Do końca br. należy dostarczyć do ZUS dokumenty, na podstawie których zostanie obliczony kapitał początkowy. W ubiegłym tygodniu wyjaśniliśmy, czym jest kapitał początkowy i jak jest obliczany. Dziś podpowiadamy, jakie dokumenty są niezbędne do potwierdzenia okresów składkowych. Za tydzień napiszemy o okresach nieskładkowych.
• Okresy zatrudnienia, pracy nakładczej, pracy w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych albo innej pracy zarobkowej, np. umowy agencyjnej lub zlecenia, bądź działalności objętej ubezpieczeniem społecznym.
Dowody: pisemne zaświadczenia pracodawców, świadectwa pracy lub legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy o okresie zatrudnienia. W razie braku tych dokumentów można przedstawić: umowy o pracę, wpisy w dowodzie osobistym, legitymacje służbowe, legitymacje związków zawodowych, pisma kierowane przez pracodawcę do pracownika (np. o powołaniu, mianowaniu, zmianie angażu, przyznaniu nagrody, udzieleniu urlopu), jeżeli na ich podstawie można ustalić okres zatrudnienia.
Osoby, które przed 1999 r. pracowały w firmach zatrudniających do 20 osób, mogą potwierdzić okres zatrudnienia w ZUS (jest tam pełna dokumentacja). ZUS dokona potwierdzenia po złożeniu przez ubezpieczonego wniosku o ustalenie kapitału początkowego. Natomiast jeżeli prowadziliśmy działalność na własny rachunek lub wykonywaliśmy działalność twórczą lub artystyczną, podajemy w kwestionariuszu (druk ZUS Rp-6) okresy prowadzenia działalności i adres jej prowadzenia, NKP (Numer Konta Płatnika) oraz adres jednostki ZUS, do której były przekazywane składki.
Zeznaniami świadków może być udowodnione zatrudnienie przed 15 listopada 1991 r., jeżeli zakład pracy został zlikwidowany albo jego dokumentacja uległa zniszczeniu z powodu klęsk żywiołowych (po 15 listopada 1991 r. w przypadku utraty dokumentów w powodzi w lipcu 1997 r.).
• Okres pobierania zasiłków dla bezrobotnych.
Dowód: zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy.
• Okresy pobierania stałych zasiłków z opieki społecznej, od których opłacone zostały składki na ubezpieczenie społeczne.
Dowód: zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej.
• Służba: w Wojsku Polskim, policji (Milicji Obywatelskiej), w Urzędzie Ochrony Państwa (organach bezpieczeństwa publicznego), w Straży Granicznej, w Służbie Więziennej, w Państwowej Straży Pożarnej.
Dowody: świadectwo służby, zaświadczenie. Natomiast okresy zasadniczej służby wojskowej lub jej zastępczych form, nadterminowej zasadniczej służby wojskowej i odbywania ćwiczeń wojskowych powinny być udokumentowane kserokopią książeczki wojskowej poświadczoną przez pracodawcę, u którego pracownik jest obecnie zatrudniony lub przez ZUS, albo zaświadczeniem Wojskowej Komendy Uzupełnień.
• Internowanie na podstawie
art. 42 dekretu o stanie wojennym z 12 grudnia 1981 r.
Dowód: zaświadczenie organu wydającego decyzję o internowaniu i o uchyleniu internowania (obecnie komendant wojewódzki policji).
• Zatrudnienie za granicą osób, które w tym czasie nie były obywatelami polskimi, jeżeli osoby te powróciły do kraju po 22 lipca 1944 r. i uzyskały status repatrianta.
Dowody: dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia za granicą oraz decyzja o uznaniu za repatrianta.
• Świadczenie pracy po 1956 r.
na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących
do kwietnia 1989 r.
Dowód: decyzja kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.