Przed wyjazdem do pracy za granicę zadbaj o swój... portfel. Bo zarobić pieniądze to jedno, a przywieźć je do Polski to drugie karkołomne zadanie.
Podstawowe kryteria wyboru
To: osiągalność, bezpieczeństwo, koszt, szybkość i formalne ułatwienia.
Najbardziej ryzykowne jest przysyłanie pieniędzy listem, nawet jeśli to przesyłka ubezpieczona. Jeśli zginie, z uzyskaniem odszkodowania nie jest łatwo.
Najbezpieczniejsza natomiast forma to przelew pieniędzy między bankami. To może jednak trwać nawet kilka dni. A koszty zależą od tego, ile banków będzie pośredniczyło po drodze w tej transakcji. Za przelew zapłacisz zwyczajowo ok. 30 euro. Zanim dokonasz wyboru, sprawdź, ile zapłacisz za wpłatę, za wypłatę w kraju oraz ile będzie kosztowała zamiana pieniędzy na polską gotówkę. I według jakiego kursu będzie zamieniana.
Coraz bardziej modne stają się też transfery pieniędzy za pośrednictwem Internetu. Usługę oferują takie firmy, jak PayPal czy Moneybookers. U tego drugiego za transfer zapłacisz 1 proc. przesyłanej kwoty (maksymalnie 0,5 euro), a odbiorca pieniędzy zapłaci 1,8 euro.
Jednym ze sposobów jest założenie rachunku
Takie rozwiązanie jest dobre dla tych, którzy zamierzają popracować dłużej niż dwa miesiące. Pracodawca będzie przelewał na nie Twoją wypłatę, a Ty, zamiast przelewać pieniądze na polskie konto, możesz wykorzystać inną opcję. Poproś w banku o wydanie dodatkowej karty do konta. Prześlij ją swoim bliskim w kraju. Zamiast dużej opłaty za przelew, zapłacisz prowizję za wypłatę pieniędzy za granicą (w tym przypadku: w Polsce) - to koszt kilkunastu złotych.
Jeżeli zależy Ci na szybkim przesłaniu pieniędzy,
skorzystaj z usługi Smart Transfer. Wypełniasz formularz rejestracyjny on-line. Wysyłasz wypełniony formularz wraz z kopią Twojego paszportu lub dowodu osobistego na adres podany na stronie: http://www.mysmarttransfer.com/pl/how-it-all-works.html
To uprawni Cię do przesyłania pieniędzy do kwoty 2500 funtów, za przesłanie tysiąca funtów zapłacisz 18 funtów (oferta jest ważna do 30 czerwca). Po otrzymaniu Twojego listu firma wysyła pakiet startowy z kartą ładującą, kartą bankomatową Visa Plus, PIN-em do niej.
Kartę Visa Plus należy przekazać osobie, do której będą przesyłane pieniądze, a po potwierdzeniu jej otrzymania przekazać również numer PIN. Karty aktywujesz, dzwoniąc pod bezpłatny numer 0800 0121 199.
Aby przesłać pieniądze, wystarczy odwiedzić dowolną placówkę ST i dokonać transferu, korzystając z karty ładującej. A odebrać pieniądze można z dowolnego bankomatu Visa w Polsce lub na świecie.
To rozwiązanie jest droższe od tego z dodatkową kartą do angielskiego konta.
Inne znane firmy, które oferują transfer
to Western Union i MoneyGram. Dzięki MoneyGram pieniądze mogą zostać przesłane pomiędzy każdą z 60 tysięcy lokalizacji w 155 krajach na całym świecie (m.in. Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, USA, Włochy) bez skomplikowanych procedur i posiadania rachunku bankowego lub karty kredytowej. Sieć obejmuje duże banki krajowe, urzędy pocztowe, biura podróży oraz mniejsze sklepy i punkty detaliczne. Daną kwotę możesz przesłać w ciągu 10 minut (maksymalnie 6850 euro). Nadawca może dziennie wysłać 2 takie przelewy na łączną kwotę 13700 euro. W ramach każdej transakcji masz możliwość przesłania adresatowi bezpłatnej wiadomości do 10 słów. Bank Pekao SA, będąc agentem MoneyGram na Polskę, daje możliwość wysłania bądź odebrania gotówki w jednym z 293 oddziałów. Wykaz wszystkich przedstawicielstw na świecie dostępny jest na internetowej stronie www.moneygram.com (tam też dostępny jest internetowy przelicznik). Przykładowo, za przesłanie 1 tys. funtów z Anglii do Polski, wypłaconych w złotówkach, zapłacisz 46 funtów.