracamy wartości estetyczne tego placu, który kiedyś miał charakter reprezentacyjny. Wprowadzamy fontannę. Będą tu pomniki historyczne. To wszystko będzie uporządkowane na osi. Będzie to wartość dodana dla Janowa – uważa konserwator zabytków. I przypomina, że ta część janowskiego rynku była kiedyś placem przedkościelnym.

Butelki w dziupli już nie schowa

Co na to mieszkańcy. Większość osób, które zastajemy na skwerze to panowie popijający napoje z procentami. Ale nie wszyscy.

– O nich się mówi „stojany”, o tych bywalcach skweru – opowiada Mieczysław Klimkiewicz. – Chowają butelki w dziuplach drzew. To stare drzewa, ale betonu mamy już tu dosyć, a w taki upał strasznie grzeje w kostki.

– Co nam zostanie, jak tu wytną? Gdzie dzieci mają wyjść? – zastanawia się inny mężczyzna, którego spotykamy przed sklepem.
A co na to stali bywalcy ławki na skwerze? – Mamy księdza i wójta i oni nami rządzą. Będziemy drzewa trzymali? Przyjdzie piła i zetnie – odpowiada jeden ze starszych mężczyzn. 

Teraz na skwerze rośnie 140 drzew. Pod topór ma pójść 94

Wójt chce alejek

Wójt przekonuje, że miejsce trzeba uporządkować.

– Teraz tam nie ma alejek utwardzonych. Chcemy zrobić z tego miejsce o charakterze publicznym. Będzie można przyjść z rodziną i przy fontannie odpocząć – podkreśla i dodaje, że pojawią się nowe nasadzenia. – To na pewno nie będzie betonowy plac.
Projekt rewitalizacji został ogłoszony w 2017 roku. – Były konsultacje z mieszkańcami – zapewnia Chwedczuk.

Teren ma być monitorowany i oświetlony.

– Do nas żadne dokumenty nie wpłynęły – ucina krótko Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. – Jeżeli wyłoniony zostanie wykonawca, to on będzie musiał wystąpić o pozwolenia – zaznacza.

– Myślę, że tu rzezi drzew nie będzie – komentuje z kolei Andrzej Łazeba, kierownik Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu” w Janowie Podlaskim. – Stan tego drzewostanu jest tragiczny, drzewa są chore i dziurawe – podkreśla Łazeba.

Gmina chce na to przeznaczyć ponad 3 mln zł. Jeden przetarg unieważniono z uwagi na zbyt wysokie ceny oferentów. Ogłoszono drugi, który czeka na rozstrzygnięcie.

Siekierezada

Projekt rewitalizacji zakładający wycinkę drzew miał też Parczew. Mimo protestów mieszkańców, 24 maja miejscowa firma Eres wycięła wszystkie 54 drzewa rosnące na placu Wolności. Zamiast trawy i alejek mają tu być płyty betonowe i kostka imitująca naturalny kamień. Ale fundacja EkoRozwoju wystąpiła do starosty parczewskiego o ukaranie miasta. Zdaniem wrocławskiej organizacji, drzewa z parczewskiego rynku zostały usunięte niezgodnie z prawem.

Podobny scenariusz miał się rozegrać na włodawskim Czworoboku, ale do akcji wkroczyli aktywiści z Inicjatywy LWL i urzędnicy zgodzili się na przeprojektowanie placu i uratowanie większości drzew.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!