Rolnicy, którzy na tym samym polu uprawiają to samo zboże dłużej niż przez trzy lata, dostaną mniejsze dopłaty.
Dotychczasowe dopłaty bezpośrednie dla rolników zastąpi wkrótce unijna Płatność Jednolita (SPS). Jej otrzymanie nie będzie już związane z prowadzeniem określonej produkcji, lecz uzależnione od spełnienia przez rolników określonych wymagań.
Już obowiązuje wymóg utrzymania gruntów w dobrej kulturze rolnej, zgodnej z ochroną środowiska. Razem z przestrzeganiem podstawowych zasad z zakresu zarządzania składa się on na jeden mechanizm noszący wspólną nazwę Zasady Wzajemnej Zgodności (ang. cross-compliance).
Oznacza ona powiązanie wysokości uzyskiwanych płatności ze spełnianiem przez rolników określonych wymogów. W Polsce i innych nowych państwach członkowskich wymogi Wzajemnej Zgodności są wdrażane stopniowo.
Ograniczone było dotychczas także egzekwowanie zasad wspólnej polityki rolnej.
W przypadku uprawy pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia wymóg utrzymania gruntów w dobrej kulturze oznacza, że jeden gatunek zboża nie może być uprawiany na tej samej powierzchni dłużej niż przez trzy kolejne lata.
W 2009 r. zaczną obowiązywać wymogi z tzw. obszaru A, tj. dotyczące identyfikacji zwierząt i ochrony środowiska (ochrona dzikiej flory i fauny, w tym dzikich ptaków, ochrona wód podziemnych przed skażeniami, stosowanie osadów ściekowych itp.).
Kolejne unijne wymagania wprowadzane będą w praktyce w latach 2011 i 2013.
O tegoroczne dopłaty ubiega się ponad 1,42 mln rolników. Pracownicy biur powiatowych Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa właśnie zakończyli porównywanie informacji dotyczących powierzchni podanych we wnioskach z danymi znajdującymi się w bazach agencji.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości rolnicy są wzywani do złożenia wyjaśnień.
W połowie listopada ARiMR planuje rozpoczęcie wydawania decyzji. Wypłata pieniędzy rozpocznie się 1 grudnia i potrwa do końca czerwca przyszłego roku. W pierwszej kolejności pieniądze przelane zostaną na konta rolników z powiatów dotkniętych tegoroczną suszą.