W Lublinie przy al. Witosa 16E otwarto nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe Inżynierii Wysokonapięciowej. Koszt tej inwestycji to około 8 milionów złotych
Centrum powstało w ramach współpracy Politechniki Lubelskiej z firmą EnergoTech Lublin. Głównym obszarem działalności ośrodka będą zaawansowane badania nad opracowaniem i wdrożeniem do energetyki zawodowej innowacyjnych metod diagnostyki i monitoringu parametrów linii kablowych i napowietrznych wysokiego napięcia.
Nowe technologie
- Realizację projektu na utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego rozpoczęliśmy w momencie podpisania umowy o dofinansowanie z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Umowa o dofinansowanie została zawarta pod koniec 2017 roku, a realizację prac budowlanych i zakupy aparatury badawczej rozpoczęliśmy w kwietniu 2018 roku - wylicza Michał Konarski, kierownik ds. Badań i Rozwoju w firmie EnergoTech Lublin. - Z Politechniką Lubelską współpracę prowadzimy od wielu lat, zarówno na płaszczyźnie wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych, jak również zatrudniając absolwentów tej uczelni.
- Pracownicy i studenci Politechniki Lubelskiej zyskają nowe, innowacyjne zaplecze naukowe oraz dydaktyczne. Oprócz wykonywania specjalistycznych badań, centrum będzie służyło między innymi studentom i doktorantom do zdobywania wiedzy opartej na nowych technologiach. Dydaktyka jest dla nas bardzo ważna i chcemy kształcić studentów zgodnie z najnowszymi osiągnięciami techniki - podkreśla prof. Piotr Kacejko, Rektor Politechniki Lubelskiej.
Zaawansowane badania
Czym będzie się zajmował ośrodek? W Centrum kadra naukowo-badawcza firmy EnergoTech oraz Politechniki Lubelskiej będzie zajmować się poprawą niezawodności zasilania odbiorców energii elektrycznej, diagnostyką stanu technicznego urządzeń i linii elektroenergetycznych oraz wykorzystaniem systemów informatycznych do kompleksowego zarządzania systemem dystrybucji energii elektrycznej.
- Utworzenie Centrum jest odpowiedzią na rosnące wymagania branży elektroenergetycznej - tłumaczy prof. Paweł Węgierek z Katedry Urządzeń Elektrycznych i Techniki Wysokich Napięć Politechniki Lubelskiej. - Centrum powstało w ramach współpracy świata nauki i biznesu z wykorzystaniem wsparcia finansowego ze środków unijnych. Ma ono służyć do realizacji zaawansowanych technicznie badań, przede wszystkim urządzeń i układów elektrycznych wykorzystywanych do dystrybucji energii elektrycznej, w tym linii kablowych, czy stacji transformatorowych.
Napięcie probiercze i wymuszalnik prądowy
Centrum wyposażone jest w unikalną w skali kraju aparaturę pomiarową, między innymi w generator napięcia probierczego do symulowania w warunkach laboratoryjnych pracy sieci elektroenergetycznej, system do diagnostyki linii kablowych wysokiego napięcia, generator napięć udarowych do badań wytrzymałości dielektrycznej, system pomiaru i analizy wyładowań niezupełnych do precyzyjnej oceny stanu technicznego urządzeń elektroenergetycznych coraz wymuszalnik prądowy do badania obciążalności prądowej w warunkach pracy normalnej i zakłóceniowej oraz testów układów automatyki zabezpieczeniowej.
Automatyzacja sieci
Firma EnergoTech Lublin od momentu rozpoczęcia działalności w 2010 roku zajmuje się szeroko pojętą automatyzacją pracy sieci elektroenergetycznej, będącą jednym z kluczowych zagadnień związanych z rozwojem tzw. sieci inteligentnej Smart Grid.
Działania te wpisują się w główne priorytety rozwoju polskiej sieci elektroenergetycznej, wśród których można wyróżnić minimalizację skutków różnego rodzaju awarii oraz zachowanie jak największej pewności zasilania odbiorców. Firma jest jednym z pionierów na rynku automatyzacji pracy sieci i łączności cyfrowej w elektroenergetyce. Oprócz tego przedsiębiorstwo prowadzi również liczne prace o charakterze badawczo-rozwojowym, związane głównie z szeroko pojętą diagnostyką i monitoringiem sieci elektroenergetycznej.
W ostatnich latach dział badawczo-rozwojowy firmy EnergoTech realizował działania związane z wdrożeniem systemu monitoringu sieci napowietrznych średniego napięcia, diagnostyką linii kablowych średniego napięcia, wdrożeniem systemu dynamicznej obciążalności linii wysokiego napięcia oraz wprowadzeniem innowacyjnego systemu monitoringu napowietrznych linii średniego i wysokiego napięcia.