Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

1 sierpnia 2007 r.
18:53
Edytuj ten wpis

Jak robić pieniadze na portfelach

0 0 A A

Prywatny biznes nie zawsze jest wypadkową własnego pomysłu i dążenia do usamodzielnienia się. Czasem do prowadzenia własnej firmy jest się zmuszonym przez różne okoliczności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Skończyłem ogrodnictwo na Akademii Rolniczej - wspomina Andrzej Toruń, właściciel firmy TOR i sklepu "Anakonda”. - Myślałem - to dobry zawód, będę miał pewny chleb. Niestety, przyszły takie czasy, że gaz drożał, właściciele szklarni plajtowali i okazało się, że z pracą wcale nie jest tak dobrze, jak się zapowiadało. Stanowisko żony w biurze projektowym zostało zlikwidowane i trzeba było coś postanowić.
Ojciec pana Andrzeja prowadził na ulicy Przechodniej w Lublinie sklep z torebkami. Jeden z najstarszych i najbardziej znanych w Lublinie. Była to alternatywa, z której należało skorzystać. Wtedy przyszły złe czasy dla badylarzy, ale dobre dla torebek. Pan Andrzej schował dyplom do szuflady i z konieczności stał się kontynuatorem rodzinnej tradycji.
- Czy zaspokaja to moją ambicję? - zastanawia się pan Andrzej. - Myślę, że to czasem nie człowiek wybiera biznes, lecz odwrotnie. I nie ma co się buntować, skoro trzeba utrzymać rodzinę.

Portfele, a nie rajstopy

Otworzył sklep z torebkami. Najpierw przy ulicy Kościuszki. Jednak wkrótce trzeba było zmienić lokal.
- Nie powiem, właściciel zachował się porządnie i nawet oddał mi część pieniędzy za remont - wspomina Andrzej Toruń. - To oczywiste, że tego typu sklep musi mieć dobry adres. Dziś klient torebkę może kupić prawie na każdej ulicy, więc nie będzie jechał po nią na koniec miasta.
Ostatecznie znalazł niewielki lokalik w podwórku na lubelskim deptaku.
Jednak torebki nie są towarem, który kupuje się często tak, jak, na przykład, rajstopy.
- Wiem, że tak jest, ale ja stawiam na co innego. Chcę być najlepszy w branży - stwierdza.

Najlepszy w branży

Niestety, z roku na rok jest gorzej. Pytany o to, czy z tego biznesu można żyć bardzo dobrze, czy jako tako, odpowiada, że kiedyś żyło się dostatnio. Dziś jest gorzej niemal z dnia na dzień.
Między innymi dlatego postanowił nieco zmienić asortyment.
- Chcę mieć największy wybór portfeli - mówi Andrzej Toruń. - Chcę być w tym najlepszy, a nawet powiem, że już jestem najlepszy. Mam portfele najtańsze - może właśnie w cenie rajstop - śmieje się. - Ale mam także te najbardziej renomowanych firm światowych.
Portfel zawsze trzeba kupić. Sobie - bo stary się zniszczył, komuś - na prezent. Dziś rośnie zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju etui - na wizytówki, karty płatnicze, klucze etc. Jednym słowem - przynajmniej raz na jakiś czas do takiego sklepu trzeba zajrzeć.

Stawiam na uczciwość

- Co jest najważniejsze? Być uczciwym i trafić w gust klienta - mówi. - Sądzę, że już wiem, kto czego oczekuje. Właściwie na pierwszy rzut oka mogę to ocenić. Starsze osoby lubią portfeliki z zatrzaskiwaną przegródką na bilon. Są tradycjonalistami i do dziś pytają o podkówki, które są w moim sklepie. Młodzi nie lubią portfeli ciężkich. Młodzi biznesmeni kupują droższe, markowe portfele i etui na wizytówki. Dziewczyny wybierają raczej portfele kolorowe, starsze osoby brąz, czerń, granat. A ceny? Od 15 do 200 zł.
Mówi, że w tej branży też zmienia się moda. Karty płatnicze, wizytówki, bilety są coraz mniejsze i dziś tzw. grube, wypchane portfele odeszły do lamusa.
Ma swoich stałych kilku dostawców.
- Najważniejsze żeby mieć do siebie zaufanie. Jeśli dostawca by mnie oszukał, to tylko raz. A później już nie miałby po co do mnie przychodzić. I do innych też nie, bo to branża dość hermetyczna i wszyscy o wszystkich wiedzą.

Dzieciom nie radzi

Ta praca też daje satysfakcję. Jeśli przychodzi klient raz i drugi, to znaczy, że tu znajduje to, czego szukał, że przekonał się do firmy.
- Nie ukrywam, że są takie chwile, kiedy jest zastój i wtedy przychodzi zwątpienie. Ale w handlu tak jest - raz jesteś w dole, raz nabierasz rozpędu. Tu nie ma nic stałego, szczególnie w obecnej rzeczywistości.
A rzeczywistość nie dla wszystkich jest jednakowa. Pan Andrzej nie ukrywa rozgoryczenia na nierówne traktowanie tzw. podmiotów gospodarczych.
- Właśnie skończyła się pamięć w mojej kasie fiskalnej. Muszę kupić nową. Ktoś, kto dopiero zaczyna biznes, dostanie zwrot pieniędzy za kasę. Dostanie też środki na założenie firmy. Po dwóch latach może ją spokojnie zamknąć, bez konsekwencji. A ci, którzy kilka lat temu zaczynali, na takie ulgi nie mogą liczyć.
Dodaje, że dzieci wykształcił bardzo dobrze, znają języki i ma nadzieję, że... nie zechcą prowadzić własnego sklepu. To niełatwy i niepewny kawałek chleba.
Chyba ma gorszy dzień...

Pozostałe informacje

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?
Magazyn

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?

Polak pozostanie Polakiem. Ale warszawianka zmieni się w Warszawiankę. A jeśli gdzieś zaparkuje ford, to za półtora roku będzie to Ford. Natomiast coś, co jest nie najłatwiejsze teraz, stanie się wówczas nienajłatwiejszym. To tylko kilka z kilkunastu zmian w polskiej ortografii wprowadzonych przez Radę Języka Polskiego.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym.

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki  dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Artykuł zewnętrzny
1 czerwca 2024, 9:30

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Firma JFG Composites Sp. z o.o. pomyślnie zakończyła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na wdrożeniu unikalnej, w skali międzynarodowej, technologii wytwarzania kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.). Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują.

Marsz Równości w 2023 roku

Marsz Równości dzisiaj w Lublinie. Idą z hasłem „Miłość, a nie wojna”

Dzisiaj, wczesnym popołudniem, już szósty raz tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium