Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

17 czerwca 2008 r.
20:02
Edytuj ten wpis

Jak biznesmen z naukowcem

0 0 A A

Jeżeli chcemy się rozwijać, musimy postawić na współpracę z gospodarką - stwierdzili zgodnie szefowie uczelni z naszego regionu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
I w 2007 roku właśnie tak zrobili. Pierwsze efekty już są. I wszystko wskazuje na to, że mariaż przedsiębiorców z akademikami obu stronom wyjdzie
na dobre.

Prof. Jan Kolano z Politechniki Lubelskiej konstruuje najnowocześniejsze w tej części Europy sterowniki do wind. Prof. Mirosław Wendeker, też z PL, prowadzi badania nad supernowoczesnymi silnikami. A niedawny student tej uczelni Mariusz Kozak stworzył osprzęt używany w najszybszych i najdroższych rowerach.

Wszystkie takie pomysły znajdą się w Centrum Transferu Technologii, które politechnika właśnie uruchamia na terenie swojego kampusu. To pierwsze takie miejsce w naszym regionie. Ruszy jeszcze w tym roku. A przygotowania do jego uruchomienia trwały przez cały zeszły rok.

- Znajdą się tam wszystkie osiągnięcia naszych naukowców. W ten sposób staną się dostępne dla przedsiębiorców z całego świata - wyjaśnia prof. Witold Stępniewski, prorektor PL ds. nauki. - Ale pojawi się tam też możliwość poznania, a nawet zamówienia, konstrukcji wymyślonych przez badaczy w innych regionach świata. Lubelski przedsiębiorca wybierze tę, która będzie mu najbardziej odpowiadała.

Zamów sobie wynalazek

- Tak samo, jak u nas - dodaje Henryk Bichta, kanclerz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Ta uczelnia zamierza z kolei zbudować Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej. Rektor UP prof. Zdzisław Targoński podpisał niedawno z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości preumowę dotyczącą inwestycji.

Cel jest identyczny, jak w przypadku politechniki. - Mało kto chce zlecić uczelni opracowanie jakiegoś wynalazku, bo to może zająć nawet kilka lat - podkreśla Bichta. - Łatwiej kupić gotowy pomysł czy rozwiązanie. I właśnie takie znajdą się w naszym centrum - dodaje. Kompleks ma być gotowy w ciągu 4-5 lat.

Najnowocześniejsze badania

Wcześniej gotowe będzie wiwarium Uniwersytetu Przyrodniczego - najnowocześniejszy w kraju kompleks naukowy, w których prowadzone będą eksperymenty i specjalistyczne zabiegi na zwierzętach.

Trzykondygnacyjny budynek wiwarium na terenie klinik weterynaryjnych UP przy ul. Głębokiej w Lublinie został oddany w ub. roku. W tym roku pora na wyposażenie, na które uczelnia wyda prawie 2,5 miliona zł.

W ambulatorium, sali sekcyjnej i na trakcie operacyjnym pracownicy uniwersytetu będą mogli wspólnie z naukowcami z innych uczelni, na przykład medycznych, przeprowadzać skomplikowane zabiegi.

Wiwarium pozwoli też lubelskiej uczelni konkurować z uczelniami z Europy Zachodniej o intratne kontrakty od przemysłu farmaceutycznego na testowanie na zwierzętach nowych leków. - Bez takich testów żaden lek nie może być wprowadzony na rynek - tłumaczą w akademii. - U nas te analizy będą mogły być przeprowadzane w znakomitych warunkach. Bez niepotrzebnego zadawania cierpienia zwierzętom.

Żeby nie zawiało...

Cierpienia nam wszystkim chcą zaoszczędzić naukowcy z kilkunastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy zamierzają opracować wielką mapę miejsc zagrożonych kataklizmami pogodowymi i przygotować system ostrzegawczy.

Pomysłodawcą projektu jest lubelski UMCS. To tu znajdzie się centrum dowodzenia "pogodowego” konsorcjum. A pod koniec 2007 r. do Lublina przyjechali naukowcy, żeby zacząć prace.

- Do tej pory kataklizmami pogodowymi i ich skutkami zajmowały się poszczególne uczelnie albo kraje - wyjaśnia prof. Marian Harasimiuk, kierownik Zakładu Geologii i Ochrony Litosfery UMCS. - Po raz pierwszy postanowiliśmy połączyć siły. I zbadać ten temat w kontekście całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Efektem mają być cyfrowe mapy podatności terenu na pojawianie się tych zjawisk wraz z określeniem skali zagrożeń. Dla obszarów szczególnie zagrożonych zostanie przygotowany system ostrzegania. - Dzięki temu wielu skutków kataklizmów będziemy mogli uniknąć - mówi prof. Marek Degórski z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. - A to pozwoli uniknąć wielkich strat, także przemysłowych.

...i się nie zawaliło

W uniknięciu kataklizmów architektonicznych może z kolei pomóc Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury Politechniki Lubelskiej. W połowie ub. roku rektor tej uczelni powołał zespół koordynujący przygotowanie centrum.

- Chcemy stworzyć jedną z najnowocześniejszych w Polsce jednostek naukowych zajmujących się architekturą. W naszej części kraju nie ma takiego centrum - mówi prof. Elżbieta Przesmycka, kierownik Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego PL, która stanęła na czele zespołu. - Będziemy mogli wykonywać bardzo szczegółowe badania i ekspertyzy architektoniczne, przy pomocy supernowoczesnego sprzętu.

Na wyposażeniu lubelskich architektów już jest m.in. superskaner, który pozwoli prześwietlić dosłownie każde wzgórze, co z kolei ułatwi wiele inwestycji budowlanych.

Student pomoże

Politechnika chce też ułatwić pracę przedsiębiorcom z naszego regionu. Naukowcy z tej uczelni chcą, żeby zakłady przemysłowe korzystały z prac dyplomowych lubelskich studentów.

- Chcemy pokazać, że politechnika jest na miejscu, a oni mogą korzystać z jej możliwości - mówi prof. Henryk Komsta, dziekan Wydziału Mechanicznego. To właśnie ten wydział jako pierwszy chce wyjść do firm z pomysłami… studentów.

- Tylko w naszym regionie jest wielu przedsiębiorców, którzy mają problem z jakimś urządzeniem albo podzespołem. Wystarczy, że nam o tym powiedzą, a nasi studenci im pomogą - wyjaśnia dziekan. - Przedsiębiorca zleca nam taki projekt, student podejmuje się jego opracowania. Po kilku miesiącach firma dostaje gotowy projekt, a student ma zaliczoną pracę.

Na takich zasadach Wydział Mechaniczny PL współpracuje już z PZL Świdnik. - I bardzo chwalimy sobie tę współpracę - podkreśla Jan Mazur, rzecznik PZL. - Potrzebujemy fachowców po dobrych studiach, ich umiejętności i pomysłów. Politechnika Lubelska nam takich zapewnia.

Z kolejnymi zakładami dziekan Wydziału Mechanicznego już negocjuje. Tak, żeby na nowy rok akademicki studenci dostali konkretne tematy do wykonania.

Załóż własną firmę

Studenci i absolwenci, którzy sami mają dobre pomysły, mogą się zgłaszać do Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który w 2007 roku ruszył przy lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

- Chcemy pomagać młodym ludziom, którzy mają dobre pomysły i chcą je wdrożyć w życie - zapowiada Michał Przepiórka, dyrektor lubelskiego inkubatora. - My zapewnimy obsługę finansową i księgową nowo zakładanej firmy, porady prawne, a nawet pomoc w uzyskaniu dotacji i pożyczki na działalność.

Z pomysłami własnego biznesu mogą się zgłaszać osoby, które nie ukończyły 30 roku życia, ze wszystkich uczelni. Pierwsi chętni już się zgłosili, a teraz prowadzą własne mini-firmy. Dwie studentki bibliotekoznawstwa UMCS założyły firmę archiwizującą dane. Studenci Politechniki Lubelskiej postawili na biznes informatyczny. A ich koledzy - na studio nagrań.

Idzie nowe

Żeby studentom łatwiej było wejść na rynek pracy, lubelskie uczelnie coraz śmielej stawiają na studia, które im to umożliwią.

W ub. roku np. Politechnika Lubelska uruchomiła fizykę techniczną o specjalności konwersja energii. - Będziemy kształcili fachowców od alternatywnych źródeł energii, m.in. energii uzyskiwanej ze słońca - wyjaśnia prof. Jan Olchowik, kierownik Instytutu Fizyki PL. - Niewielu jest w Polsce specjalistów z tej dziedziny.

W tym roku politechnika szykuje matematykę inżynierską, o dwóch specjalnościach: matematyka w finansach i ubezpieczeniach oraz matematyka techniczna. - Chcemy przygotować fachowców, którzy wiedzę matematyczną będą mogli od razu po studiach wykorzystać z biznesie czy gospodarce - podkreśla Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL.

Z kolei Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji z Zamościa uruchamia budownictwo. - Kierunki techniczne wracają do łask, coraz więcej osób chce je studiować - wyjaśnia Małgorzata Bzówka z WSZiA. - A my chcemy wyjść im naprzeciw.

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium