Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

17 kwietnia 2014 r.
16:15
Edytuj ten wpis

Wodną autostradą od morza do morza. Skorzystają gminy przygraniczne

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Białoruś zabiega o odtworzenie szlaku wodnego łączącego Morze Czarne z Bałtykiem. - To szansa na ożywienie gospodarcze oraz turystyczno-rekreacyjne naszego terenu - uważają samorządowcy z nadbużańskich powiatów i gmin

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Aby uruchomić wodną autostradę, najpierw trzeba uregulować Bug. Koryto rzeki jest zbyt płytkie, żeby mogły tędy pływać barki. A nadzieje międzynarodowi partnerzy mają spore. - Oddziaływanie takiego szlaku sięga nawet 20 km od koryta rzeki. Korzysta miejscowa infrastruktura, logistyka, przemysł i turystyka - uważa Sławomir Sosnowski, wicemarszałek województwa lubelskiego, które jest partnerem międzynarodowego projektu. Do tej pory odbyły się dwa spotkania w tej sprawie, w Pińsku i w Brześciu. Kolejne wyznaczone na maj zaplanowano w Lublinie. - Transport wodny stwarza nowe możliwości przewozu ogromnych mas towarów, barkami można transportować nawet do tysiąca ton ładunków - dodaje wicemarszałek Sosnowski. Skorzystałyby na tym przygraniczne gminy. - Transport wodny podwyższa konkurencyjność, jest tani i ekologiczny. Ze Wschodu sprowadzamy głównie surowce, które znakomicie nadają się do tego rodzaju transportu - podkreśla Krzysztof Iwaniuk, wójt nadbużańskiej gminy Terespol. - W pełni popieramy ten projekt. To szansa na ożywienie gospodarcze oraz turystyczno-rekreacyjne naszego terenu - uważa z kolei starosta bialski Tadeusz Łazowski. - Zyskałaby też polska żegluga śródlądowa, bo na razie, nie mamy się czym chwalić. Ociepleniu uległyby także nasze relacje z Białorusią - dodaje Łazowski. W opisie projektu jego lider, czyli strona białoruska, zachwala, że inwestycja odciąży transport drogowy, co z kolei wpłynie na obniżenie emisji dwutlenku węgla. Nie zmienia to faktu, że 40-kilometrowy odcinek Bugu, przez który ma przebiegać wodna autostrada, znajduje się na terenie parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. A ten z kolei objęty jest programem ochrony przyrody Natura 2000. - Bug to jedyna nieuregulowana rzeka w Europie - podkreśla Andrzej Łazeba, kierownik oddziału terenowego Lubelskich Parków Krajobrazowych w Janowie Podlaskim. - Nie jestem przeciwny tej inwestycji, ale muszę bronić przyrody. A każda ingerencja wywoła szkody w ekosystemie - dodaje Łazeba. A jest czego bronić, bo w parku krajobrazowym żyje 141 gatunków ptaków. Stwierdzono tu również występowanie ponad 760 gatunków roślin naczyniowych. - Regulacja rzeki oznacza zniszczenie m.in. siedlisk ptasich. A przecież na tym obszarze obowiązują unijne dyrektywy: ptasia, siedliskowa oraz wodna - zauważa Wojciech Duklewski z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białej Podlaskiej. Wicemarszałek Sosnowski uspokaja jednak, że projekt zakłada opracowanie kilku alternatywnych rozwiązań. - Być może uda się zaprojektować szlak bez konieczności ingerencji w przyrodę - mówi. Do listopada 2015 r. ma powstać studium jego wykonalności. Powołana została już białorusko-polsko-ukraińska Komisja ds. Rozwoju Szlaku Wodnego E-40 na odcinku Dniepr-Wisła. Jej najbliższe posiedzenie odbędzie się 20-21 maja w Lublinie. Wartość projektu współfinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 wynosi ponad 912 tys. euro.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

Dominika Więckowska w zespole Pawła Tetelewskiego odgrywa istotną rolę

We wtorek PGE MKS FunFloor Lublin podejmie Piotrcovię Piotrków Trybunalski

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

Madryt: pusta stacja metra po ewakuacji pasażerów

Ciemność i chaos. Hiszpania i Portugalia bez prądu

W Madrycie i Lizbonie nie działało metro i sygnalizacja świetlna. W obu krajach stanęły pociągi, a w Portugalii brak prądu zakłócił funkcjonowanie części szpitali.

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Miał być tylko mandat za przekroczenie prędkości, ale skończyło sie znaczniesurowszą karą. Przekonał się o tym 46-letni kierowca z powiatu janowskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium