Rada Nadzorcza LW Bogdanka na 15 października zwołuje nadzwyczajne walne zgromadzenie i proponuje rewolucyjne zmiany w statucie spółki, by zniechęcić koncern energetyczny Enea do przejęcia kontroli nad kopalnią
Decyzja Rady Nadzorczej to reakcja na ogłoszony przez kontrolowaną przez skarb państwa Grupę Enea zamiar skupienia pakietu prawie 22 mln akcji Bogdanki, co by oznaczało przejęcie kopalni – Enea miałaby bowiem 66 proc akcji.
Na czym miałaby polegać zmiana w statucie? Na ograniczeniu mocy głosowania największych przyszłych akcjonariuszy, tak by każdy z nich miał prawo głosu przysługujące mu jedynie z 10 proc. akcji. Nie dotyczyłoby to udziałowców, którzy mieli większe niż 10-proc. pakiety akcji przed dniem 15 października tego roku (termin zapisów na sprzedaż akcji ogłoszony przez Enea mija 16 października – przyp. red.).
Taka zmiana ma zniechęcić Grupę Enea do skupowania akcji Bogdanki. Chodzi także – jak wyjaśnił Witold Daniłowicz, przewodniczy rady nadzorczej – o zabezpieczenie interesów akcjonariuszy, poprzez poprawę ich sytuacji negocjacyjnej.
Przypomnijmy, że Grupa Enea, wzywając akcjonariuszy do sprzedaży akcji Bogdanki, zaproponowała im cenę 67,39 za papier. To także wzięła pod uwagę Rada Nadzorcza, zwołując nadzwyczajne walne zgromadzenie. Jak w liście do akcjonariuszy zauważył Daniłowicz, „cena w wezwaniu jest minimalną ceną dopuszczoną przez prawo w takiej sytuacji”. Przypomniał też fakt niedawnego wypowiedzenia przez spółkę z grupy Enea długoterminowego kontraktu na dostawę węgla przez „Bogdankę”, co miało negatywny wpływ na cenę akcji spółki.
Ogłoszone przez koncern Enea zapisy na akcje zakończą się 16 października. Dzień wcześniej walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecyduje, czy zmienić zapisy w statucie kopalni.
Tymczasem zarząd LW Bogdanka S.A., wspólnie z zaangażowanym w tym celu doradcą, analizuje warunki wezwania ogłoszonego przez ENEA S.A.
– W przewidzianym prawem terminie przekażemy do publicznej wiadomości stanowisko zarządu dotyczące wezwania, wraz z opinią na temat ceny akcji w wezwaniu, przygotowaną przez niezależny podmiot – oświadczył Zbigniewa Stopa, prezesa zarządu LW Bogdanka.
Bogdanka jest spółką całkowicie prywatną. Akcjonariuszami są fundusze emerytalne, inwestorzy indywidualni i grupy inwestorów – m.in. fundusze inwestycyjne.