Konkurs był skierowany do studentów UMCS. Ich zadaniem było stworzenie projektu wycieczki i oprowadzenie jej szlakiem grupy turystów. Uczestnicy oceniali nie tylko pomysł, ale i sposób oprowadzania.
- W większości byli to studenci turystyki historycznej. Po tym, co pokazali widać, że mają predyspozycje do pracy z ludźmi - mówi Dominik Szulc, koordynator konkursu. - Niestety, autorzy najczęściej korzystali ze stron internetowych, a nam najbardziej zależało na tym, żeby był to autorski pomysł - dodaje.
Najwyżej oceniony został projekt Małgorzaty Lesickiej "Kalinowszczyzna. Historia życia na Kalinowszczyźnie na podstawie dziejów rodzin Mroczkowskich i Drzymulskich”.
- W tym przypadku mieliśmy pewność co do strony autorskiej. Zdecydowało też niekonwencjonalne podejście do tematu. Dzięki historii dwóch rodów mogliśmy zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniała się dzisiejsza dzielnica Lublina. Poza tym chcieliśmy wypromować nowe szlaki po Lublinie, a w przypadku innych wycieczek najczęściej przewijało się Stare Miasto - tłumaczy Dominik Szulc.
Zwycięski projekt został wydany w formie przewodnika. Będzie można go zobaczyć m. in. w lubelskich bibliotekach, muzeum na zamku, w Urzędzie Miasta.