Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

17 lutego 2020 r.
21:22

Lubelskie: To jedyna taka szkoła w Polsce, większość uczniów to cudzoziemcy. Ale radni już przesądzili o jej losie

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
19 17 A A
Uczniowie ze szkoły w Berezówce
Uczniowie ze szkoły w Berezówce (fot. Ewelina Burda / archiwum)

Likwidacja szkoły w Berezówce (gmina Zalesie) wydaje się nieunikniona. Radni przyjęli już stanowisko o nieprzedłużeniu umowy dzierżawy budynku, w którym mieści się placówka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To jedyna taka szkoła w Polsce, bo większość uczniów to cudzoziemcy. Gmina Zalesie w powiecie bialskim ma jednak pomysł, aby w należącym do samorządu budynku, który zajmuje podstawówka, powstał dom dzienny dla seniorów.

Do szkoły uczęszcza obecnie 70 dzieci. 21 z nich to polscy uczniowie, a 49 to dzieci i młodzież z ośrodka dla cudzoziemców w Horbowie. Mieszkają tam głównie Czeczeni, którzy ubiegają się o status uchodźcy.

Podstawówka w Berezówce miała zostać zamknięta, ale w 2012 roku szkołę zdecydowało się prowadzić stowarzyszenie „Za Rzeką Krzną”. Założyli je nauczyciele oraz lokalna społeczność. Od początku było tak, że w ławce obok polskich uczniów siedzieli mali Czeczeni. I to właściwie dzięki nim placówka może istnieć.

– Dzierżawiliśmy ten budynek od gminy, płaciliśmy za wszystko, gmina nie dokładała ani grosza – podkreśla dyrektor Barbara Protasiewicz. Szkoła utrzymuje się z subwencji oświatowej, a nauczyciele pracują w oparciu o Kodeks Pracy. Kilka razy udało się też sięgnąć po unijne dotacje.

Gmina nie chce jednak dłużej wydzierżawiać budynku stowarzyszeniu. Plan jest taki, aby w jednej części obiektu stworzyć świetlicę wiejską dla mieszkańców, a w drugiej dzienny dom pobytu dla seniorów.

Kilka dni temu rada gminy Zalesie większością głosów przyjęła stanowisko o nieprzedłużeniu umowy dzierżawy budynku. Ale dyskusja była burzliwa.

– Niszcząc szkołę, zniszczycie perłę regionu – oburza się Tomasz Bareja, przewodniczący Rady Rodziców. – Wszyscy rodzice są za dalszym istnieniem tej szkoły. Dzieci mają do niej blisko i czują się w niej bezpiecznie. Nie ma tu żadnych incydentów – dodaje.

– Moje dzieci chodzą do tej szkoły i nie wyobrażam sobie, aby mogły pójść gdzie indziej – zaznacza z kolei Joanna Lubańska-Tymoszuk, nauczycielka języka angielskiego ze szkoły w Berezówce. Jej dzieci również uczęszczają do tej placówki. – Pozyskujemy sponsorów, szkoła ma dobre wyposażenie. Dzieci integrują się z cudzoziemcami, współpraca z rodzicami układa się bardzo dobrze. To niezrozumiałe, że można niszczyć coś, co tak świetnie prosperuje – zwraca uwagę nauczycielka.

Gmina chce, aby dzieci przeniosły się do szkoły w Zalesiu. – Mamy bazę, kompleks boisk, plac zabaw, przedszkole. Na etacie jest także logopeda i psycholog. Naprawdę nie ma co się bać naszej szkoły. Dzieci cudzoziemskie dobrze się u nas czują – podkreśla Teresa Kusiak, dyrektor szkoły w Zalesiu.

Wójt gminy Jan Sikora przekonuje, że uczniowie na tym zyskają. – Jestem przekonany, że jeśli ci uczniowie trafią do szkoły w Zalesiu, osiągną lepsze sukcesy, bo w większej szkole jest rywalizacja – tłumaczy. – Główny problem jest taki, że dzieci jest mało, demografia kuleje. W ubiegłym roku w gminie urodziło się 45 dzieci i z roku na rok jest ich coraz mniej – podkreśla Sikora. – Poza tym, skoro to jest taka świetna szkoła, to dlaczego rodzice sami przenieśli do szkoły w Zalesiu ponad 20 uczniów z okolic Berezówki? – zastanawia się wójt.

– Radni przyjęli stanowisko, nie uchwałę. Dlatego mamy związane ręce, bo stanowiska nie możemy zaskarżyć – żali się dyrektor szkoły w Berezówce.

– Po konsultacji z radcą prawnym wiemy, że stanowisko w tej sprawie jest wystarczające, nie ma obowiązku podejmowania uchwały – tłumaczy Wojciech Szymanek, przewodniczący rady gminy Zalesie.

Teraz gmina chce sięgnąć po fundusze unijne na utworzenie domu seniora. Umowa dzierżawy budynku obowiązuje do 1 września.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Policjant w czasie wolnym zatrzymał złodzieja w Lublinie

Policjant w czasie wolnym zatrzymał złodzieja w Lublinie

Funkcjonariusz z Oddziału Prewencji Policji zatrzymał mężczyznę, który ukradł towar o wartości ponad 2000 zł. Złodziej próbował uciekać na rowerze, jednak po krótkim pościgu został zatrzymany. Okazało się, że 30-latek był poszukiwany do odbycia kary roku pozbawienia wolności.

Ośrodek wypoczynkowy puławskich Zakładów Azotowych trafi pod młotek

Azoty sprzedają ośrodek wypoczynkowy w Puławach

Puławskie Azoty wystawiły na sprzedaż ośrodek wypoczynkowy za basenem, brodzikami i całym wyposażeniem. Cena wywoławcza za działkę na os. Wółka Profecka to prawie 5 milionów złotych.

Robot leczy raka płuca w lubelskim szpitalu
foto
galeria
film

Robot leczy raka płuca w lubelskim szpitalu

Najnowszej generacji robot da Vinci zoperował chorą na raka płuca pacjentkę. To pierwszy tego typu zabieg w jednym z lubelskich szpitali.

Sebastian Rudol w tym sezonie zdobył już dwa gole

Sebastian Rudol (Motor Lublin): W piłce miarą prawdy jest efekt

Rozmowa z Sebastianem Rudolem, obrońcą Motoru Lublin

Tak bawiliście się z nami na lubelskim deptaku w halloween
galeria

Tak bawiliście się z nami na lubelskim deptaku w halloween

Czwartkowe popołudnie upłynęło nam pod znakiem wspólnej zabawy na lubelskim deptaku. Zabawne, pomysłowe, ale również straszne przebrania. Dobre humory i mnóstwo uśmiechu. Sprawdzajcie naszą fotogalerię i szukajcie siebie jeśli byliście, a jeśli nie, to patrzcie i żałujcie, że nie wpadliście.

Polski Cukier Start rozstrzygnął losy meczu z Arką w trzeciej kwarcie

Cudowny wieczór w Lublinie. Polski Cukier Start rozbił Arkę Gdynia

Polski Cukier Start Lublin po raz pierwszy w tym sezonie wygrał w hali Globus. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego w wielkim stylu pokonali AMW Arka Gdynia.

Lewart Lubartów czekał na zwycięstwo od 14 września

Przełamanie w Lubartowie, Lewart lepszy od Wisły II Kraków. "Postawiliśmy na solidną defensywę"

Sześć porażek z rzędu w lidze, w tym pięć za kadencji nowego trenera – Radosława Muszyńskiego. W czwartek kiepska passa Lewartu wreszcie dobiegła końca. Zespół z Lubartowa niespodziewanie pokonał u siebie rezerwy Wisły Kraków 2:1. Trzeba dodać, że to pierwsza, domowa wygrana beniaminka w sezonie 24/25.

Pijany Ukrainiec bez uprawnień mknął S17. Zatrzymali go inni kierowcy

Pijany Ukrainiec bez uprawnień mknął S17. Zatrzymali go inni kierowcy

Na drodze S17 w kierunku Lublina doszło do zatrzymania nietrzeźwego kierowcy, który prowadził Volkswagenem mając aż 3 promile alkoholu we krwi. Reakcja innych uczestników ruchu zapobiegła tragedii. 26-letni obywatel Ukrainy nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdu – zostały mu one wcześniej odebrane za podobne przewinienie.

Wypadek na ekspresówce między Lublinem a Rzeszowem. Droga całkowicie zablokowana

Wypadek na ekspresówce między Lublinem a Rzeszowem. Droga całkowicie zablokowana

Do poważnych utrudnień dochodzi obecnie na trasie S19 miedzy Lublinem a Kraśnikiem i dalej Rzeszowem. Jak przekazuje policja zderzyły się trzy samochody osobowe. Ze wstępnych informacji wynika, że dwie osoby są poszkodowane. Trasa jest całkowicie nieprzejezdna.

W Lublinie chcą pamiętać. Miasto bierze się za konserwację mogił i pomników

W Lublinie chcą pamiętać. Miasto bierze się za konserwację mogił i pomników

W Lublinie zakończono renowację grobów Nieznanych Żołnierzy na cmentarzu przy ul. Głuskiej. Aktualnie trwają prace przy Mogile Ułanów i krzyżu z Mogiły Legionistów, a wkrótce obejmą one pomnik poświęcony „Zaporczykom” na placu Zamkowym. Prace mają zakończyć się w listopadzie.

Studenckie inicjatywy oraz sami studenci nominowani do prestiżowej nagrody

Studenckie inicjatywy oraz sami studenci nominowani do prestiżowej nagrody

Długa jest tegoroczna lista nominowanych w konkursie nagród środowiska studenckiego „Pro Juvenes”, a na tej liście jest sporo akcentów lubelskich. Z głosowaniem należy się spieszyć.

zdjęcie ilustracyjne
LUBLIN

W tym przedszkolu dzieci zjedzą smaczniej i zdrowiej

W przedszkolu nr 19 w Lublinie na dzieci czekają pewne zmiany. Dzięki nim posiłki mają być zdrowsze i smaczniejsze. O zmiany poprosiły radne, a Ratusz zapowiada, że jeszcze w tym roku przedszkolaki zjedzą lepszy posiłek.

To łoś który został odłowiony w Międzyrzecu Podlaskim

Samorząd kupuje "broń" i przeszkoli urzędników

Po co powiatowi bialskiemu broń? Radny z PiS już zdążył pomyśleć, że do zabijania zwierząt. Ale starosta chce za jej pomocą podawać środki do uśpienia choćby łosi, które coraz częściej odwiedzają miasta.

Przybywający na cmentarz będą mogli na spokojnie odwiedzić groby swoich bliskich, dzięki nowo powstałemu parkingowi.

Prace przy cmentarzu na finiszu - koniec problemów z parkowaniem

Zakończenie prac przy cmentarzu komunalnym w Chełmie ma zniwelować problem z parkowaniem pojazdów.

Listopad miesiącem miodowym w Lublinie

Listopad miesiącem miodowym w Lublinie

Władze miasta wraz z lokalnymi restauratorami i miejskimi ośrodkami spróbują przedłużyć sezon turystyczny w stolicy Lubelszczyzny. W związku z tym ponownie organizują festiwal kulinarny „Kuchnia Inspiracji”. W tym roku wszystko będzie się obracać wokół miodu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium