Wojewódzkie obchody 45-lecia istnienia OHP odbyły się w piątek w Roskoszy, gdzie funkcjonuje w ramach tej instytucji Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania. Przy okazji jubileuszu zastanawiano się, jakie zmiany nastąpią w najbliższych latach
Szukają więc innych kierunków rozwoju. Chcą walczyć z bezrobociem. W Białej Podlaskiej prężnie działa przy OHP młodzieżowe biuro pracy, a w nim bank informacji przydatnych zarówno bezrobotnym, jak i pracodawcom. Można tam m.in. skorzystać ze wskazówek doradców zawodowych.
- Myślimy też o utworzeniu ośrodka kształtowania kariery na wzór europejski. W krajach unijnych działa sieć takich palcówek - zapowiada Grzegorz Zajączkowski, dyrektor Centrum Edukacji Pracy OHP w Białej Podlaskiej. Są duże szanse na dofinansowanie unijne takiej działalności podobnie jak na zagraniczne wymiany młodzieży i kadr, co w ostatnich latach udawało się organizować.
Imponująca baza w Roskoszy, ośrodek szkolenia i wychowania w Radzyniu Podlaskim (z dobrym zapleczem warsztatowym i internatem), placówki w Zamościu, Włodawie oraz w Chełmie, tym dysponuje OHP na Lubelszczyźnie.
Na większe inwestycje na razie się nie zanosi, chyba że byłyby finansowane z pozabudżetowych źródeł.
W Zamościu ruszyła odbudowa prawego skrzydła internatu.
W Radzyniu trwa remont budynku szkoły mieszczącej się w baraku. Sala gimnastyczna nieprędko tam powstanie. Dużą szansę daje podopiecznym OHP budownictwo sakralne, które kwitnie mimo ciężkich czasów. Młodzi ludzie uczestniczący we wznoszeniu świątyń uczą się fachu od mistrzów. W Lublinie na początku lat 90. zorganizowano pierwszy w Polsce hufiec właśnie przy powstającym kościele św. Krzyża.
Zajął się tym proboszcz Marian Duma, obecnie także kapelan OHP w województwie lubelskim. Za duszpasterską posługę przyznano mu w Roskoszy wyróżnienie.
Doceniono też zasługi polityków i samorządowców, m.in. wójta gminy Biała Podlaska Wiesława Panasiuka. •